Volkswagen grote winnaar op nerveuze beurzen
AMSTERDAM (ANP) - Volkswagen was dinsdag een grote winnaar op de Europese beurzen, die de eerdere forse openingsverliezen wisten weg te werken. Beleggers reageerden verheugd op de plannen van het Duitse autoconcern om sportwagenmerk Porsche zelfstandig naar de beurs brengen. De beurshandel bleef echter in het teken staan van de spanningen in Oekraïne.
De Europese Unie, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten dreigen met sancties tegen Rusland naar aanleiding van de erkenning door Moskou van separatistische regio's in Oost-Oekraïne als onafhankelijke staten. De EU brengt volgens ingewijden nog geen zware economische strafmaatregelen in stelling, maar zou vooral betrokken personen willen treffen.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,5 procent hoger op 733,11 punten. De MidKap won 0,1 procent tot 1027,13 punten. De graadmeters in Londen, Frankrijk en Parijs klommen tot 0,3 procent, na eerdere verliezen van rond 2 procent. In Moskou verloor de leidende RTS-index bijna 4 procent na een dag eerder al 10 procent te hebben verloren.
Volkswagen
Volkswagen maakte een koerssprong van 10 procent in Frankfurt. Het autoconcern is in vergevorderde onderhandelingen met grootaandeelhouder Porsche SE over een beursgang van het sportwagenmerk. Een beursgang van het zeer winstgevende Porsche zou een makkelijke manier zijn voor VW om extra geld op te halen voor investeringen. Analisten schatten dat aan Porsche in zijn geheel een prijskaartje kan worden gehangen van 60 miljard tot 85 miljard euro.
In de AEX stond chiptoeleverancier ASMI, die na de slotbel met cijfers komt, bovenaan met een winst van 2,5 procent. Ook branchegenoten ASML en Besi stonden in de kopgroep met winsten tot 1,7 procent. Olie- en gasconcern Shell (plus 1,7 procent) profiteerde van de hogere olieprijzen, die verder opliepen door de vrees dat met een verdere escalatie van het conflict in Oekraïne de Russische olieleveringen geraakt kunnen worden. Verzekeraar NN Group sloot de rij met een min van dik 2 procent.
Olieprijs
Noten- en zadenhandelaar Acomo won 3,5 procent na cijfers. De onderneming wist ondanks problemen in het internationale vervoer de winst en de omzet stevig op te voeren.
De prijs voor een vat Amerikaanse olie steeg met 4 procent tot 94,70 dollar. Brentolie, de maatstaf voor olie uit Europa, het Midden-Oosten en Afrika, klom met bijna 3 procent tot 98,11 dollar per vat. De euro was 1,1350 dollar waard, tegen 1,1338 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse Groenen willen dat consumenten supermarktprijzen van levensmiddelen kunnen vergelijken via een app. Hiervoor worden grote retailers verplicht prijzen in realtime door te geven, zei fractievoorzitter Katharina Dröge.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winst gesloten, waarbij werd voortgeborduurd op de plussen van een dag eerder. De brede S&P 500 en Dow-Jonesindex gingen daarbij naar nieuwe recordniveaus. Op Wall Street werd een halve dag gehandeld in aanloop naar kerstavond. Op eerste kerstdag blijven de Amerikaanse beurzen dicht, maar op tweede kerstdag wordt wel gehandeld. De volumes zullen dan waarschijnlijk veel lager liggen dan normaal omdat veel handelaren vrij hebben.
15 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël gaat de komende tien jaar een bedrag van 110 miljard dollar investeren in de ontwikkeling van zijn eigen wapenindustrie. Dat heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu woensdag gezegd.
16 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - De productie van muntgeld in de eurozone zal volgend jaar stijgen, vooral door de toetreding van Bulgarije tot de muntunie op 1 januari. De Europese Centrale Bank (ECB) heeft voor volgend jaar goedkeuring gegeven voor de productie van muntgeld met een totale waarde van ongeveer 2,4 miljard euro.
18 uur geledenNEW YORK (ANP) - Chipconcern Intel was woensdag bij opening een van de verliezers op Wall Street, na een bericht dat branchegenoot Nvidia een test heeft stopgezet om Intels productieproces te gebruiken voor het maken van geavanceerde chips.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De grote zorgverzekeraars hebben hun contracten zo goed als rond met de ziekenhuizen voor de zorg in 2026. Dat laten de verzekeraars weten. Van de grote vier had VGZ als eerste afspraken gemaakt en daar kwamen deze week Menzis en Zilveren Kruis bij. Alleen CZ laat weten nog met negen ziekenhuizen in gesprek te zijn, maar dat dat voor verzekerden geen gevolgen heeft.
19 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De voedselexport van Oekraïne heeft last van de onlangs opgeschroefde aanvallen van Rusland op Oekraïense havens. De Oekraïense boerenbond UAC vreest dat de aanvallen kunnen leiden tot een grote afname van de handel.
20 uur geleden