Volkswagen grote winnaar op nerveuze beurzen
AMSTERDAM (ANP) - Volkswagen was dinsdag een grote winnaar op de Europese beurzen, die de eerdere forse openingsverliezen wisten weg te werken. Beleggers reageerden verheugd op de plannen van het Duitse autoconcern om sportwagenmerk Porsche zelfstandig naar de beurs brengen. De beurshandel bleef echter in het teken staan van de spanningen in Oekraïne.
De Europese Unie, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten dreigen met sancties tegen Rusland naar aanleiding van de erkenning door Moskou van separatistische regio's in Oost-Oekraïne als onafhankelijke staten. De EU brengt volgens ingewijden nog geen zware economische strafmaatregelen in stelling, maar zou vooral betrokken personen willen treffen.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,5 procent hoger op 733,11 punten. De MidKap won 0,1 procent tot 1027,13 punten. De graadmeters in Londen, Frankrijk en Parijs klommen tot 0,3 procent, na eerdere verliezen van rond 2 procent. In Moskou verloor de leidende RTS-index bijna 4 procent na een dag eerder al 10 procent te hebben verloren.
Volkswagen
Volkswagen maakte een koerssprong van 10 procent in Frankfurt. Het autoconcern is in vergevorderde onderhandelingen met grootaandeelhouder Porsche SE over een beursgang van het sportwagenmerk. Een beursgang van het zeer winstgevende Porsche zou een makkelijke manier zijn voor VW om extra geld op te halen voor investeringen. Analisten schatten dat aan Porsche in zijn geheel een prijskaartje kan worden gehangen van 60 miljard tot 85 miljard euro.
In de AEX stond chiptoeleverancier ASMI, die na de slotbel met cijfers komt, bovenaan met een winst van 2,5 procent. Ook branchegenoten ASML en Besi stonden in de kopgroep met winsten tot 1,7 procent. Olie- en gasconcern Shell (plus 1,7 procent) profiteerde van de hogere olieprijzen, die verder opliepen door de vrees dat met een verdere escalatie van het conflict in Oekraïne de Russische olieleveringen geraakt kunnen worden. Verzekeraar NN Group sloot de rij met een min van dik 2 procent.
Olieprijs
Noten- en zadenhandelaar Acomo won 3,5 procent na cijfers. De onderneming wist ondanks problemen in het internationale vervoer de winst en de omzet stevig op te voeren.
De prijs voor een vat Amerikaanse olie steeg met 4 procent tot 94,70 dollar. Brentolie, de maatstaf voor olie uit Europa, het Midden-Oosten en Afrika, klom met bijna 3 procent tot 98,11 dollar per vat. De euro was 1,1350 dollar waard, tegen 1,1338 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen op Wall Street in New York zijn met aanzienlijke winsten de handel uitgegaan. Beleggers reageerden overwegend opgelucht op het staakt-het-vuren van twee weken dat de Verenigde Staten, Israël en Iran hadden aangekondigd. Energieprijzen daalden juist stevig dankzij de hoop op een einde aan de blokkade van de Straat van Hormuz.
5 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Cabinepersoneel van Lufthansa is opgeroepen om vrijdag te staken in Duitsland. Het is de bedoeling dat personeel voor vluchten vanaf de luchthavens van Frankfurt en München bijna de hele dag het werk neerlegt, kondigde vakbond Ufo aan. Dat zijn twee belangrijke knooppunten voor de Duitse luchtvaartmaatschappij, waardoor veel vluchten dreigen uit te vallen.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Wereldwijde prijzen voor voedsel zullen stijgen door de Iranoorlog. Dat raakt vooral kwetsbare mensen in de armste landen, waarschuwen het Internationaal Monetair Fonds (IMF), de Wereldbank en het Wereldvoedselprogramma.
7 uur geledenZAANDAM (ANP) - De top van Ahold Delhaize heeft vanaf dit jaar zicht op hogere beloningen. Een grote meerderheid van de aandeelhouders van het moederbedrijf van Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol stemde woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering in met het voorgestelde nieuwe beloningsbeleid voor topbestuurders.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met een forse winst gesloten. Ook de graadmeters van andere Europese beurzen eindigden aanzienlijk hoger, wat wijst op opluchting onder beleggers over de aankondiging van een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran.
10 uur geledenZAANDAM (ANP) - De topmensen van Ahold Delhaize, het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn, hebben woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering opnieuw kritische vragen gekregen over onderwerpen als klimaatdoelen en het nieuwe beloningsbeleid voor het bestuur. Zo wees Winnie Oussoren, voorzitter van Milieudefensie Jong, erop dat de maximale beloning voor topman Frans Muller met het nieuwe beloningsbeleid kan uitkomen op 12,5 miljoen euro. "Vindt u dat u een hogere bonus verdient terwijl u faalt in uw verantwoordelijkheid om de bijdrage van Ahold aan de klimaatcrisis te verkleinen?", vroeg ze aan de topman.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie voorziet op dit moment geen tekort voor de olievoorziening in april. Dit meldt een EU-functionaris aan persbureau Reuters. De Commissie kwam woensdag bijeen in een werkgroep over de olievoorraad met lidstaten. Donderdag doet ze dat voor gas.
10 uur geleden