Volkswagen schikt voor miljoenen wegens rol in dictatuur Brazilië
WOLFSBURG (ANP/RTR) - Het Duitse autoconcern Volkswagen betaalt 36 miljoen reais (ongeveer 5,5 miljoen euro) aan schadevergoedingen en donaties om spijt te betuigen voor zijn rol in de vervolging van voormalige Braziliaanse medewerkers ten tijde van de militaire dictatuur van 1964 tot 1985. Volkswagen maakte dat woensdag bekend.
Een onderzoekscommissie die zich verdiept in de misstanden ten tijde van de dictatuur in Brazilië stuitte eerder op bewijs dat bedrijven waaronder Volkswagen het leger in het geheim hielpen om andersdenkenden en vakbondsactivisten in hun personeelsbestanden te identificeren. Veel van de desbetreffende werknemers werden ontslagen, opgepakt of lastiggevallen door de politie, en konden daarna geen werk meer vinden.
Volkswagen kondigde woensdag aan dat het een schikking heeft getekend met de Braziliaanse staat en de federale aanklager in São Paulo. Onderdeel van die schikking is een betaling van 16,8 miljoen reais (ongeveer 2,6 miljoen euro) aan een vereniging van voormalige werknemers en hun nabestaanden. Ook doneert Volkswagen miljoenen aan verschillende mensenrechtenorganisaties. De Braziliaanse justitie zegt dat met de schikking een einde komt aan drie zaken, waarin sinds 2015 onderzoek werd gedaan.
"Het is belangrijk om verantwoord om te gaan met dit negatieve hoofdstuk in de Braziliaanse geschiedenis en transparantie aan te moedigen", zei Volkswagen-bestuurder Hiltrud Werner in een Portugeestalige verklaring namens het concern. Volgens Christian Kopper, een historicus verbonden aan de universiteit van Bielefeld die in opdracht van Volkswagen onderzoek deed naar de zaak, gaat het om een historische schikking. "Het zou de eerste keer zijn dat een Duits bedrijf verantwoordelijkheid neemt voor mensenrechtenschendingen tegen zijn eigen werknemers voor gebeurtenissen van na het nationaalsocialisme", aldus Kopper.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) vindt de stap van WSP Global om het bod op ingenieursbureau Arcadis in te trekken "zeer begrijpelijk" vanuit de Canadezen bezien. "Het is zeer spijtig dat een beursgenoteerde onderneming als Arcadis het niet nodig vond om in gesprek te gaan met een serieus bedrijf", laat adjunct-directeur Errol Keyner van de belangenclub voor beleggers weten.
53 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse overheid gaat de steun uitbreiden voor inwoners van het land die het hardst getroffen worden door de stijgende brandstofprijzen. Dat heeft de Franse minister van Financiën Roland Lescure gezegd. Hij heeft nieuwe maatregelen aangekondigd om huishoudens te helpen die kampen met hoge brandstofkosten door het conflict in het Midden-Oosten.
1 uur geledenMONTREAL (ANP) - Het Canadese bedrijf WSP Global staakt zijn pogingen om advies- en ingenieursbedrijf Arcadis over te nemen. WSP had langere tijd interesse in Arcadis, maar die onderneming sloeg tot twee keer toe biedingen af. De Canadezen hebben besloten om hun bod op het Nederlandse bedrijf in te trekken, werd dinsdag bekendgemaakt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De financieel topman van achterafbetaaldienst Klarna, Niclas Neglen, stapt over naar betaalbedrijf Adyen. Zijn benoeming gaat naar verwachting in op 1 februari, maakte Adyen dinsdag bekend.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De stichting achter de massaclaim tegen Booking.com wil dat een Nederlandse rechter zich bij deze zaak ook buigt over het Amerikaanse moederbedrijf en een in Singapore gevestigd zusterplatform. Dat kwam dinsdag naar voren tijdens de eerste zitting over de massaclaim in de rechtbank in Amsterdam.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index in Amsterdam is dinsdag met winst de handelsdag uitgegaan. Beleggers waren optimistisch gestemd, na de flink hogere slotstanden op Wall Street maandag. Techgraadmeter Nasdaq bereikte daar een nieuw record dankzij een herstelrally in de AI-sector. De AI-aandelen stonden vorige week nog onder druk na waarschuwingen over de gevaren van de technologie.
4 uur geledenINNSBRUCK (ANP/DPA) - De Oostenrijkse investeerder René Benko is veroordeeld tot een gevangenisstraf van tweeënhalf jaar. De rechtbank in Innsbruck heeft de oprichter van vastgoedconcern Signa schuldig bevonden aan het benadelen van zijn schuldeisers. Signa bezat onder meer warenhuis KaDeWe in Berlijn en het Chrysler Building in New York voordat het eind 2023 omviel.
4 uur geleden