
'Voetbalclubs hebben elkaar nodig om deze crisis te overleven'
ZEIST (ANP) - De Federatie van Betaald voetbal Organisaties (FBO) praat donderdag samen met de vakbonden voor spelers VVCS en ProProf over een pakket aan maatregelen dat de 34 profclubs moet helpen de coronacrisis door te komen. "Het zou mooi zijn als we samen kunnen optrekken", zegt directeur Serge Rossmeisl van de FBO. "Wij zullen met richtlijnen komen. Haast is geboden, maar het is natuurlijk ook niet zo dat er meteen een plan ligt. Het zou mooi zijn als we alles voor juni kunnen regelen."
Volgens de KNVB lopen de clubs uit de eredivisie en Keuken Kampioen Divisie minimaal 300 miljoen euro mis, nu beide competities voortijdig zijn afgebroken. Volgens de nationale voetbalbond kan die schade oplopen tot 400 miljoen euro door gemiste transferinkomsten. En wat als er in december nog geen supporters in de stadions zitten?
Solidariteit was de afgelopen weken ver te zoeken als de 34 profclubs via een videoverbinding vergaderden. "Maar ik denk dat je hier als gehele bedrijfstak uit moet zien te komen. Iedere club heeft z'n eigen verhaal, groot of klein. Maar iedere club is nu naar verhouding veel omzet kwijtgeraakt", zegt de directeur van de FBO.
Ajax
Zelfs Ajax, met een eigen vermogen van 261 miljoen euro de rijkste club van Nederland, lijdt financiële pijn. "Die krijgen vermoedelijk de zwaarste klappen", voorspelt Rossmeisl. "Wat denk je wat ze daar mislopen als er tot januari wekelijks geen 53.000 mensen in de Johan Cruijff ArenA zitten? En dat is geen raar scenario. Feyenoord en PSV spelen ook in grote stadions. En het lijkt er op dat het lastiger wordt om spelers voor grote bedragen te verkopen."
De KNVB heeft inmiddels bij de overheid aangeklopt voor steun. "Maar wij kijken dus wat we nu zelf kunnen doen", vertelt Rossmeisl. "Veel mensen hebben het nu over een loonoffer. Dat is iets voor de korte termijn. Maar we moeten ook verder kijken. Ook op de langere termijn moeten dingen anders. Daar gaan we over praten. Eerst met de clubs, later in de media."
Directeur Toon Gebrands van PSV wilde niet wachten op een collectief loonoffer. De directie van zijn club gaat 20 procent salaris inleveren. Hij is nog in gesprek met alle spelers van het eerste elftal. FC Twente denkt aan soortgelijke percentages. "Ik ga nu niet zeggen of ik dat een goed percentage vind", stelt Rossmeisl. "Maar ik wil wel benadrukken dat we als hele bedrijfstak moeten bezuinigen, dus niet alleen de voetballers. We hebben elkaar nodig, ook om deze crisis te overleven."
Meer uit Voetbal
MOSTAR (ANP) - FC Utrecht is de play-offs om een plaats in het hoofdtoernooi van de Europa League begonnen met een overwinning. In het Bosnische Mostar won de ploeg van trainer Ron Jans met 2-0 van Zrinjski Mostar. De return in Utrecht is volgende week.
3 uur geledenSOFIA (ANP) - AZ heeft een knappe zege geboekt in de play-offs van de Conference League. De ploeg van coach Maarten Martens won in Bulgarije met 2-0 het eerste duel met Levski Sofia. Ibrahim Sadiq en Troy Parrott maakten in het nagenoeg uitverkochte nationale stadion van Sofia de doelpunten. Over een week kan AZ in de return in Alkmaar deelname aan de groepsfase van het derde Europese clubtoernooi veiligstellen.
3 uur geledenLEVERKUSEN (ANP) - Coach Erik ten Hag heeft vlak voor aanvang van de Bundesliga nog een nieuwe speler erbij gekregen bij Bayer Leverkusen. De club presenteerde de Franse international Loïc Badé als aanwinst. De centrale verdediger is voor een bedrag van naar verluidt 20 miljoen euro overgenomen van de Spaanse club Sevilla. Hij heeft een contract van vijf jaar getekend.
7 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Premier League heeft het transferrecord gebroken. Volgens FootballTransfers.com komt het totaalbedrag van deze transferperiode boven de 2,7 miljard euro die in de zomer van 2023 door de Engelse clubs werd uitgegeven. Met de transfer van de Zwitser Noah Okafor van AC Milan naar Leeds United werd het record overschreden. Met deze overgang was 20 miljoen euro gemoeid.
8 uur geledenLIVERPOOL (ANP) - Voetballer Jeremie Frimpong (24) is enkele weken uitgeschakeld met een blessure aan zijn hamstring. Liverpool-coach Arne Slot zei tijdens een persconferentie dat de verdediger tot en met de interlandperiode van Oranje er bij Liverpool uitligt. Dat betekent dat Frimpong de kwalificatie-interlands voor het WK van 2026 thuis tegen Polen en uit tegen Litouwen hoogstwaarschijnlijk zal missen.
9 uur geledenBARCELONA (ANP) - Jules Koundé (26) heeft zijn contract met FC Barcelona verlengd tot 2030. De Franse verdediger maakte in 2022 de overstap van FC Sevilla naar FC Barcelona. Destijds was er een bedrag van 50 miljoen euro gemoeid met zijn overgang.
11 uur geledenBUENOS AIRES (ANP/RTR) - De Copa Sudamericana-wedstrijd tussen het Argentijnse Independiente en Universidad de Chile is gestaakt na supportersgeweld op de tribunes. In de rust in Buenos Aires ging het mis, nadat Chileense fans stenen hadden gegooid naar de thuisfans. Vervolgens bestormden Argentijnen het uitvak en vielen daar supporters aan.
15 uur geleden