Voetbalwereld wacht oordeel Europese Hof af over transfersysteem
LUXEMBURG (ANP/BELGA) - Het Europese Hof van Justitie buigt zich vrijdag over de vraag tegen welke voorwaarden profvoetballers hun arbeidscontract bij een club eenzijdig kunnen opzeggen. Of een uitspraak net zulke grote gevolgen zal hebben als het zogenoemde Bosman-arrest uit 1995, wordt door deskundigen betwijfeld. Maar clubbestuurders, spelersmakelaars en sportadvocaten zullen vrijdag het nieuws uit Luxemburg met grote interesse volgen.
In 1995 bedong de Belgische voetballer Jean-Marc Bosman bij het Europees Hof dat clubs geen transfersom meer mogen vragen voor voetballers van wie het contract afloopt. Tegelijkertijd werden de beperkingen die er waren voor het aantal buitenlanders uit de EU dat onder contract mag staan bij een club opgeheven. Het leidde tot een veranderde transfermarkt, al speelden clubs op de nieuwe situatie in door spelers voor het einde van het contract te verkopen.
De zaak die nu speelt, draait om het eenzijdig opzeggen van een contract door een voetballer en begon in 2014 toen de Fransman Lassana Diarra vanwege onenigheid met de trainer van Lokomotiv Moskou zijn nog drie jaar lopende contract met de Russische club verbrak. Lokomotiv zegde het contract ook op en eiste op basis van regels van wereldvoetbalbond FIFA een schadevergoeding van 20 miljoen euro. De geschillencommissie van de FIFA halveerde het bedrag.
Onrust
Diarra zag een overstap naar Charleroi - dat bang was op basis van FIFA-regels mee te moeten betalen aan de compensatie - mislopen en eiste bij een regionale rechtbank in België een schadevergoeding van 6 miljoen euro van de FIFA en de Belgische voetbalbond. De zaak ging naar het Europese Hof, waar advocaat-generaal Maciej Szpunar eind april voor onrust bij clubbestuurders zorgde door in zijn advies te stellen dat de transferregels mogelijk in strijd zijn met de Europese wetgeving over het vrije verkeer van werknemers en de mededingingsregels.
"De regels die op het spel staan, zijn heel belangrijk voor transfers. Als die vallen, dan is dat echt een flinke klap voor de transfermarkt", verklaarde Robby Houben, professor sportondernemingsrecht aan de Universiteit Antwerpen, tegenover persbureau Belga. Maar, zo gaf hij aan, heeft een uitspraak wellicht vooral symbolische waarde. "De spelers pikken het niet langer dat de FIFA eenzijdig regels oplegt. Wellicht kan overleg tussen clubs en spelers leiden tot een breed gedragen oplossing, waarbij de FIFA eerder toeschouwer is."
Meer uit Voetbal
AMSTERDAM (ANP) - Virgil van Dijk was redelijk tevreden na de zege van het Nederlands elftal op Noorwegen (2-1) in een oefenwedstrijd voor het WK in de Johan Cruijff ArenA. "Over het algemeen hebben we een goede wedstrijd gespeeld tegen een sterke tegenstander", zei hij vlak na de wedstrijd in een flashinterview. "In de tweede helft vond ik ons beter. We hebben uiteindelijk genoeg kansen gekregen om meer doelpunten te maken. Verdedigend stonden we goed. We hebben verdiend gewonnen."
9 uur geledenLONDEN (ANP) - Engeland en Uruguay hebben vrijdagavond in een oefenduel in aanloop naar het WK voetbal met 1-1 gelijkgespeeld. Spanje was in Villarreal met 3-0 te sterk voor Servië.
9 uur geledenBASEL (ANP) - Het Duitse nationale voetbalelftal heeft in een oefenwedstrijd met 4-3 gewonnen van Zwitserland. De twee WK-deelnemers speelden in aanloop naar het eindtoernooi van komende zomer tegen elkaar in Basel.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nederlands elftal heeft de eerste van een serie van vier oefenduels voor het WK gewonnen. Oranje rekende af met Noorwegen (2-1) in een wedstrijd waarin beide ploegen niet in de buurt kwamen van hun beste spel in de Johan Cruijff ArenA.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nederlands voetbalelftal heeft in aanloop naar het wereldkampioenschap van komende zomer Noorwegen in een oefenwedstrijd verslagen. In de Johan Cruijff ArenA in Amsterdam was het elftal van bondscoach Ronald Koeman met 2-1 te sterk.
9 uur geledenBELEK (ANP/RTR) - Het Iraanse nationale voetbalelftal heeft voorafgaand aan een oefenwedstrijd geprotesteerd tegen het bombardement op een Iraanse basisschool op de eerste dag van de oorlog. De spelers hielden tijdens het volkslied, dat ze zichtbaar meezongen, schooltassen vast. Volgens het regime van Iran werden op de eerste dag van de Amerikaanse en Israëlische bombardementen 175 mensen gedood bij de aanval op de school.
14 uur geledenENSCHEDE (ANP) - FC Twente en trainer John van den Brom hebben een akkoord bereikt over een nieuw contract. De 59-jarige coach tekent een nieuwe verbintenis tot de zomer van 2027, meldde de club uit Enschede op de website.
20 uur geleden