Vogelgriep komt mogelijk via luchtopeningen de stal in
WAGENINGEN (ANP) - Via luchtopeningen in stallen kan het vogelgriepvirus een boerderij binnendringen, ook al houdt een pluimveehouder zich aan de ophokplicht. Wageningen University & Research en de Universiteit Utrecht komen tot die conclusie na onderzoek.
Kippen en ander pluimvee kunnen besmet raken met het vogelgriepvirus als het direct of indirect in contact komt met poep van besmette wilde vogels of ander besmet pluimvee. Omdat het vogelgriepvirus flink huishoudt in Europa en al miljoenen vogels zijn afgemaakt, geldt een ophokplicht. Dat voorkomt het directe contact tussen pluimvee in een stal en besmette dieren. "Hoe het pluimvee ondanks bioveiligheidsmaatregelen van de pluimveehouder en de ophokplicht toch in enkele gevallen besmet raakt, is onduidelijk", aldus de universiteit in Wageningen.
Een manier kan zijn: via de systemen die de lucht in een stal verversen. Stukjes spinnenweb, plastic, papier of insecten komen via die weg een stal in en kunnen besmet zijn met ziekteverwekkers, waaronder de vogelgriep. De onderzoekers plaatsten netten rond de luchtinlaten in stallen om te kijken wat er zoal binnenkomt.
Introductieroute
De onderzoekers vonden geen uitwerpselen of veertjes van wilde vogels, maar wel materiaal van insecten en planten. "Tijdens een incidentele storm met harde wind kunnen grote hoeveelheden materiaal via de luchtinlaten aan de windgerichte zijde in de stal terechtkomen." Hoewel de onderzoekers geen vogelgriep in het materiaal aantroffen, adviseren ze pluimveehouders wel "de potentiële risico’s van deze introductieroute via de luchtinlaat zoveel mogelijk te beperken".
Hoe dat te doen moet nog verder onderzocht worden. Een methode zou het plaatsen van een laser kunnen zijn, waarmee de omgeving van de stal onaantrekkelijk wordt gemaakt voor wilde vogels.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Ziekenhuizen in de noordelijke provincies waarschuwen hun patiënten dat het maandagochtend heel glad kan zijn. Als ze de weg niet op willen, kunnen ze contact opnemen om een afspraak telefonisch te houden of die te laten verzetten.
56 minuten geledenCREIL (ANP) - Bij een legbedrijf in het dorp Creil in Flevoland is vogelgriep vastgesteld. Om verdere verspreiding van het virus te voorkomen, worden de ongeveer 43.000 dieren op het terrein gedood door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA).
1 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Arriva laat zijn treinen en bussen maandag volgens planning rijden. Er zijn wel een paar aanpassingen aan de dienstregeling. Zo rijden er geen speciale spitstreinen tussen Leeuwarden en Sneek en tussen Groningen en Warffum. Ook zijn de treinen iets korter dan gebruikelijk.
1 uur geledenSTEENWIJK (ANP) - Burgemeester Erik de Groot van de Overijsselse gemeente Steenwijkerland heeft in een verklaring zijn medeleven uitgesproken met de ouders en familie van de 8-jarige jongen uit Steenwijk die zondag dood werd gevonden. "Het ergste scenario is waarheid geworden", zegt hij over het overlijden van het kind, dat sinds zaterdagavond vermist was.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam rijden de metro's, trams en bussen maandag volgens de gewone dienstregeling. Het Gemeentelijk Vervoersbedrijf (GVB) laat dat zondagavond weten. In de provincie Noord-Holland geldt tussen zondag 23.00 uur en maandag 04.00 uur code oranje voor gladheid.
2 uur geledenDEVENTER (ANP) - Vervoerder Keolis gaat er voorlopig van uit dat zijn treinen en bussen maandag gewoon kunnen rijden, ondanks code oranje vanwege de verwachte gladheid. "Het is een beetje koffiedik kijken, het kan gaan ijzelen maar het kan ook dooien. Eerst gaan we proberen te rijden, we hopen dat het te doen is. Maar als dat niet zo is en het gevaarlijk wordt, kan het zijn dat we de bussen naar binnen halen", zegt een woordvoerster.
2 uur geledenDE BILT (ANP) - Ook in Zuid-Holland kan het in de nacht van zondag op maandag glad worden door ijzel. Het KNMI heeft ook voor die provincie code oranje afgegeven, die vanaf 23.00 uur ingaat. Eerder werd die waarschuwing al afgegeven voor alle andere provincies, behalve Zeeland.
4 uur geleden