Voedselprijzen in Spanje in recordtempo omhoog
MADRID (ANP/AFP) - De prijzen voor voedsel in Spanje zijn in oktober in recordtempo gestegen. Volgens het Spaanse statistiekbureau gingen de levensmiddelenprijzen in doorsnee met 15,4 procent omhoog in vergelijking met een jaar eerder. Dat is de sterkste prijstoename sinds het begin van de metingen in 1994.
Met name verse groente werd fors duurder met een stijging van bijna 26 procent. De prijzen van eieren klommen met ruim een kwart en melk werd 25 procent duurder. Ook graan liet een stevige plus optekenen.
Net als in andere landen worden de Spaanse voedselprijzen gestuwd door de oorlog in Oekraïne en hogere kosten voor bijvoorbeeld energie voor levensmiddelenproducenten. Daarnaast hebben grote droogte en hittegolven dit jaar de Spaanse oogst geraakt. Het land is een van de belangrijkste producenten van fruit en groente in de Europese Unie. Spaanse voedselbanken zien een sterke toename van het aantal bezoekers vanwege de hoge kosten voor levensmiddelen.
De algehele inflatie in Spanje lag in oktober op 7,3 procent. Dat is aanzienlijk lager dan het cijfer van 8,9 procent een maand eerder. Die daling was te danken aan lagere energiekosten.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) opent volgend jaar een kantoor in Venezuela. Dat heeft topvrouw Kristalina Georgieva van de organisatie voor financiële stabiliteit in de wereld gezegd. Hiermee bevestigt zij de plannen voor een permanente aanwezigheid in Venezuela.
10 minuten geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel doet onderzoek naar de oorzaak van de brand die maandag op het terrein bij IJmuiden woedde, laat een woordvoerder weten. De brand brak maandag aan het einde van de middag uit bij een transportband.
11 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De EU en de Filipijnen willen de handelstarieven voor 94 procent van de producten die ze van elkaar invoeren opheffen. Dat staat in een voorlopig handelsakkoord op hoofdlijnen dat Eurocommissaris Maroš Šefčovič en Filipijnse handelsminister Maria Cristina Aldeguer-Roque dinsdag hebben aangekondigd.
18 minuten geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM wil vanaf 25 oktober weer naar Dubai, Riyad en Dammam vliegen. Op dit moment vliegt de Nederlandse luchtvaartmaatschappij niet naar die bestemmingen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten.
59 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Medeoprichter van bestandendeeldienst WeTransfer Nalden gaat aan de slag bij techinvesteerder Prosus. Hij wordt bij de eigenaar van maaltijdbezorger Thuisbezorgd de hoogste leidinggevende voor productontwikkeling.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is dinsdag met winst begonnen. Beleggers trokken zich op aan de flink hogere slotstanden op Wall Street, waar de techgraadmeter Nasdaq een nieuw record bereikte dankzij een herstelrally in de AI-sector. Vorige week stonden de AI-aandelen nog onder druk na waarschuwingen van topbestuurders over de gevaren van de technologie en oproepen om de ontwikkeling te vertragen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Zwitserse bank UBS heeft van het Nederlandse Openbaar Ministerie (OM) een boete van 5 miljoen euro gekregen. Volgens het OM maakte Credit Suisse, dat in 2023 is overgenomen door UBS, zich jarenlang schuldig aan hulp aan zwartspaarders.
1 uur geleden