Volkswagen verwerpt beschuldigingen slavenarbeid in Brazilië
BRASILIA (ANP) - Vertegenwoordigers van Volkswagen Brazilië hebben de onderhandelingen over een onderzoek naar vermeende slavenarbeid op de boerderijen van een van zijn dochterondernemingen in de jaren zeventig en tachtig stopgezet. De Duitse autofabrikant stelt daarbij alle beschuldigen uit het onderzoek te verwerpen en het niet eens te zijn met de eenzijdige weergave van "feiten door derden", verklaarde een woordvoerder van Volkswagen tegen persbureau dpa.
De Braziliaanse arbeidsrechtenautoriteit MPT liet op zijn beurt weten dat het autoconcern geen interesse had in een schikking van de zaak voorafgaand aan het proces. De Braziliaanse aanklagers beweren dat Volkswagen verantwoordelijk was voor ernstige mensenrechtenschendingen gepleegd op de boerderij die bekend staat als "Fazenda Volkswagen" in Santana do Araguaia in de staat Pará. De boerderij werd in de jaren zeventig opgericht met steun van de Braziliaanse militaire dictatuur, die het Amazonegebied wilde ontwikkelen.
De beschuldigingen omvatten gebrek aan medische zorg, huisvesting op onherbergzame plaatsen zonder toegang tot drinkwater en onvoldoende voeding. Bovendien zou gewapend toezicht of dwangarbeid hebben voorkomen dat arbeiders de boerderij konden verlaten. De beschuldiging van slavenarbeid heeft vooral betrekking op contractarbeiders die niet rechtstreeks in dienst waren van de dochteronderneming van Volkswagen.
In 2020 betaalde Volkswagen wel voor zo'n 5,5 miljoen euro aan schadevergoedingen en donaties om spijt te betuigen voor zijn rol in de vervolging van voormalige Braziliaanse medewerkers ten tijde van de militaire dictatuur van 1964 tot 1985. Volkswagen hielp het leger in het geheim om andersdenkenden en vakbondsactivisten in hun personeelsbestand te identificeren. Veel van de desbetreffende werknemers werden ontslagen, opgepakt of lastiggevallen door de politie, en konden daarna geen werk meer vinden.
Meer uit Financieel
STARBASE (ANP) - SpaceX heeft de omzet het afgelopen kwartaal ruim verdubbeld, dankzij flink toegenomen opbrengsten uit zijn activiteiten rond kunstmatige intelligentie (AI) en een aanhoudende groei van satellietinternetdienst Starlink. Ook werd een miljardenwinst in de boeken gezet, tegen ruim 1 miljard dollar verlies in dezelfde periode een jaar eerder.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De hoofdgraadmeters op de Amerikaanse beurzen zijn dinsdag overwegend hoger geëindigd. Een daling van de olieprijzen en de verwachting van sterke kwartaalcijfers leken de zorgen over de hoge investeringen en koerswaarderingen in de AI-sector even naar de achtergrond te duwen.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Alle diensten bij onlinebank Revolut zijn weer hersteld, nadat de Britse bank eerder op de dag met problemen kampte door een storing bij Google Cloud. Revolut heeft ook veel klanten in Nederland. Het geld en de gegevens van klanten zijn veilig, laat het bedrijf weten.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Franse gistproducent Lesaffre overweegt een bod op zijn Nederlandse concurrent Corbion, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. De niet-beursgenoteerde Franse onderneming zou financieringsopties bespreken voor een mogelijke overname van het in Amsterdam gevestigde beursgenoteerde bedrijf.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - EssilorLuxottica, het brillenconcern achter onder meer zonnebrillenmerk Ray-Ban en keten Pearle Opticiens, heeft de opbrengsten uit de tak voor AI-brillen en hoorbrillen opgevoerd. De omzet van de divisie wearables, waaronder ook de veelbesproken camerabril van Ray-Ban en Meta valt, nam in het afgelopen kwartaal met een vijfde toe.
6 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse supermarktconcern Carrefour heeft zijn financiële doelstellingen voor het hele jaar naar beneden bijgesteld als gevolg van de geweldsuitbarstingen in verschillende delen van het land. Volgens het bedrijf is het consumentenvertrouwen hierdoor aangetast en blijven klanten weg uit winkels.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven zijn dinsdag onderaan geëindigd in de Amsterdamse AEX-index. Besi, ASML en ASMI noteerden bij het slot van de handelsdag minnen tot 3,3 procent. Onder beleggers leven aanhoudende zorgen over de grote investeringen in kunstmatige intelligentie (AI) en de winstgevendheid van AI-gerelateerde bedrijven, die sinds de opmars van de technologie sterk in waarde zijn gestegen.
7 uur geleden