Volgende week advies Europese Commissie over toetreding Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie brengt hoogstwaarschijnlijk volgende week vrijdag advies uit over het verzoek van Oekraïne om lid te mogen worden van de Europese Unie. De leiders van de EU-landen kunnen zich er dan een week later op hun top in Brussel over buigen, zegt de woordvoerder van de commissie.
Sinds Rusland Oekraïne is binnengevallen is het verlangen van de regering in Kiev om EU-lid te worden alleen maar vuriger geworden. Een flink aantal EU-landen wil die wens inmiddels zo snel mogelijk inwilligen. Ze mikken op de EU-top van 23 en 24 juni om Oekraïne de zogeheten kandidaat-status te geven, waarmee de loodzware en tijdrovende toetredingsprocedure op gang komt. Maar landen als Nederland, Duitsland en Frankrijk staan op de rem. Overhaasten gaat ten koste van de zorgvuldigheid, waarschuwen zij.
De 27 lidstaten besloten begin maart wel onmiddellijk de eerste stap van de procedure te zetten en de commissie te vragen om advies over de lidmaatschapsaanvraag. Dat kan normaliter ook vele maanden in beslag nemen. Maar de commissie denkt zich dus volgende week al te kunnen uitspreken.
Het dagelijks bestuur van de EU heeft sinds maart onderzocht hoe Oekraïne en de twee gegadigden die zich in het kielzog ook hebben gemeld, Moldavië en Georgië, ervoor staan. Het brengt verslag uit over bijvoorbeeld de staat van de democratie en rechtsstaat en de strijd tegen corruptie in deze drie landen.
Meer uit Buitenland
KUALA LUMPUR (ANP) - De zoektocht naar vlucht MH370 van Malaysia Airlines wordt op 30 december hervat, meldt het Maleisische ministerie van Transport. De meest recente zoektocht in de zuidelijke Indische Oceaan, waar het wrak van het vliegtuig zich naar alle waarschijnlijkheid bevindt, werd in april van dit jaar stopgezet vanwege slechte weersomstandigheden.
17 minuten geledenSEOUL (ANP) - De Zuid-Koreaanse president Lee Jae-myung kiest geen partij in het onlangs gerezen diplomatieke conflict tussen China en Japan. Dat zei Lee woensdag tijdens zijn persconferentie ter gelegenheid van de herdenking van de staat van beleg op 3 december in Zuid-Korea. Exact een jaar geleden riep Lee's voorganger, de inmiddels afgezette Yoon Suk-yeol, die af.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Raad heeft woensdag een akkoord bereikt met het Europees Parlement over de geleidelijke afschaffing van de Russische gasimport tegen 2027. Het akkoord past in breder Europees beleid om de afhankelijkheid van Russische energie te beëindigen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Verschillende Republikeinen en Democraten in het Amerikaanse Congres willen voorkomen dat hun regering een aanval op Venezolaans grondgebied uitvoert. De parlementariërs zeiden dinsdag (lokale tijd) dat ze daartoe resoluties zullen indienen die president Donald Trump verbieden om zonder parlementaire goedkeuring een aanval te bevelen.
1 uur geledenKHAN YOUNIS (ANP) - De Palestijnse journalist Mahmoud Wadi is gedood bij een Israëlische droneaanval in de Gazastrook, meldt het Palestijnse persbureau WAFA. Een andere journalist raakte gewond bij dezelfde aanval, die plaatsvond in de zuidelijke stad Khan Younis.
4 uur geledenKHARTOEM (ANP) - De aanvallen van de paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) op een vluchtelingenkamp in Soedan moeten worden onderzocht als oorlogsmisdaden, meldt Amnesty International in een rapport. Afgelopen april voerde de RSF de grootschalige aanval uit op een opvangkamp in de buurt van el-Fasher.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland en de Verenigde Staten hebben geen compromis bereikt over vrede in Oekraïne, en "vrede is niet dichterbij, maar ook niet verder weg". Dat zei Kremlin-functionaris Joeri Oesjakov na afloop van gesprekken die de Russische president Vladimir Poetin in Moskou voerde met de Amerikaanse gezant Steve Witkoff en Jared Kushner, de schoonzoon van president Trump.
5 uur geleden