Volksbank mocht rekeningen van 'onbedoelde Amerikaan' stopzetten
AMERSFOORT (ANP) - De Volksbank handelde rechtmatig toen het de bankrekeningen van een zogenoemde "onbedoelde Amerikaan" beëindigde. Dat heeft de voorzieningenrechter van de rechtbank Midden-Nederland bepaald. Een dergelijk persoon heeft naast de Nederlandse ook de Amerikaanse nationaliteit en wordt door de Verenigde Staten onbedoeld als burger van dat land beschouwd. De bank blokkeerde de rekeningen van de man omdat hij zich niet aan de regels hield voor mensen met zo'n dubbele nationaliteit.
Zogenoemde "onbedoelde Amerikanen" moeten op grond van de Amerikaanse belastingwet hun aangifte in de Verenigde Staten doen. Daarbij zijn financiële instellingen verplicht gegevens van dergelijke mensen door te geven aan de Amerikaanse overheid. Dat gebeurt via de Belastingdienst, aldus de rechtbank, en klanten in kwestie moeten daarvoor ook een Amerikaans identificatienummer bij de bank kunnen overleggen.
De onbedoelde Amerikaan wiens bankrekeningen dichtgegooid werden, zag het levenslicht in de Verenigde Staten, maar woonde daar alleen tijdens zijn eerste levensjaar. Hij denkt niet dat de Amerikaanse regels ook in Nederland gelden en weigerde zijn identificatienummer aan de Volksbank te geven. De bank zette de rekeningen daarop stop uit angst voor "grote gevolgen" vanuit de VS, aldus de rechtbank. "Als de bank zich niet aan de wet houdt, kan de VS een deel van de geldstromen vanuit de VS naar de Volksbank bevriezen."
Zowel in Den Haag als Brussel gaan stemmen op de voor onbedoelde Amerikanen verplichte aangifte aan te kaarten bij de regering in Washington. Dat heeft echter geen invloed gehad op de uitspraak van de rechtbank in deze zaak. De man hield zich door geen identificatienummer te geven niet aan de wet, stelt de rechter, en dus mocht de Volksbank zijn rekeningen sluiten. Wel mag hij twee bankproducten die niet onder de Amerikaanse regels vallen houden.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Alle 218 demonstranten die vrijdag zijn aangehouden bij de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft in Amsterdam zijn weer vrij. Een van hen heeft de nacht in een politiecel doorgebracht en mocht in de loop van de dag naar huis, zegt een politiewoordvoerder zaterdag.
4 uur geledenDINTELOORD (ANP) - De politie heeft deze week in het Brabantse dorp Dinteloord bijna 10.000 cobra's, lawinepijlen en zware shells (mortierbommen) gevonden in een garagebox aan de De Vriesstraat. Een 25-jarige man uit Dinteloord is woensdagavond aangehouden en vrijdagavond nog een 42-jarige man uit Steenbergen, meldt de politie zaterdag.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Massadonor Simon heeft afspraken gemaakt met de Stichting Donorkind over het doneren van zijn sperma. De stichting meldt dat Simon een contract heeft getekend waarin staat dat hij geen zaad meer mag doneren en ook niet aan nieuwe wensouders mag laten weten dat hij dat zou willen. Ook moet de donor het zaad dat nog bij klinieken ligt opgeslagen laten vernietigen.
9 uur geledenDE BILT (ANP) - De eerste officiële vorst van het najaar is een feit, meldt Weeronline. In De Bilt zakte de temperatuur zaterdagochtend vroeg naar -1,4 graden. Lokaal werd in de nacht van donderdag op vrijdag al de eerste vorst gemeten. Dat gebeurde in het zuiden van het land, op plekken in Brabant, Limburg en delen van Zeeland.
13 uur geledenGROU (ANP) - De A32 ter hoogte van het Friese Grou is vrijdagavond even voor middernacht in beide richtingen heropend. De weg ging donderdagavond dicht door een gevaarlijke situatie bij het Aquaduct Mid-Fryslân. De glasplaten van de lampen boven het wegdek konden naar beneden vallen. De werkzaamheden zijn sneller dan verwacht afgerond. Eerder vrijdagavond ging de weg in één rijrichting alweer open.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat kinderen niet meer automatisch alleen de achternaam van hun vader krijgen, als de ouders het niet eens worden over de naam. Een aangenomen motie van die strekking van PRO en D66 is vertaald in een wetsvoorstel dat in januari in consultatie gaat. Belanghebbenden krijgen dan de gelegenheid hun mening te geven voor het wetsvoorstel wordt ingediend.
21 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft vrijdag naar schatting tussen de 150 en 200 demonstranten aangehouden bij de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft aan de Plimsollweg in Amsterdam-West. Ze worden verdacht van huisvredebreuk, meldt de politie.
1 dag geleden