Volleybalster Dijkema heeft nog twee koffers in Rusland staan
ARNHEM (ANP) - Het leven van volleybalster Laura Dijkema werd eind februari volledig op zijn kop gezet. Met toestemming van haar club Leningradka Sint-Petersburg verliet de spelverdeelster Rusland, nadat dat land Oekraïne was binnengevallen. Sindsdien is haar volleybaltoekomst onduidelijk. Bij Oranje, dat in voorbereiding is op de Nations League en het WK in eigen land, kan ze weer genieten van haar sport.
Dijkema (32) werd op 24 februari wakker in Sint-Petersburg en zag tal van appjes en pushberichten op haar telefoon. Rusland, het land waar ze al anderhalf jaar woonde, was een oorlog begonnen. Al spraken Russische media slechts van een "speciale militaire operatie". Net die dag ging ze met een teamgenote naar de Hermitage. "Het was heel verwarrend. We liepen daar met een naar gevoel. Zij was heel bedroefd. Ze zei dat dit misschien wel een van haar laatste gelukkige dagen zou zijn. Maar verder merkte je op dat moment weinig van de situatie."
Na contact met het ministerie van Buitenlandse Zaken was het duidelijk dat Dijkema het land moest verlaten. Dat kon nog via Turkije. "Met twee koffers, twee andere koffers staan nog in Rusland."
Contract
Ze heeft een contract in Rusland dat nog een seizoen loopt en ze moet terug om dat na te komen. "Maar naast de oorlog, die voor mij een groot probleem is, weet ik niet hoe de club mijn terugreis naar Rusland zal organiseren, of ik een werkvisum kan krijgen en hoe ze mijn salaris gaan betalen." Samen met sportadvocatenkantoor CRESTA werkt ze eraan. Ook haar vrijheid van meningsuiting over de oorlog, het gebruik van sociale media en de veiligheid van westerlingen noemt ze als punten van zorg.
Vorige week speelde Dijkema, afkomstig uit het Drentse dorp Beilen, met Oranje voor het eerst weer een wedstrijd. "Eindelijk, ik vind volleybal nog steeds superleuk. Het is ook geweldig dat er een WK in eigen land aankomt." Oranje speelt vanaf 23 september haar wedstrijden in het Gelredome. Dijkema is een van de routiniers. "Soms voel ik me een omaatje tussen die meiden, ook al denk ik dat ik hartstikke jong van geest ben. Maar ik kan wel streng zijn."
Soms denkt ze: waar ben ik nu weer in beland? Maar Dijkema maakte al eerder vreemde dingen mee. Toen ze anderhalf jaar geleden naar haar eerste Russische club verhuisde, Kaliningrad, moest ze de grens te voet passeren. Het luchtruim was gesloten vanwege de coronapandemie. "Ik werd door een Poolse taxichauffeur bij de grens afgezet. Hij kon de grens niet over, want dan moest hij terug weer in quarantaine. Daar liep ik met twee koffers 3 kilometer in het donker door een soort niemandsland tot iemand van de club me opwachtte. Ik dacht: in wat voor film ben ik beland?"
Meer uit Sport
BERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) wil dat jeugdatleten en jeugdteams uit Rusland en Belarus weer zonder beperkingen onder eigen vlag en volkslied mogen deelnemen aan internationale wedstrijden. De aanbeveling is een volgende stap in de herintegratie van beide landen, die sinds de inval van Rusland in Oekraïne worden geweerd in de internationale sportwereld.
1 uur geledenHAMAR (ANP) - Schaatser Joep Wennemars gaat vrijdag bij de wereldbekerwedstrijden in het Noorse Hamar van start op de 500 meter, maar zal die race niet uitrijden. De 23-jarige schaatser heeft last van een liesblessure, maar start omdat hij met de punten die hij verdient in de top 21 van het wereldbekerklassement blijft. Dat is voor de Nederlandse schaatsbond KNSB belangrijk om met het maximale aantal van negen schaatsers te mogen deelnemen aan de Olympische Spelen van Milaan in februari.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Wielrenner Olav Kooij gaat bij zijn ploeg Decathlon CMA CGM rijden voor de groene trui tijdens de Tour de France. Dat meldt de Franse wielerformatie.
5 uur geledenST. MORITZ (ANP/DPA) - Tweevoudig olympisch kampioene alpineskiën Michelle Gisin heeft tijdens een training in het Zwitserse St. Moritz een ernstige val gemaakt.
6 uur geledenKELOWNA (ANP) - De Nederlandse curlingmannen ontbreken in februari bij de Olympische Spelen in Milaan. Het team van skip Wouter Gösgens en Laurens Hoekman, Jaap van Dorp en Tobias van den Hurk eindigde bij het olympisch kwalificatietoernooi in Kelowna in Canada als vijfde en had bij de eerste drie landen moeten eindigen om in aanmerking te komen voor de twee olympische startbewijzen.
17 uur geledenLAUSANNE (ANP) - Nederland mag in februari met het maximale aantal shorttrackers meedoen aan de Olympische Spelen in Milaan. Dat heeft de internationale schaatsbond ISU laten weten.
1 dag geledenROTTERDAM (ANP) - De Nederlandse handbalsters hebben op het WK in eigen land de halve finale bereikt. In Ahoy in Rotterdam versloeg de ploeg van bondscoach Henrik Signell in de kwartfinale Hongarije onder het toeziend oog van koning Willem-Alexander: 28-23.
1 dag geleden