Volgende week advies Europese Commissie over toetreding Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie brengt hoogstwaarschijnlijk volgende week vrijdag advies uit over het verzoek van Oekraïne om lid te mogen worden van de Europese Unie. De leiders van de EU-landen kunnen zich er dan een week later op hun top in Brussel over buigen, zegt de woordvoerder van de commissie.
Sinds Rusland Oekraïne is binnengevallen is het verlangen van de regering in Kiev om EU-lid te worden alleen maar vuriger geworden. Een flink aantal EU-landen wil die wens inmiddels zo snel mogelijk inwilligen. Ze mikken op de EU-top van 23 en 24 juni om Oekraïne de zogeheten kandidaat-status te geven, waarmee de loodzware en tijdrovende toetredingsprocedure op gang komt. Maar landen als Nederland, Duitsland en Frankrijk staan op de rem. Overhaasten gaat ten koste van de zorgvuldigheid, waarschuwen zij.
De 27 lidstaten besloten begin maart wel onmiddellijk de eerste stap van de procedure te zetten en de commissie te vragen om advies over de lidmaatschapsaanvraag. Dat kan normaliter ook vele maanden in beslag nemen. Maar de commissie denkt zich dus volgende week al te kunnen uitspreken.
Het dagelijks bestuur van de EU heeft sinds maart onderzocht hoe Oekraïne en de twee gegadigden die zich in het kielzog ook hebben gemeld, Moldavië en Georgië, ervoor staan. Het brengt verslag uit over bijvoorbeeld de staat van de democratie en rechtsstaat en de strijd tegen corruptie in deze drie landen.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.
3 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.
4 uur geledenKYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.
4 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP/RTR) - Acht leerlingen van een Keniaanse kostschool voor meisjes waar donderdag een dodelijke brand woedde, zijn volgens de politie aangehouden. De brand brak om 01.00 uur in de nacht uit in het midden van een slaapzaal. De politie verdenkt de acht van brandstichting.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De huidige handelsrelatie met China is niet houdbaar. Dat concludeert de Europese Commissie na overleg met alle Eurocommissarissen. Die kwamen vrijdag bijeen voor een oriënterend debat over hoe om te gaan met China.
4 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Roemenië neemt diplomatieke maatregelen tegen Rusland nadat een drone een Roemeens wooncomplex had geraakt. President Nicușor Dan maakte bekend dat het Russische consulaat in de stad Constanța moet sluiten. De consul wordt aangemerkt als persona non grata, wat betekent dat hij niet meer welkom is.
4 uur geleden