Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voedselprijzen blijven wereldwijd op recordhoogte

Voedselprijzen blijven wereldwijd op recordhoogte

ROME (ANP/BLOOMBERG) - De prijs voor voedsel wereldwijd blijft ongekend hoog. Dat meldt de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO). Door de oorlog in Oekraïne is onder meer de prijs van graan fors gestegen. Daarnaast is de beschikbaarheid van kunstmestbestanddelen minder.

Door de Russische inval is de uitvoer uit Oekraïne, een van 's werelds grootste vervoerders van graan en plantaardige olie, sterk gedaald. De blokkade van belangrijke havens aan de Zwarte Zee heeft gezorgd voor extra onrust in de bevoorradingsketen. De Verenigde Naties waarschuwen dat voedseltekorten miljoenen mensen ertoe kunnen aanzetten te emigreren.

Volgens een VN-meting van de mondiale voedselprijzen werd eten in mei fractioneel goedkoper in vergelijking met een maand eerder. De prijzen voor plantaardige olie daalden daarbij met 3,5 procent, deels als gevolg van de opheffing van het Indonesische uitvoerverbod op palmolie, aldus de FAO. De organisatie merkt verder op dat boeren geconfronteerd worden met torenhoge kosten voor onder meer energie en arbeid. Het gebrek aan meststoffen kan de voedselcrisis in 2023 verergeren, aldus de VN-organisatie.

De voedselprijzen waren voor de oorlog in Oekraïne al hoog als gevolg van logistieke knelpunten en een opleving van de vraag na de coronapandemie. De voedselinflatie treft arme landen in doorsnee het hardst. Kruidenierswaren maken daar het grootste deel van het consumentenbudget uit. De prijzen van plantaardige olie en granen blijven ook hoog door protectionistische maatregelen van landen die hun eigen markt proberen te beschermen. Maleisië heeft de export van kip verboden, terwijl India maatregelen heeft genomen om de export van tarwe en suiker aan banden te leggen.

Direct na de Russische invasie in Oekraïne steeg de voedselprijsindex van de VN in maart met 13 procent. Dat was het snelste tempo ooit gemeten. In april daalden de prijzen ook al licht, doordat de vraag naar plantaardige olie daalde en ook mais wat goedkoper werd.

Meer uit Financieel

Europese gasprijs stijgt tot bijna 100 euro

AMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs stijgt verder en staat op de toonaangevende Amsterdamse gasbeurs nu op bijna 100 euro per megawattuur. De prijs klom woensdag ongeveer 3,5 procent tot 99,50 euro. Veel huishoudens zullen de hogere gasprijs gaan merken in de energierekening nu de vraag stijgt om woningen te verwarmen door de dalende temperaturen.

12 minuten geleden
Topman Søren Abildgaard vertrekt bij Odido

DEN HAAG (ANP) - Topman Søren Abildgaard treedt terug als topman van Odido. Abildgaard was bijna tien jaar topman van het telecombedrijf en begeleidde onder meer de overgang van T-Mobile Nederland naar Odido. Hij wordt opgevolgd door Tisha van Lammeren. Zij werkt al ruim twintig jaar bij Odido en haar voorgangers en had daar al een hoge bestuursfunctie.

1 uur geleden
Booking.com mag werknemers verplichten deels op kantoor te werken

AMSTERDAM (ANP) - Booking.com mag zijn medewerkers verplichten om minstens 40 procent van de werktijd op kantoor te zijn. Dat heeft de rechtbank in Amsterdam bepaald in een zaak tussen het boekingsplatform en de ondernemingsraad (or) over het nieuwe thuiswerkbeleid.

1 uur geleden
Unilever-topman beraadt zich op toekomst van Unox na besluit ACM

LONDEN (ANP) - Unilever-topman Fernando Fernandez kan nog niet zeggen wat er met het rookworsten- en soepenmerk Unox gebeurt, nu concurrentiewaakhond ACM de verkoop aan het bedrijf Zwanenberg heeft afgekeurd. "We zijn teleurgesteld over het besluit. We hadden gehoopt op een uitkomst waarbij we niet alleen het merk en de productie in Nederland konden behouden, maar ook de mogelijkheid zouden krijgen om de productie in Oss verder te versterken en uit te breiden", zei de bestuursvoorzitter woensdag tijdens een toelichting op de resultaten.

2 uur geleden
Goederenoverslag havens Terneuzen, Vlissingen en Gent omhoog

TERNEUZEN (ANP) - De havens van Vlissingen, Terneuzen en Gent hebben in het derde kwartaal hun goederenoverslag via de zeevaart zien stijgen. Dat meldt havenuitbater North Sea Port. De droogte had een beperkt effect op de overslag via de zeevaart, aldus het havenbedrijf.

3 uur geleden
Personeel uitkeringsinstantie UWV in Zwolle gaat actievoeren

ZWOLLE (ANP) - Het personeel van uitkeringsinstantie UWV in Zwolle gaat donderdag actievoeren uit onvrede over het cao-eindbod van de werkgever, meldt De Unie. Volgens de vakbond is de onvrede onder het personeel momenteel zeer groot.

3 uur geleden
Mailadressen gelekt bij bedrijf achter Pac-Man en Digimon

TOKIO (ANP) - Bandai Namco Entertainment, een grote Japanse uitgever van videogames, is slachtoffer geworden van een datalek. Een partij waarmee het bedrijf achter bekende spelseries als Pac-Man, Tekken en Digimon samenwerkt, heeft te maken gehad met ongeautoriseerde toegang. Daardoor zijn volgens het Japanse persbureau Kyodo ongeveer 346.000 gegevens gelekt, waaronder e-mailadressen.

3 uur geleden