Vogelgriep op bedrijf Lunteren, 55.000 leghennen afgemaakt
LUNTEREN (ANP) - Op een leghennenbedrijf in het Gelderse Lunteren is vogelgriep vastgesteld. De ongeveer 55.000 leghennen op de locatie worden afgemaakt om verdere verspreiding van het virus te voorkomen, meldt het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit vrijdag. Ook zes andere pluimveebedrijven die in een zone van een kilometer liggen worden uit voorzorg geruimd. Om hoeveel dieren het hier gaat, heeft het ministerie volgens een woordvoerder nog geen beeld van.
Binnen drie kilometer van het getroffen bedrijf bevinden zich 47 andere pluimveebedrijven. De komende veertien dagen wordt daar "intensief gemonitord" op ziekteverschijnselen die op vogelgriep kunnen wijzen.
Donderdag werd nog bekendgemaakt dat de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) in de strijd tegen vogelgriep in een jaar tijd bijna 6 miljoen vogels heeft afgemaakt. Dat maakt het huidige vogelgriepjaar volgens de NVWA het dodelijkste sinds de epidemie van 2003, toen op 255 locaties ruim 30 miljoen dieren werden geruimd.
Tot donderdag stond het aantal op 5,5 miljoen, maar donderdag werd ook een nieuwe besmetting gemeld op een bedrijf in Heythuysen (Limburg). Daar is vogelgriep geconstateerd bij een bedrijf met 300.000 leghennen, volgens de NVWA de grootste besmetting tot nu toe.
Minister Piet Adema laat in een reactie weten "dit verschrikkelijk" te vinden. "Deze maatregelen hebben een enorme impact - in de eerste plaats natuurlijk voor de dieren, en zeker niet in de laatste plaats voor hun houders. De vogelgriepsituatie is onhoudbaar. Het onbevredigende maar eerlijke verhaal is dat er geen simpele oplossing bestaat." Adema zegt dat de aanpak van vogelgriep zijn aandacht heeft. "Zo werk ik aan een intensiveringsplan, waaronder het versneld mogelijk maken van vaccinatie."
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Vorig jaar zijn alweer meer pleeggezinnen ermee gestopt dan er begonnen. De druk op de pleegzorg neemt toe. Dat staat in een maandag verschenen factsheet van Jeugdzorg Nederland. Door het tekort aan pleegouders wordt het steeds moeilijker om een goede plek te vinden voor kinderen die korte tijd of langdurig niet thuis kunnen wonen.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het aantal meldingen van vergiftigingen door injecteerbare afslankmiddelen is in een jaar tijd verdubbeld, blijkt uit het jaaroverzicht van het Nationaal Vergiftigingen Informatie Centrum (NVIC). In 2025 kreeg het NVIC, onderdeel van het UMC Utrecht, 149 meldingen. Een jaar eerder waren dat er nog 76. Voor het eerst kreeg het centrum bovendien meldingen van vergiftigingen met ongeregistreerde afslankmedicatie en peptiden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wie na een patroon van aanhoudend huiselijk geweld haar of - meestal - zijn partner doodt, kan daarvoor binnenkort een zwaardere straf krijgen. Specifiek gaat het hier om gevallen waarbij geen sprake is van een vooropgezet plan, of dit niet kan worden bewezen. Rechters noemen dat doodslag en kunnen daar maximaal 25 jaar celstraf voor opleggen. Maar justitieminister David van Weel wil dit in specifieke gevallen verhogen naar maximaal 30 jaar of levenslang.
2 uur geledenDE KOOG (ANP) - Op het strand van Texel is zondagavond even voor 22.00 uur een overleden persoon aangetroffen. Het lichaam werd aangetroffen op het strand ter hoogte van De Koog, meldt een politiewoordvoerder. Over de identiteit van het slachtoffer kan de politie niets kwijt.
8 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - De Zr.Ms. Groningen gaat vol met hulpmiddelen zoals water, eten en andere hulpgoederen van Curaçao naar het nabijgelegen Venezuela. Naar verwachting komt het schip om 21.30 uur Nederlandse tijd aan in het Zuid-Amerikaanse land, schrijft Defensie.
11 uur geledenSCHIEDAM (ANP) - Er is opnieuw een jong kind uit een openstaand raam gevallen. Dit keer gaat het om een kindje van 1,5 jaar oud. De dreumes viel vanaf de derde verdieping op de Van Heuven Goedhartstraat in Schiedam en is met spoed naar het ziekenhuis vervoerd.
14 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op diverse trajecten rijden maandag en dinsdag minder treinen, maar de impact daarvan is volgens de NS beperkt. Het gaat voornamelijk om trajecten in de Randstad.
16 uur geleden