Volkswagen op gesprek bij Braziliaanse aanklagers om slavenarbeid
BRASILIA (ANP/AFP) - Volkswagen moet dinsdag op gesprek komen bij Braziliaanse aanklagers. Die beschuldigen de Duitse autofabrikant ervan mensenrechten te hebben geschonden bij het runnen van een grote boerderij ten tijde van de militaire dictatuur in Brazilië. Daar werd volgens de aanklagers onder meer gebruikgemaakt van slavenarbeid.
Volkswagen bezat in de jaren zeventig en tachtig een veeboerderij in het Amazone-regenwoud. Dat werd gestimuleerd door het militaire regime, dat het regenwoud als achtergesteld gebied beschouwde. In ruil voor het kappen van bos en ontwikkelen van het land kregen bedrijven belastingvrijstellingen en leningen met negatieve rente. Daarnaast profiteerde Volkswagen van nauwe banden met het regime.
Er zouden bijna 6000 mensen zowat gratis hebben gewerkt op de ranch van Volkswagen. De aanklagers hebben naar eigen zeggen een dossier van negentig pagina's opgesteld met bewijs van gruweldaden die zijn gepleegd door managers van Volkswagen en ingehuurde krachten van het bedrijf. Er zijn onder meer beschuldigingen van verkrachtingen en martelingen. Volkswagen heeft tot nu toe geweigerd een reactie te geven op de zaak omdat het eerst duidelijkheid wil hebben over alle beschuldigingen.
In 2020 betaalde Volkswagen al voor destijds omgerekend zo'n 5,5 miljoen euro aan schadevergoedingen en donaties om spijt te betuigen voor zijn rol in de vervolging van voormalige Braziliaanse medewerkers ten tijde van de militaire dictatuur van 1964 tot 1985. Volkswagen hielp het leger in het geheim om andersdenkenden en vakbondsactivisten in hun personeelsbestand te identificeren. Veel van de desbetreffende werknemers werden ontslagen, opgepakt of lastiggevallen door de politie, en konden daarna geen werk meer vinden.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Minister van Financiën Eelco Heinen wil het omstreden wetsvoorstel over vermogensrendementsbelasting (box 3) nog voor de zomer in aangepaste vorm door de Tweede Kamer krijgen. Dat zei hij vrijdagavond in Café Kockelmann op NPO 2.
35 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Entertainment- en mediaconcern Paramount Skydance heeft een definitieve overeenkomst gesloten om branchegenoot Warner Bros. Discovery over te nemen. Bij de deal wordt Warner Bros. gewaardeerd op 110 miljard dollar, zo'n 93,1 miljard euro. Volgens Paramount is de overeenkomst unaniem goedgekeurd door de raden van bestuur van beide bedrijven. Naar verwachting wordt de overname in het derde kwartaal van dit jaar afgerond.
7 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - BMW roept wereldwijd opnieuw honderdduizenden auto's terug vanwege mogelijk brandgevaar. Hierdoor zijn mogelijk 337.374 voertuigen getroffen, werd vrijdag bekend via een publicatie in de database van de Duitse transportautoriteit KBA.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Entertainmentconcern Paramount Skydance won vrijdag op de aandelenbeurzen in New York. Persbureau Reuters meldde op basis van een audiofragment dat branchegenoot Warner Bros. Discovery heeft ingestemd met een overname door Paramount ter waarde van 110 miljard dollar. Het aandeel steeg 20,8 procent.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Entertainment- en mediaconcern Warner Bros. Discovery heeft ingestemd met een overname door Paramount Skydance. Dit blijkt volgens Reuters uit een audiofragment van een wereldwijde bijeenkomst van het bedrijf dat door het persbureau is beoordeeld.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - KPN eist dat Ziggo stopt met het gebruik van de term glasvezel en variaties daarop in de marketing. Daarover heeft het bedrijf een rechtszaak aangespannen, die woensdag plaatsvindt in Den Haag. Ziggo spreekt op de website van een "glasvezel-kabel" en die term zet consumenten op het verkeerde been, aldus KPN. Het is nog niet bekend wanneer de uitspraak komt.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ASMI, Besi en ASML stegen vrijdag op het Damrak, na de flinke verliezen van de chipbedrijven donderdag. Die gingen toen omlaag op de aandelenbeurs in Amsterdam na de kwartaalcijfers van Nvidia.
11 uur geleden