Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Volgende week mogelijk al staking bij NS over cao, dreigt vakbond

Volgende week mogelijk al staking bij NS over cao, dreigt vakbond

UTRECHT (ANP) - Medewerkers van de Nederlandse Spoorwegen (NS) leggen volgende week vrijdag mogelijk het werk neer in een deel van Nederland. Vakbond FNV heeft een ultimatum naar de spoorvervoerder gestuurd met eisen voor een nieuwe cao. Als het bedrijf niet akkoord gaat, volgt vrijdag 6 juni de eerste staking in de regio Midden. Ook voor meerdere andere dagen in juni worden stakingen voorbereid.

De vakbond dreigde eerder al met stakingen, nadat de onderhandelingen over een nieuwe cao waren geklapt. Nu is het dreigement concreter en worden ook al mogelijke stakingsdagen genoemd. NS krijgt tot dinsdag 3 juni 17.00 uur om te reageren. Het is volgens FNV de laatste kans voor het vervoersbedrijf om aan de cao-eisen van de bond te voldoen.

FNV-bestuurder Henri Janssen vindt het loonbod dat de onderneming eerder deed veel te laag. "2,55 procent voor een jaar is echt schandalig, dat komt niet in de buurt van de inflatie, terwijl het NS-personeel vanaf 2019 al ruim 5 procent op de inflatie achterloopt."

Utrecht

FNV trekt bij het voorbereiden van de acties samen op met de bonden CNV en VVMC. De tweede staking zou op 10 juni zijn in de regio West, de derde op 12 juni in de regio's Noord-West en Oost en de vierde op 16 juni in de regio's Noord en Zuid. Mocht NS dan nog steeds niet instemmen met de eisen, dan volgt op dinsdag 17 juni waarschijnlijk een landelijke stakingsdag.

Wat de impact van de acties zal zijn, is volgens Janssen nog niet te zeggen. "Dat hangt af van NS", stelt hij. Wel leert de ervaring dat stakingen in een bepaalde regio vaak ook in andere regio's voelbaar zijn. Vooral bij de eerste stakingsdag zal dit spelen. De regio Midden is het gebied rond Utrecht. Dat is een belangrijke spil in het spoornet.

Weekend

Onder de NS-cao vallen 17.500 mensen. Voor de vorige cao, die sinds maart afliep, was een loonsverhoging afgesproken van gemiddeld 6,6 procent. Hoewel de onderhandelingen toen ook moeizaam verliepen, werd niet massaal gestaakt. In november kwam het treinverkeer in delen van het land nog wel stil te liggen door stakingen, maar die waren bij spoorbeheerder ProRail.

Een woordvoerster van NS laat weten dat het bedrijf het ultimatum heeft ontvangen. "Dat gaan we bekijken." Ze verwacht pas na het weekend een uitgebreidere reactie te kunnen geven. "We hebben nog tot dinsdag 17.00 uur", benadrukt ze.

Meer uit Financieel

OESO: significante risico's voor wereldeconomie door oorlog

BOEKAREST (ANP/RTR) - De oorlog in het Midden-Oosten zorgt voor "significante" risico's voor de groei van de wereldeconomie, maar het is nog te vroeg om een inschatting te geven van de exacte impact. Dat heeft secretaris-generaal Mathias Cormann van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) gezegd.

11 minuten geleden
Netbeheerders willen tijdsgebonden tarieven voor grootverbruikers

DEN HAAG (ANP) - Regionale netbeheerders willen tijdsafhankelijke nettarieven aan grootverbruikers op het elektriciteitsnet kunnen vragen, meldt Netbeheer Nederland. Daarmee zouden netbeheerders stroomverbruik op rustige momenten op het net goedkoper kunnen maken dan op piekmomenten. De brancheorganisatie hoopt dat de nieuwe tarieven, die gelden voor alle ruim 70.000 grootverbruikers voor de afname van elektriciteit, in 2028 kunnen ingaan.

52 minuten geleden
UnitedConsumers: adviesprijs benzine mogelijk boven 2,50 euro

EINDHOVEN (ANP) - De adviesprijs voor een liter Euro95 kan dinsdag boven de 2,50 euro stijgen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zegt brandstofexpert Derk Foolen van consumentencollectief UnitedConsumers. Nu staat die landelijke adviesprijs voor Euro95 van de grote oliemaatschappijen op 2,486 euro per liter.

1 uur geleden
Eerste waterstoffabriek aangesloten op Nederlands netwerk

ROTTERDAM (ANP) - De eerste producent van groene waterstof is aangesloten op de Nederlandse waterstofinfrastructuur, meldt Gasunie. De waterstoffabriek van Shell op de Rotterdamse Maasvlakte, genaamd Holland Hydrogen 1, is de eerste met een aansluiting op het waterstofnetwerk.

1 uur geleden
Verzekeraars aan werkgevers: neem actie en voorkom pensioenstrop

DEN HAAG (ANP) - Het Verbond van Verzekeraars roept ondernemers op snel contact op te nemen met hun verzekeringsmaatschappij of premiepensioeninstelling om de pensioenregeling aan te passen aan het nieuwe stelsel. Als werkgevers dit niet voor 2028 hebben gedaan, ziet de Belastingdienst het opgebouwde pensioenvermogen als loon en moet over het hele pensioenvermogen belasting worden betaald. Dat bevestigt een woordvoerder van de branchevereniging na berichtgeving door het AD.

1 uur geleden
Brussel wil niet één molecuul energie importeren uit Rusland

BRUSSEL (ANP) - Ondanks de stijgende energieprijzen is Brussel niet van plan "ook maar een molecuul" aan Russische energie te importeren in de toekomst. Dat zei Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) voorafgaand aan een vergadering van EU-ministers van Energie.

2 uur geleden
AEX opent met kleine winst, olieprijzen omhoog

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger geopend. Beleggers blijven de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten volgen. De Verenigde Staten voerden afgelopen weekend bombardementen uit op het Iraanse eiland Kharg. Vanaf dat eiland wordt verreweg de meeste olie uit Iran verscheept.

3 uur geleden