
Vogelgriep leidt tot nieuwe zorgen voor pluimveesector
DEN HAAG (ANP) - De problemen voor pluimveehouders stapelen zich op. De sector had al te maken met hoge energieprijzen en stijgende voedingskosten, maar nu leidt de vogelgriep tot extra zorgen.
Voorzitter van de Nederlandse Vakbond Pluimveehouders (NVP) Bart-Jan Oplaat heeft het over "a perfect storm". Hoe groot de schade is voor pluimveehouders is nog moeilijk te zeggen, maar volgens Oplaat hebben vooral ondernemers in de vrije-uitloopsector het moeilijk. Sinds oktober 2021 is er een ophokplicht van kracht, waardoor kippen binnen moet blijven. Per vrije-uitloopei lopen de pluimveehouders volgens Oplaat daardoor drie cent mis, wat voor een gemiddelde vrij-uitloopboerderij een verlies van drieduizend euro per week betekent.
Dat verlies staat nog los van de kosten die de stijging van energie- en voerprijzen met zich mee brengen. Door de oorlog in Oekraïne is graan duur geworden, en daarmee steeg de prijs van diervoeding. Dat ziet ook Kees de Jong, voorzitter van de vakgroep Pluimvee van de Land- en Tuinbouworganisatie Nederland (LTO). "We hebben op dit moment niet bepaald de wind in de rug, en dan druk ik me eufemistisch uit."
Volgens De Jong is de vogelgriepsituatie zorgelijk. Het is voor hem nog steeds onduidelijk hoe vogelgriep de stallen binnenkomt. "Pluimveehouders zitten daardoor in een soort lockdown, ze wegen constant af wie er wel of niet hun terrein op mag, uit angst voor besmettingen."
De Rijksoverheid, die het aantal geruimde dieren bijhoudt, meldt op haar website dat er sinds het begin van dit jaar meer dan 2,2 miljoen kippen, eenden en kalkoenen zijn geruimd. In de laatste maand voornamelijk in de Gelderse vallei, in en rondom Lunteren en Barneveld.
De zorgen over dit gebied zijn erg beladen, merkt De Jong onder de LTO-leden. Dit is het gebied waar in 2003 de vogelpest huishield. In dat jaar werd de Nederlandse pluimveesector getroffen door de vogelpest, waardoor 30 miljoen kippen, eenden en kalkoenen moesten worden geruimd.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn donderdag lager gesloten. Beleggers lijken bang dat Federal Reserve-voorzitter Jerome Powell met de boodschap kan komen dat de rente in de VS binnenkort toch niet omlaag gaat. Daarnaast drukten tegenvallende kwartaalresultaten van winkelconcern Walmart het sentiment.
3 uur geledenPANAMA (ANP/RTR) - De Panamese president José Raúl Mulino heeft felle kritiek geuit op berichten over een mogelijke rechtszaak tegen bananengigant Chiquita. Het concern ontsloeg eerder al zijn lokale dagarbeiders vanwege een staking. Mulino heeft zijn zinnen echter gezet op onderhandelingen over een terugkeer van het bedrijf naar zijn land.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Reisorganisatie Sunweb schrapt jongerenreismerk GOGO. "Na meer dan drie decennia vol legendarische feestvakanties, prachtige bestemmingen en onvergetelijke herinneringen, stopt GOGO na de zomer van 2025 met haar activiteiten", laat de onderneming weten in een persverklaring.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn donderdag gemengd de handel uitgegaan. De financiële markten verwerkten onder meer de formele bekrachtiging van de handelsdeal tussen de Verenigde Staten en de Europese Unie. Beleggers keken daarnaast vooral uit naar het jaarlijkse symposium van de Federal Reserve, dat vanaf donderdag in Jackson Hole wordt gehouden. Dit alles zorgde voor een enigszins terughoudende stemming.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie wil mogelijk een onderzoek instellen naar Fed-bestuurder Lisa Cook. Een hoge ambtenaar heeft Fed-voorzitter Jerome Powell hierover donderdag per brief geïnformeerd en hem aangemoedigd Cook uit het Fed-bestuur te verwijderen.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Europese autofabrikanten als Volkswagen en Renault zijn verheugd over de bevestiging dat de Verenigde Staten hun heffingen op de import van Europese auto's verlagen van 27,5 naar 15 procent. "Deze bevestiging is een positieve stap die meer zekerheid biedt voor onze industrie", laat Sigrid de Vries, directeur-generaal van de Europese autobrancheorganisatie ACEA, weten.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Met de formele bekrachtiging donderdag van het handelsakkoord tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten is er in elk geval meer duidelijkheid voor ondernemers, stellen ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland.
8 uur geleden