Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voedselprijzen blijven wereldwijd op recordhoogte

Voedselprijzen blijven wereldwijd op recordhoogte

ROME (ANP/BLOOMBERG) - De prijs voor voedsel wereldwijd blijft ongekend hoog. Dat meldt de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO). Door de oorlog in Oekraïne is onder meer de prijs van graan fors gestegen. Daarnaast is de beschikbaarheid van kunstmestbestanddelen minder.

Door de Russische inval is de uitvoer uit Oekraïne, een van 's werelds grootste vervoerders van graan en plantaardige olie, sterk gedaald. De blokkade van belangrijke havens aan de Zwarte Zee heeft gezorgd voor extra onrust in de bevoorradingsketen. De Verenigde Naties waarschuwen dat voedseltekorten miljoenen mensen ertoe kunnen aanzetten te emigreren.

Volgens een VN-meting van de mondiale voedselprijzen werd eten in mei fractioneel goedkoper in vergelijking met een maand eerder. De prijzen voor plantaardige olie daalden daarbij met 3,5 procent, deels als gevolg van de opheffing van het Indonesische uitvoerverbod op palmolie, aldus de FAO. De organisatie merkt verder op dat boeren geconfronteerd worden met torenhoge kosten voor onder meer energie en arbeid. Het gebrek aan meststoffen kan de voedselcrisis in 2023 verergeren, aldus de VN-organisatie.

De voedselprijzen waren voor de oorlog in Oekraïne al hoog als gevolg van logistieke knelpunten en een opleving van de vraag na de coronapandemie. De voedselinflatie treft arme landen in doorsnee het hardst. Kruidenierswaren maken daar het grootste deel van het consumentenbudget uit. De prijzen van plantaardige olie en granen blijven ook hoog door protectionistische maatregelen van landen die hun eigen markt proberen te beschermen. Maleisië heeft de export van kip verboden, terwijl India maatregelen heeft genomen om de export van tarwe en suiker aan banden te leggen.

Direct na de Russische invasie in Oekraïne steeg de voedselprijsindex van de VN in maart met 13 procent. Dat was het snelste tempo ooit gemeten. In april daalden de prijzen ook al licht, doordat de vraag naar plantaardige olie daalde en ook mais wat goedkoper werd.

Meer uit Financieel

Frankrijk: hardere oliesancties als bestand Rusland uitblijft

PARIJS (ANP/AFP) - Europa moet de Russische oliesector en financiële sector zwaardere sancties opleggen als Vladimir Poetin niet instemt met een staakt-het-vuren, zegt de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot.

2 uur geleden
VS en China hervatten handelsgesprekken in Genève

GENÈVE (ANP) - De handelsbesprekingen tussen China en de Verenigde Staten in Genève zijn hun tweede dag ingegaan, melden Zwitserse media. Persbureau Reuters schrijft ook dat onderhandelaars zondagochtend weer bijeen zijn gekomen.

5 uur geleden
Saudi Aramco boekt lagere winst en keert minder dividend uit

DHARAN (ANP/BLOOMBERG) - Saudi Aramco heeft in de eerste drie maanden van het jaar een lagere winst geboekt dan een jaar eerder. Het energieconcern verkocht meer olie en gas, maar lagere prijzen voor die brandstoffen zaten 's werelds grootste verkoper van olie dwars. Het Saudische staatsbedrijf keert ook minder winst uit, wat een tegenvaller is voor de overheidsfinanciën. Kroonprins Mohammed bin Salman wil juist fors investeren in de modernisering van de economie van Saudi-Arabië.

6 uur geleden
Handelsbesprekingen China-VS gestaakt, overleg gaat zondag verder

GENÈVE (ANP/RTR/AFP) - Het handelsoverleg tussen China en de Verenigde Staten in Genève is afgebroken, melden bronnen aan de persbureaus Reuters en AFP. De besprekingen gaan naar verwachting zondag verder.

19 uur geleden
Interim-bestuur van FNV weggestuurd

UTRECHT (ANP) - Het Ledenparlement van FNV heeft zaterdag het interim-bestuur van de vakbond weggestuurd. Voorzitter Henk de Jong en medebestuurders Carolien Bijen en Miranda Diependaal waren sinds maart aan het werk, maar hun termijn stopt zondag.

19 uur geleden
Reuters: handelsoverleg VS-China in Genève hervat na lunchpauze

GENÈVE (ANP/RTR) - Het handelsoverleg tussen China en de Verenigde Staten in het Zwitserse Genève is hervat na een lunchpauze. Dat melden ooggetuigen aan persbureau Reuters. Volgens Reuters zijn de Chinese en Amerikaanse delegaties teruggekeerd naar de onderhandelingen in een residentie in een buitenwijk van Genève.

1 dag geleden
Reuters: Chinese delegatie vertrekt van handelsoverleg met VS

GENÈVE (ANP/RTR) - De Chinese delegatie is vertrokken van het handelsoverleg met de Verenigde Staten in het Zwitserse Genève. Dat melden ooggetuigen aan persbureau Reuters. Eerder op de dag waren die onderhandelingen juist formeel begonnen. Het is niet bekend wat de reden is dat de Chinezen zijn vertrokken, aldus Reuters.

1 dag geleden