Volksbank mocht rekeningen van 'onbedoelde Amerikaan' stopzetten
AMERSFOORT (ANP) - De Volksbank handelde rechtmatig toen het de bankrekeningen van een zogenoemde "onbedoelde Amerikaan" beëindigde. Dat heeft de voorzieningenrechter van de rechtbank Midden-Nederland bepaald. Een dergelijk persoon heeft naast de Nederlandse ook de Amerikaanse nationaliteit en wordt door de Verenigde Staten onbedoeld als burger van dat land beschouwd. De bank blokkeerde de rekeningen van de man omdat hij zich niet aan de regels hield voor mensen met zo'n dubbele nationaliteit.
Zogenoemde "onbedoelde Amerikanen" moeten op grond van de Amerikaanse belastingwet hun aangifte in de Verenigde Staten doen. Daarbij zijn financiële instellingen verplicht gegevens van dergelijke mensen door te geven aan de Amerikaanse overheid. Dat gebeurt via de Belastingdienst, aldus de rechtbank, en klanten in kwestie moeten daarvoor ook een Amerikaans identificatienummer bij de bank kunnen overleggen.
De onbedoelde Amerikaan wiens bankrekeningen dichtgegooid werden, zag het levenslicht in de Verenigde Staten, maar woonde daar alleen tijdens zijn eerste levensjaar. Hij denkt niet dat de Amerikaanse regels ook in Nederland gelden en weigerde zijn identificatienummer aan de Volksbank te geven. De bank zette de rekeningen daarop stop uit angst voor "grote gevolgen" vanuit de VS, aldus de rechtbank. "Als de bank zich niet aan de wet houdt, kan de VS een deel van de geldstromen vanuit de VS naar de Volksbank bevriezen."
Zowel in Den Haag als Brussel gaan stemmen op de voor onbedoelde Amerikanen verplichte aangifte aan te kaarten bij de regering in Washington. Dat heeft echter geen invloed gehad op de uitspraak van de rechtbank in deze zaak. De man hield zich door geen identificatienummer te geven niet aan de wet, stelt de rechter, en dus mocht de Volksbank zijn rekeningen sluiten. Wel mag hij twee bankproducten die niet onder de Amerikaanse regels vallen houden.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In De Bilt bleef de temperatuur op eerste kerstdag de hele dag onder nul. Hierdoor is de eerste officiële ijsdag van de winter een feit. Dit maakt het de koudste eerste kerstdag sinds 1994. Volgens Weeronline werd het maximaal -0,2 graden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De kersttoespraak van koning Willem-Alexander telt dit jaar 757 woorden, dat is 11 woorden meer dan vorig jaar. De lengte van de kersttoespraak van de koning daalde de afgelopen jaren.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander zou het mooi vinden als "iedere generatie als eerste doel zou hebben om de wereld in een iets betere toestand over te dragen aan de generatie erna". Dat is niet eenvoudig, zei de koning donderdag in zijn jaarlijkse kersttoespraak.
8 uur geledenZAANDAM (ANP) - In een woning aan de Westzijde in Zaandam heeft een zeer grote brand gewoed. Het ging om een kraakpand, aldus een woordvoerder van de veiligheidsregio. Rond 12.15 uur meldde de brandweer dat de brand uit is.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Artis is op kerstavond een olifantje geboren. Het kalf, een bul, stond al binnen enkele minuten op vier poten en dronk al snel bij moeder. In de Amsterdamse dierentuin leven nu vijf Aziatische olifanten: matriarch van de kudde Thong Thai en haar vier nakomelingen.
10 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - De hazelaars staan dit jaar eerder in bloei dan ooit. Dat kan leiden tot hooikoortsklachten, meldt Nature Today. "Niet eerder stonden hazelaars zo vroeg zo uitgebreid te bloeien als dit jaar. En niet eerder telde het LUMC zoveel hazelaarpollen in december als dit jaar."
10 uur geledenMAASDIJK (ANP) - Een automobilist is om het leven gekomen door een ongeval in Maasdijk, waarbij zijn auto in brand vloog. Het ongeluk gebeurde rond 4.30 uur op de Coldenhovelaan in de Zuid-Hollandse plaats, meldt de politie op X.
11 uur geleden