Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Volkswagen schikt voor miljoenen wegens rol in dictatuur Brazilië

Volkswagen schikt voor miljoenen wegens rol in dictatuur Brazilië

WOLFSBURG (ANP/RTR) - Het Duitse autoconcern Volkswagen betaalt 36 miljoen reais (ongeveer 5,5 miljoen euro) aan schadevergoedingen en donaties om spijt te betuigen voor zijn rol in de vervolging van voormalige Braziliaanse medewerkers ten tijde van de militaire dictatuur van 1964 tot 1985. Volkswagen maakte dat woensdag bekend.

Een onderzoekscommissie die zich verdiept in de misstanden ten tijde van de dictatuur in Brazilië stuitte eerder op bewijs dat bedrijven waaronder Volkswagen het leger in het geheim hielpen om andersdenkenden en vakbondsactivisten in hun personeelsbestanden te identificeren. Veel van de desbetreffende werknemers werden ontslagen, opgepakt of lastiggevallen door de politie, en konden daarna geen werk meer vinden.

Volkswagen kondigde woensdag aan dat het een schikking heeft getekend met de Braziliaanse staat en de federale aanklager in São Paulo. Onderdeel van die schikking is een betaling van 16,8 miljoen reais (ongeveer 2,6 miljoen euro) aan een vereniging van voormalige werknemers en hun nabestaanden. Ook doneert Volkswagen miljoenen aan verschillende mensenrechtenorganisaties. De Braziliaanse justitie zegt dat met de schikking een einde komt aan drie zaken, waarin sinds 2015 onderzoek werd gedaan.

"Het is belangrijk om verantwoord om te gaan met dit negatieve hoofdstuk in de Braziliaanse geschiedenis en transparantie aan te moedigen", zei Volkswagen-bestuurder Hiltrud Werner in een Portugeestalige verklaring namens het concern. Volgens Christian Kopper, een historicus verbonden aan de universiteit van Bielefeld die in opdracht van Volkswagen onderzoek deed naar de zaak, gaat het om een historische schikking. "Het zou de eerste keer zijn dat een Duits bedrijf verantwoordelijkheid neemt voor mensenrechtenschendingen tegen zijn eigen werknemers voor gebeurtenissen van na het nationaalsocialisme", aldus Kopper.

Meer uit Financieel

Wall Street werkt verliezen weg na hoop op opening bij Hormuz

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York hebben donderdag veel van hun eerdere verliezen goedgemaakt. De belangrijkste beursgraadmeters eindigden niet ver van hun slotstanden van een dag eerder, terwijl eerder op de dag nog aanzienlijke verliezen op de koersenborden stonden. De hoop op een spoedige opening van de Straat van Hormuz nam toe.

23 minuten geleden
Trump komt met medicijnheffing van 100 procent, niet voor EU

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump voert een importheffing van 100 procent in op gepatenteerde medicijnen en farmaceutische ingrediënten. Voor farmaceutische producten uit de Europese Unie en een aantal andere landen geldt een veel lager tarief, van 15 procent.

1 uur geleden
Reders: stel veiligheid scheepvaart voorop bij bijdrage Hormuz

ROTTERDAM (ANP) - Nederland moet bij een eventuele militaire bijdrage aan het openen van de Straat van Hormuz de veiligheid van schepen en zeevarenden vooropstellen. Dat stelt de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) in reactie op de Nederlandse bereidheid mee te doen aan een missie voor vrije doorvaart in de zeestraat bij Iran.

1 uur geleden
Ratingbureaus positiever over Praxis-moeder, zien wel risico's

AMSTERDAM (ANP) - Ratingbureaus zijn iets positiever geworden over het moederbedrijf van doe-het-zelfketens Praxis en Brico, maar zien nog altijd risico's. Deze onderneming, Maxeda, kwam onlangs onder financiële druk te staan en sloot een overeenkomst met schuldeisers.

2 uur geleden
Reuters: VS willen heffingen voor producten met staal verlagen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering is van plan importheffingen op producten gemaakt met staal en aluminium te verlagen, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Naar verwachting komt president Donald Trump snel met een bekendmaking over deze heffingen, mogelijk al donderdag.

4 uur geleden
VS steunen Panama na Chinese acties tegen schepen

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten staan vierkant achter Panama en kijken ernaar uit "om de economische samenwerking met deze belangrijke partner te verstevigen". Dat zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio in reactie op het nieuws dat China Panamese schepen zou vasthouden.

4 uur geleden
Beurs Amsterdam beperkt verlies na opmerking Iraanse minister

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden verlies gesloten. De AEX-index drong een deel van de eerdere verliezen terug. Mogelijk dat uitlatingen van de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor enig optimisme zorgden. Hij zei met Oman te werken aan een protocol voor het monitoren van het scheepsverkeer in de Straat van Hormuz.

4 uur geleden