Voetballiefhebber De Jong begrijpt kritiek maar wil vooral winnen
DOHA (ANP) - Frenkie de Jong kon er dinsdag wel om lachen toen hij met de woorden van voetbalanalyticus Rafael van der Vaart werd geconfronteerd. De oud-international zei halverwege de achtste finale op het WK tegen de Verenigde Staten (3-1) bij de NOS dat een voetballer als De Jong waarschijnlijk liever in zijn hotel was gebleven.
Van der Vaart doelde daarmee op de, in zijn ogen, afwachtende manier van voetballen van Oranje. "Dat heb ik niet gehoord", zei De Jong met een lach op het terras van spelershotel St. Regis in Doha. "We krijgen wel mee dat er kritiek is op het spel en dat soort dingen. Dat is ook helemaal niet erg. Wij vinden ook dat wij aan de bal een stuk beter kunnen voetballen. Aan de andere kant staan we wel in de kwartfinale. Dat is het allerbelangrijkste."
De Jong doorliep de jeugdopleiding van Ajax, waar aanvallend voetbal spelen altijd belangrijk is. In het seizoen 2018/2019 bereikte de nu 25-jarige middenvelder met de Amsterdammers bijna de finale van de Champions League, ook door een herkenbare en attractieve manier van spelen. De Jong verdiende een transfer naar FC Barcelona, waar de voetbalfilosofie in grote lijnen overeenkomst met die bij Ajax.
Aanvallend spelen
Dat Oranje een andere tactiek hanteert en achterin met een hecht blok speelt, vindt De Jong niet erg, zegt hij. "Als voetballiefhebber zie je natuurlijk liever dat elke ploeg vol op de aanval speelt. Ik denk ook wel dat wij aanvallend willen spelen", legt hij uit. "Het is ook afhankelijk van de vorm van spelers en de keuzes die de spelers soms maken aan de bal. Als wij redelijk snel de bal verliezen, dan wordt het ook moeilijk om echt aanvallend te spelen, want dan word je teruggedrongen. Het zou heel naïef zijn om dan te denken: we laten vijf man voorin staan en verdedigen wel met de rest. Dan geef je heel veel ruimtes weg."
Met Argentinië als eerstkomende tegenstander in de kwartfinale, denkt De Jong dat er wat minder druk op de spelers van Oranje komt te liggen. Tegen de Verenigde Staten had het Nederlands elftal voor rust 30 procent balbezit. "Dat is natuurlijk niet goed", vertelt de spelmaker. "De verwachtingen bij het publiek zijn nu lager. Tegen Argentinië vinden mensen het logischer dat de tegenstander soms ook de bal heeft. Tegen ploegen als de Verenigde Staten vinden mensen juist dat wij de bal grotendeels in bezit moeten hebben."
De Jong gelooft in de woorden van bondscoach Louis van Gaal, die denkt dat Oranje wereldkampioen kan worden. "Vroeger had ik bij Nederland soms het gevoel dat het doel was om de finale te halen. Maar dat is in mijn ogen geen doel. Je moet een toernooi willen winnen."
Meer uit Voetbal
SITTARD (ANP) - Algemeen directeur Marcel Schuyt is al na drie maanden vertrokken bij Fortuna Sittard. "De beslissing is genomen in goed overleg en komt voort uit een onwerkbare balans tussen werk en privé", meldt de nummer 8 van de Eredivisie.
1 uur geledenFORT LAUDERDALE (ANP/AFP) - Lionel Messi heeft Inter Miami met twee doelpunten en twee assists naar de volgende ronde van de play-offs om het Amerikaanse landskampioenschap geholpen. In het beslissende thuisduel met Nashville SC in de eerste ronde maakte de 38-jarige Argentijnse voetballer de eerste twee treffers en was hij de aangever bij de twee goals van landgenoot Tadeo Allende: 4-0.
1 uur geledenZWOLLE (ANP) - PEC Zwolle heeft zich in de Eredivisie gerevancheerd voor de pijnlijke 8-2-nederlaag van zondag bij Heracles Almelo. Het elftal van trainer Henry van der Vegt zette Sparta Rotterdam met 1-0 aan de kant en klom van de zestiende naar de vijftiende plaats met 12 punten uit twaalf wedstrijden. Dat zijn 2 punten meer dan Excelsior en 3 punten meer dan Telstar en Heracles.
11 uur geledenSITTARD (ANP) - Fortuna Sittard is sc Heerenveen weer gepasseerd op de ranglijst in de Eredivisie. De ploeg van trainer Danny Buijs won in eigen stadion met 2-0 van de Friezen door treffers van Paul Gladon en Mo Ihattaren. Fortuna boekte zo na drie competitienederlagen op rij de vijfde overwinning van het seizoen.
11 uur geledenRABAT (ANP) - De Nederlandse voetbalsters zijn er bij het wereldkampioenschap onder 17 niet in geslaagd de titel te winnen. Regerend wereldkampioen Noord-Korea was in het Prince Moulay Abdellah Stadion in de Marokkaanse hoofdstad Rabat met 3-0 te sterk. De eindstand was bij rust al bereikt.
11 uur geledenVOLENDAM (ANP) - FC Volendam is NAC Breda op de ranglijst van de Eredivisie gepasseerd. De Noord-Hollanders wonnen voor eigen publiek met 2-1 en hebben na twaalf speelronden 13 punten. NAC blijft op 12 punten staan. Volendam is nu dertiende en NAC veertiende.
13 uur geledenSUNDERLAND (ANP) - Koploper Arsenal heeft in de Premier League punten verspeeld. De Londenaren moesten bij Sunderland genoegen nemen met een gelijkspel. Invaller Brian Brobbey zorgde in blessuretijd op acrobatische wijze voor de 2-2 namens Sunderland.
13 uur geleden