Volkswagen verkoopt omstreden fabriek in Xinjiang
SHANGHAI (ANP/AFP) - Het Duitse autoconcern Volkswagen gaat zijn omstreden fabriek in Xinjiang verkopen. Beijing wordt van grootschalige mensenrechtenschendingen beschuldigd in die Chinese regio. Samen met zijn Chinese partner SAIC draagt Volkswagen de productiefaciliteit over aan het staatsbedrijf Shanghai Motor Vehicle Inspection Certification. Ook de testbanen zijn inbegrepen in de deal.
De aanwezigheid van Volkswagen in Xinjiang, de Chinese regio werd de laatste jaren steeds problematischer. Investeerders oefenden druk uit om de regio te verlaten vanwege misstanden tegen Oeigoeren. Mensenrechtenorganisaties legden onder andere dwangarbeid in detentiecentra vast. Beijing ontkent deze beschuldigingen.
Het besluit om de fabriek te verkopen komt op een moment dat Volkswagen worstelt met dalende verkopen in China, te midden van zware concurrentie en een dalende vraag. Europese autofabrikanten moeten daarbij rekening houden met de gevolgen van een mogelijke handelsoorlog tussen Peking en de Europese Unie, nadat Brussel importtarieven heeft opgelegd op Chinese elektrische voertuigen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland hebben in december meer omzet gedraaid dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale omzet in de detailhandel steeg met 3 procent, na een stijging van 4,3 procent in november. Het volume, ofwel de hoeveelheid verkochte spullen of voedingsmiddelen, lag 1,5 procent hoger dan een jaar geleden. In heel 2025 heeft de detailhandel 3,6 procent meer omgezet dan in 2024.
21 minuten geledenLONDEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ houdt de olieproductie opnieuw ongewijzigd. Dat maakte de organisatie, met Saudi-Arabië en Rusland als belangrijkste leden, zondag bekend.
15 uur geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Saudi-Arabië groeide in 2025 in het hoogste tempo in drie jaar, met de oliesector als belangrijkste groeimotor. Het bruto binnenlands product (bbp) steeg met 4,5 procent, volgens voorlopige cijfers van het nationale statistiekbureau die zondag werden gepubliceerd.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin, 's werelds belangrijkste digitale munt, staat onder druk. In januari zakte de cryptomunt bijna 11 procent, waarmee het de vierde opeenvolgende maand met koersverlies was. Dat is de langste verliesreeks sinds 2018.
16 uur geledenBUNNIK (ANP) - Autodealers zijn het nieuwe jaar slecht begonnen, met een flinke daling van de nieuwverkopen in januari. Volgens de brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging rolden vorige maand maar 28.347 nieuwe auto's de Nederlandse showrooms uit, ruim 13 procent minder dan in januari vorig jaar. Het aantal volledig elektrische auto's kelderde zelfs met 35,4 procent.
20 uur geledenJAKARTA (ANP/BLOOMBERG) - Indonesië staat de in opspraak geraakte chatbot Grok weer toe nadat het bedrijf van eigenaar Elon Musk heeft gezegd maatregelen te nemen om misbruik van de dienst tegen te gaan. Eerder werd de chatbot, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert, verboden in Indonesië.
21 uur geledenDETROIT (ANP) - De Amerikaanse autofabrikant Ford heeft gesprekken gevoerd met zijn Chinese concurrent Xiaomi over het oprichten van een joint venture voor de productie van elektrische auto's in de Verenigde Staten. Dat meldt de Financial Times op basis van bronnen die bekend zijn met de zaak.
21 uur geleden