Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Volkswagen verwerpt beschuldigingen slavenarbeid in Brazilië

Volkswagen verwerpt beschuldigingen slavenarbeid in Brazilië

BRASILIA (ANP) - Vertegenwoordigers van Volkswagen Brazilië hebben de onderhandelingen over een onderzoek naar vermeende slavenarbeid op de boerderijen van een van zijn dochterondernemingen in de jaren zeventig en tachtig stopgezet. De Duitse autofabrikant stelt daarbij alle beschuldigen uit het onderzoek te verwerpen en het niet eens te zijn met de eenzijdige weergave van "feiten door derden", verklaarde een woordvoerder van Volkswagen tegen persbureau dpa.

De Braziliaanse arbeidsrechtenautoriteit MPT liet op zijn beurt weten dat het autoconcern geen interesse had in een schikking van de zaak voorafgaand aan het proces. De Braziliaanse aanklagers beweren dat Volkswagen verantwoordelijk was voor ernstige mensenrechtenschendingen gepleegd op de boerderij die bekend staat als "Fazenda Volkswagen" in Santana do Araguaia in de staat Pará. De boerderij werd in de jaren zeventig opgericht met steun van de Braziliaanse militaire dictatuur, die het Amazonegebied wilde ontwikkelen.

De beschuldigingen omvatten gebrek aan medische zorg, huisvesting op onherbergzame plaatsen zonder toegang tot drinkwater en onvoldoende voeding. Bovendien zou gewapend toezicht of dwangarbeid hebben voorkomen dat arbeiders de boerderij konden verlaten. De beschuldiging van slavenarbeid heeft vooral betrekking op contractarbeiders die niet rechtstreeks in dienst waren van de dochteronderneming van Volkswagen.

In 2020 betaalde Volkswagen wel voor zo'n 5,5 miljoen euro aan schadevergoedingen en donaties om spijt te betuigen voor zijn rol in de vervolging van voormalige Braziliaanse medewerkers ten tijde van de militaire dictatuur van 1964 tot 1985. Volkswagen hielp het leger in het geheim om andersdenkenden en vakbondsactivisten in hun personeelsbestand te identificeren. Veel van de desbetreffende werknemers werden ontslagen, opgepakt of lastiggevallen door de politie, en konden daarna geen werk meer vinden.

Meer uit Financieel

Nederlanders hebben iets meer te besteden

DEN HAAG (ANP) - Nederlanders hadden in het tweede kwartaal gemiddeld iets meer te besteden. Dat is vooral te danken aan hogere lonen, meer banen en een stijging van de uitkeringen.

1 uur geleden
Talent statushouders en asielzoekers onvoldoende benut, zegt SER

DEN HAAG (ANP) - Talenten van statushouders, asielzoekers en Oekraïense ontheemden worden onvoldoende benut in Nederland. Volgens een nieuw advies van de Sociaal-Economische Raad (SER) moeten deze nieuwkomers beter aan het werk geholpen worden, bijvoorbeeld in sectoren waarin personeelstekorten zijn.

1 uur geleden
Musk prijst Chinese president Xi in aanloop naar staatsbezoek VS

BEIJING (ANP/RTR) - Topman Elon Musk van Tesla en SpaceX heeft in een interview met Chinese staatsmedia zijn lof uitgesproken over president Xi Jinping in aanloop naar diens staatsbezoek aan de Amerikaanse president Donald Trump. Musk zei tegen nieuwszender CCTV dat Xi een "grote leider" is die China "immense voorspoed" heeft bezorgd.

1 uur geleden
Begrotingstekort in eerste halfjaar hoogste sinds 2021

DEN HAAG (ANP) - Het begrotingstekort van de overheid is in de eerste helft van dit jaar gestegen tot 8 miljard euro, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat is het grootste tekort in een eerste jaarhelft sinds 2021, toen Nederland kampte met de coronacrisis. In de eerste helft van vorig jaar was het tekort nog 5 miljard euro.

2 uur geleden
Nederlandse economie groeit harder dan eerder berekend

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is in het tweede kwartaal harder gegroeid dan eerder aangenomen. In de tweede berekening van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gaat het om 0,6 procent groei in vergelijking met het voorgaande kwartaal, terwijl het statistiekbureau eerder 0,4 procent groei meldde. Dat verschil zit vooral in een grotere export en meer uitgaven van consumenten.

2 uur geleden
Tekorten remmen groei Nederlandse hightechsector, zegt IMF

WASHINGTON (ANP) - Nederland beschikt met chipmachinemaker ASML en andere bedrijven over "een hightech-ecosysteem van wereldklasse". Maar de groei wordt geremd door een reeks knelpunten, stelt het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in een nieuwe publicatie. Zo is volgens het fonds sprake van tekorten aan geschikt personeel en vakkennis.

3 uur geleden
Qantas: directe vluchten tussen Sydney en New York in 2028

SYDNEY (ANP/DPA) - Vanaf medio 2028 vinden er voor het eerst commerciële directe vluchten plaats tussen Sydney en New York. Dat heeft de Australische luchtvaartmaatschappij Qantas bekendgemaakt.

6 uur geleden