Voetbalsters nu zonder ontzag veld op tegen 'kwetsbaar' Amerika
YOKOHAMA (ANP) - De Nederlandse voetbalsters voelen aan alles dat ze vrijdag op de Olympische Spelen in staat zijn om de Verenigde Staten eindelijk een keer te verslaan. 'Team USA' was jarenlang ongenaakbaar, maar maakt in Japan een kwetsbare indruk. Zo begon de wereldkampioen het toernooi met een zware nederlaag tegen Zweden (0-3).
"Het is niet meer het onverslaanbare USA waar iedereen tegenop kijkt", zegt Lieke Martens. "We hebben heel veel respect voor ze, absoluut, maar we denken dat dit het toernooi is waarop wij ze eruit gaan gooien. We hebben zeker geen ontzag meer voor ze."
Van de tien voorgaande duels werden er acht gewonnen door de Amerikaanse voetbalsters. Alleen de eerste twee, in de jaren 90, gingen naar Nederland. Onder bondscoach Sarina Wiegman speelden de 'Leeuwinnen' twee keer tegen de nummer 1 van de wereld. De WK-finale van 2019 ging met 2-0 verloren en eind vorig jaar verloor Oranje in Breda een oefeninterland met dezelfde cijfers.
Zoekende
"Maar op dit toernooi vind ik dat ze minder indruk maken dan voorheen", zegt Wiegman. "Ze zijn de nummer 1 van de wereld en hebben nog steeds een hartstikke goed team, maar het is wel anders dan op het WK. Ze lijken wat zoekende, het gaat allemaal wat stroever. Ze hebben in drie groepswedstrijden 4 punten gehaald en speelden in het laatste duel op een gelijkspel. Zo ken ik ze niet. Hun voorhoede is best wel goed. Maar als je de angel eruit haalt, dan wordt het moeilijker voor ze. Daar hebben we een bepaald plan voor gemaakt."
Oranje behaalde 7 punten in de groep en maakte vooral indruk met de trefzekerheid. Van de 21 doelpunten werden er acht gemaakt door Vivianne Miedema. De spits begon in de laatste wedstrijd tegen China (8-2) vanwege lichte klachten op de bank, maar maakte als invalster weer twee goals. "Vivianne is fit en kan gewoon spelen", aldus Wiegman. "Amerika wil altijd graag de spits van de tegenstander opvreten, dat kunnen ze ook wel aardig. Maar wij denken daar iets op gevonden te hebben. Het klinkt heel geheimzinnig, maar het is geen hogere wiskunde. Vrijdag zul je dat wel zien."
Tegendoelpunten
Tegenover de ongekende productiviteit voorin staan ook al acht tegendoelpunten. "Dat vinden we zelf ook te veel. Die fouten moeten er uit."
Bij Wiegman leven geen revanchegevoelens voor de verloren WK-finale. "We hebben het toen goed gedaan, tot na een uur die penalty kwam. Het is nu twee jaar later en we zijn weer een stapje verder met het team. Dit is het moment dat we Amerika kunnen verslaan, zo voelen we dat echt." Het duel in Yokohama begint om 13.00 uur Nederlandse tijd.
Meer uit Voetbal
MANCHESTER (ANP) - Manchester United heeft op eigen veld punten laten liggen tegen West Ham. De ploeg van coach RĂºben Amorim bleef tegen de nummer 18 van de Premier League steken op 1-1. Bij winst was zijn ploeg opgeklommen naar de vijfde plaats in de Premier League.
8 uur geledenARNHEM (ANP) - De Graafschap is dankzij een zege (1-2) bij Vitesse in Arnhem opgeklommen naar de derde plaats in de eerste divisie. De ploeg van trainer Marinus Dijkhuizen dankte de winst aan een doelpunt van aanvoerder Reuven Niemeijer kort voor tijd.
8 uur geledenZEIST (ANP) - Pascal Bosschaart is toegelaten tot de cursus Voetbalcoach 5 voor het seizoen 2026-2027. Het is de hoogste trainerscursus van de voetbalbond KNVB. De oud-voetballer van onder meer FC Utrecht, Feyenoord en ADO Den Haag, werd eerder gepasseerd voor de opleiding die, mits afgerond, de UEFA-PRO-licentie oplevert. Daarmee kan een coach als hoofdtrainer bij een club uit het betaalde voetbal aan de slag.
12 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - De veertien voetbalclubs uit de Bundesliga voor vrouwen gaan hun eigen competitie organiseren zonder betrokkenheid van de Duitse voetbalbond DFB. De Frauen Bundesliga FBL e.V. wordt op 10 december officieel opgericht in het stadion van Eintracht Frankfurt.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ajax en de Johan Cruijff ArenA werken momenteel aan een plan van aanpak, waarbij wordt gekeken naar extra maatregelen tijdens voetbalwedstrijden. Dit gebeurt naar aanleiding van het vuurwerkincident afgelopen zondag. Dat zei de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema in een vergadering met de gemeenteraad over de gestaakte voetbalwedstrijd Ajax - FC Groningen. "En we wachten ook nog op eventuele aanvullende maatregelen van de KNVB."
14 uur geledenMANCHESTER (ANP) - Matthijs de Ligt is bij Manchester United verkozen tot beste speler van de maand november. Dat meldt de Engelse voetbalclub op X.
15 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Real Madrid-verdediger Trent Alexander-Arnold heeft opnieuw een blessure opgelopen. De 27-jarige rechtsback heeft aan het uitduel met Athletic Bilbao (0-3) van woensdagavond een kwetsuur aan zijn linkerdijbeen overgehouden, meldt de 'Koninklijke'. Volgens Spaanse media moet de Engelsman zeker twee maanden toekijken.
15 uur geleden