Voedselprijzen in Spanje in recordtempo omhoog
MADRID (ANP/AFP) - De prijzen voor voedsel in Spanje zijn in oktober in recordtempo gestegen. Volgens het Spaanse statistiekbureau gingen de levensmiddelenprijzen in doorsnee met 15,4 procent omhoog in vergelijking met een jaar eerder. Dat is de sterkste prijstoename sinds het begin van de metingen in 1994.
Met name verse groente werd fors duurder met een stijging van bijna 26 procent. De prijzen van eieren klommen met ruim een kwart en melk werd 25 procent duurder. Ook graan liet een stevige plus optekenen.
Net als in andere landen worden de Spaanse voedselprijzen gestuwd door de oorlog in Oekraïne en hogere kosten voor bijvoorbeeld energie voor levensmiddelenproducenten. Daarnaast hebben grote droogte en hittegolven dit jaar de Spaanse oogst geraakt. Het land is een van de belangrijkste producenten van fruit en groente in de Europese Unie. Spaanse voedselbanken zien een sterke toename van het aantal bezoekers vanwege de hoge kosten voor levensmiddelen.
De algehele inflatie in Spanje lag in oktober op 7,3 procent. Dat is aanzienlijk lager dan het cijfer van 8,9 procent een maand eerder. Die daling was te danken aan lagere energiekosten.
Meer uit Financieel
RIYAD (ANP/BLOOMBERG) - Saudi-Arabië voert de directe verkoop op van ruwe olie die zich net buiten de Straat van Hormuz bevindt. De stap volgt op de sluiting van de belangrijke oost-westelijke pijpleiding van het koninkrijk na een aanval met drones.
8 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Europa moet zijn best blijven doen "om in de race te blijven" als het aankomt op AI en niet achterblijven bij de Verenigde Staten en China. Dat stelt voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen in haar jaarlijkse speech, de State of the Union, in het Europees Parlement.
14 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De rechter heeft het Israël Producten Centrum (IPC) in het ongelijk gesteld in zijn poging het importverbod op goederen uit Israëlische nederzettingen in bezette gebieden van tafel te krijgen. De Nederlandse importeur van Israëlische producten spande vorige maand een kort geding aan tegen de Staat om het verbod, dat op 22 september ingaat, tegen te houden.
22 minuten geledenSTRAATBURG (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie wil een nieuwe Europese organisatie voor kritieke grondstoffen in de strijd tegen China. Dat zei ze in haar jaarlijkse toespraak, de State of the Union, waarin ze de politieke punten voor de EU uiteenzet. Wie in die Europese organisatie moet plaatsnemen, zei ze niet.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) houdt vanwege bezuinigingen volgend jaar op een aantal terreinen minder intensief toezicht. Het gaat onder meer om het vervoer van gevaarlijke stoffen, de taxibranche en geluidshinder in de luchtvaart en op het spoor. Andere onderwerpen krijgen prioriteit, zoals pfas-vervuiling, cyberweerbaarheid en de veiligheid van producten van Aziatische webshops.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De Nederlandse benzineprijzen zijn woensdag gestegen naar het hoogste niveau ooit. Volgens consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers ligt de gemiddelde adviesprijs van de grote oliemaatschappijen nu net iets boven het record van een week geleden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is woensdag met een kleine winst begonnen. Beleggers kijken vooral uit naar het rentebesluit in de Verenigde Staten. De Amerikaanse Federal Reserve gaat naar verwachting na sluiting van de Europese markten de leenkosten in de grootste economie verhogen om de inflatie te bestrijden. Het zou de eerste renteverhoging zijn sinds juli 2023 en de eerste rentewijziging onder Fed-voorzitter Kevin Warsh.
2 uur geleden