Volkswagen-topman: voorstellen vakbonden gaan niet ver genoeg
WOLFSBURG (ANP/BLOOMBERG) - De voorstellen van Duitse vakbonden om te bezuinigen bij Volkswagen gaan niet ver genoeg. Dat heeft Volkswagen-topman Oliver Blume woensdag gezegd tegen werknemers.
"Wij, het management, leven niet in een droomwereld", zei Blume tijdens een bijeenkomst in de Volkswagen-fabriek in Wolfsburg, die volgens vakbond IG Metall door ongeveer 20.000 werknemers werd bijgewoond. "We nemen beslissingen in een snel veranderende omgeving. We maken ons zorgen over de toekomst van ons bedrijf."
Daniela Cavallo, voorzitter van de ondernemingsraad van Volkswagen, zei dat beide partijen compromissen moeten vinden om voor Kerstmis tot een akkoord te komen. "Dat betekent het sluiten van compromissen. En concessies. Dingen die je niet leuk vindt en die soms pijn doen."
Landelijke stakingen
Circa 100.000 Volkswagen-medewerkers namen maandag en dinsdag deel aan landelijke stakingen om druk uit te oefenen op de bestuursleden, die dreigen met een loonsverlaging van 10 procent en fabriekssluitingen. De werknemers kwamen vorige week zelf met een pakket van 1,5 miljard euro aan extra bezuinigingen, waaronder lagere dividenduitkeringen, verminderde bonussen en het overhevelen van loonsverhogingen naar een fonds om mogelijke ontslagen en arbeidstijdverkorting te bekostigen. Dat voorstel werd door het bestuur afgewezen.
De Duitse minister van Arbeid Hubertus Heil mengde zich woensdag ook in de discussie en zei dat Volkswagen een oplossing moet vinden zonder gedwongen ontslagen. Heils partij, de Sociaaldemocratische Partij, bevindt zich midden in een politieke strijd sinds de Duitse coalitie vorige maand uiteenviel. Eind februari zijn er nieuwe verkiezingen.
Belangrijke stem
De bedrijfsstructuur van Volkswagen geeft werknemers een belangrijke stem in belangrijke beslissingen, waardoor het voor het management moeilijk is om pijnlijke kostenbesparingen door te voeren. Werknemersvertegenwoordigers bezetten de helft van de zetels in de raad van commissarissen, terwijl Volkswagens thuisstaat Nedersaksen nog eens twee zetels heeft.
Volkswagen kampt met een dalende vraag naar elektrische voertuigen, stijgende kosten en toenemende concurrentie.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie voert gesprekken met de haven van Rotterdam en andere grote havens over de opslag van gezamenlijk ingekochte kritieke mineralen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. In december kondigde de Europese Commissie plannen aan om voor belangrijke grondstoffen minder afhankelijk te worden van China. Daar maakt gezamenlijke inkoop deel van uit.
24 minuten geledenALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - Zeeman heeft in 2025 meer omzet geboekt dan een jaar eerder, ondanks dat de kledingdiscounter minder spullen verkocht. Dat meldt Zeeman in het jaarlijkse mvo-verslag.
35 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een grote meerderheid van de vakbondsleden onder rijksambtenaren heeft ingestemd met de afspraken die vakbonden en het kabinet maakten over een nieuwe cao. Eind april kwam het al tot een principeakkoord over een loonsverhoging, na weken vol stakingen van rijksambtenaren tegen de nullijn waar de regering lang aan vasthield.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De voorzitter van de handelscommissie van het Europees Parlement, Bernd Lange, is "behoorlijk blij" met het akkoord van de EU over de handelsdeal met de Verenigde Staten. Het parlement, de Europese Commissie en de lidstaten hebben tot diep in de nacht onderhandeld. Volgens Lange zijn ze het eens geworden over een vangnet voor het geval dat de VS zich niet aan de afspraken houdt.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft bepaalde sancties op Russische olieproducten afgezwakt. De import van kerosine en diesel die in andere landen is geraffineerd uit Russische olie is vanaf woensdag weer toegestaan, meldt de Britse regering. Het land versoepelt ook bepaalde sancties tegen het vervoer van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit enkele Russische installaties.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ook Rabobank en ABN AMRO sluiten zich aan bij een groep Europese banken voor de lancering van een zogeheten euro-stablecoin. Met deze cryptomunt willen de banken een Europees alternatief bieden voor de door de Verenigde Staten gedomineerde stablecoinmarkt.
3 uur geledenPRAAG (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, met beursnotering in Amsterdam, heeft mede door een groei in verkoop van defensiesystemen meer omzet geboekt. Dat meldt het bedrijf in zijn kwartaalcijfers. Eerder deze maand kwam CSG nog in opspraak nadat onderzoeksplatform Hunterbrook het bedrijf had beschuldigd van "verfraaiing van cijfers" en "ruzies in de top van het bedrijf".
3 uur geleden