Voedselwaakhond: hongersnood in deel Gaza, verspreidt zich verder
ROME (ANP) - De internationale waakhond voor voedselzekerheid (IPC) stelt dat de situatie in de Gazastrook zodanig is verslechterd dat er hongersnood heerst in het gouvernement Gaza, waaronder Gaza-Stad valt. De regio's Deir al-Balah en Khan Younis dreigen tegen eind september eveneens te maken te krijgen met hongersnood, staat in een nieuwe IPC-analyse.
Het IPC stelt dat deze hongersnood volledig door de mens is veroorzaakt en dus kan worden gestopt en teruggedraaid. "De tijd voor discussie en aarzeling is voorbij: honger is aanwezig en verspreidt zich snel", aldus de organisatie. "Er mag bij niemand twijfel bestaan dat er onmiddellijk een grootschalige aanpak nodig is."
Het IPC waarschuwde eind juli al dat "het worstcasescenario van hongersnood zich aan het ontvouwen" was. Israël liet toen na een blokkade van 2,5 maand weer ruim twee maanden toe dat voedsel en andere hulpgoederen aan Gaza werden geleverd. Sindsdien is meer hulp toegelaten, maar nog steeds niet genoeg om te voldoen aan de enorme hulpvraag van de door oorlog getroffen bevolking.
Een derde bevolking
De waakhond hanteert vijf categorieën van voedselonzekerheid. Meer dan een half miljoen Gazanen zitten nu in de hoogste categorie, waarbij sprake is van verhongering, extreme armoede en doden. Het IPC verwacht dat dit er binnenkort 641.000 zullen zijn, bijna een derde van de bevolking. De verwachting is ook dat acute ondervoeding in Gaza snel zal verergeren.
Het IPC stelt zelf geen "hongersnood af te kondigen", maar informatie te delen met regeringen en organisaties. Meerdere partijen spreken al van hongersnood in Gaza. Zo heeft de topman van de VN-organisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) het over een door de mens veroorzaakte hongersnood die in de oorlog als wapen dient.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse voedselhulpprogramma voor minderbedeelden (SNAP) zal pas weer worden opgestart als de 'shutdown' voorbij is. Dat zegt president Donald Trump, die opnieuw naar de Democraten wijst als aanstichter van de politieke impasse in het land.
6 uur geledenSEOUL (ANP/RTR/DPA) - Noord-Korea heeft sinds september zo'n 5000 militairen naar Rusland gestuurd. Dat zegt een Zuid-Koreaanse parlementariër na een briefing van de inlichtingendiensten in dat land. Het gaat om zogenoemde constructiegenies, bouwspecialisten, die Rusland moeten helpen met de "wederopbouw van infrastructuur". Ook zouden er tekenen zijn dat Noord-Korea meer militairen opleidt en zich voorbereidt om meer militairen te sturen.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Uitbreiding van de Europese Unie is een prioriteit voor de Europese Commissie en een "geopolitieke investering", zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag. "De grootschalige invasie van Rusland in Oekraïne en de geopolitieke verschuivingen maken de argumenten voor uitbreiding overduidelijk." De Commissie wil echter geen concessies doen en biedt geen sluiproutes aan landen om toe te treden voordat aan alle eisen is voldaan, benadrukte Kallas op een persconferentie.
9 uur geledenNAIROBI (ANP) - Het is onvermijdelijk dat de gemiddelde opwarming van de aarde de 1,5 graad passeert. Daarmee is het meest ambitieuze streven uit het Klimaatakkoord van Parijs niet meer haalbaar. Veel klimaatwetenschappers kwamen al tot die conclusie, maar nu zegt ook het milieubureau van de VN (UNEP) het duidelijk in een rapport. Klimaatplannen van landen zijn een fractie beter geworden, maar ze kunnen niet voorkomen dat "op zijn minst tijdelijk" de 1,5 graad wordt overschreden.
9 uur geledenMANILLA (ANP/RTR/DPA) - Op de Filipijnen zijn zeker veertig doden gevallen door tyfoon Kalmaegi. De krachtige storm zorgt voor hevige regenval en overstromingen, waardoor ongeveer 400.000 mensen ontheemd zijn geraakt.
9 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland wil de financiële hulp voor Oekraïne volgend jaar met 3 miljard euro verhogen, zeggen bronnen rond de regering. Tot dusver is voor 2026 8,5 miljard euro uitgetrokken, maar Oekraïne zit in grote geldnood.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil Oekraïne helpen om de toetredingsonderhandelingen tot de EU voor eind 2028 af te ronden, maar dan moet Oekraïne het tempo van hervormingen opvoeren. Vooral wat betreft de rechtsstaat moet er nog veel worden aangepast om aan de EU-vereisten te voldoen. Dat staat in de jaarlijkse rapportage van de Europese Commissie over de voortgang van alle kandidaat-lidstaten die dinsdag is gepresenteerd.
10 uur geleden