Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voedingscentrum waarschuwt: ei hobbykip kan te veel PFAS bevatten

Voedingscentrum waarschuwt: ei hobbykip kan te veel PFAS bevatten

UTRECHT (ANP) - Eieren van hobbykippen kunnen zoveel PFAS bevatten, dat het gezondheidsschade kan opleveren als mensen ze langere tijd vaak eten. Daarvoor waarschuwt het Voedingscentrum. Volgens het centrum zijn eieren uit de supermarkt, van speciaalzaken of van de markt "de meest veilige keuze". "Hierin zijn geen hoge waarden gevonden."

Wie er toch voor kiest om eieren van eigen kippen te eten, doet er volgens het Voedingscentrum verstandig aan die af te wisselen met gekochte eieren.

PFAS staat voor per- en polyfluoralkylstoffen. Onder die noemer vallen duizenden chemische stoffen. Van een deel van die stoffen is bekend dat ze kankerverwekkend zijn. Ook kunnen ze schade veroorzaken aan het immuunsysteem, de voortplanting belemmeren en de ontwikkeling van ongeboren kinderen schaden.

Risico

Gemiddeld worden Nederlanders via voedsel en water al aan hogere doses blootgesteld dan veilig wordt geacht, stelde het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) eerder vast. Het instituut gaat nader onderzoek doen naar de PFAS-vervuiling van de eieren van hobbykippen. Het is nog onduidelijk hoe de chemische stoffen precies in de eieren terechtkomen. "Je kunt helaas niet zien of een ei een te hoog gehalte aan PFAS bevat", legt het Voedingscentrum uit. "Ook weten we niet wat de bron van de aangetroffen PFAS is. Onder andere daarom is het moeilijk om een algemeen advies te geven."

Aan de basis van het advies van het Voedingscentrum ligt een risicobeoordeling. Die is opgesteld door het Bureau Risicobeoordeling & Onderzoek (BuRO) van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). Het bureau baseert zich op data uit eerder verschenen onderzoeken, waaronder een studie uit 2016. Toen bleek al dat eieren van particulieren PFAS-waarden bevatten die de gezondheidskundige grenswaarde overschrijden. Blootstelling tot aan die grenswaarde wordt als veilig beschouwd.

De NVWA houdt normaal geen toezicht op eieren van hobbykippen. De instantie ging zich er in dit geval mee bezighouden na een publicatie van NRC. De krant liet eieren uit de omgeving van de chemische fabriek van Chemours in Dordrecht onderzoeken door de Vrije Universiteit. De uitkomst was dat er te hoge doses PFAS in zaten. Later bleek uit onderzoek in opdracht van de NOS dat ook elders in het land te veel chemicaliën in eieren van particulieren zaten.

Meer uit Gezond

Biotechnoloog Galapagos komt terug op voorgenomen splitsing

MECHELEN (ANP) - Biotechnoloog Galapagos komt terug op een in januari aangekondigde splitsing van het bedrijf. De aan de Amsterdamse beurs genoteerde onderneming meldt de splitsing te heroverwegen "naar aanleiding van ontwikkelingen in regelgeving en de markt". Om dit proces in goede banen te leiden stelt Galapagos een nieuwe topman aan in de persoon van Henry Gosebruch. Hij volgt Paul Stoffels op, die eerder al had aangekondigd met pensioen te gaan.

1 dag geleden
40 procent 12- tot 16-jarige vapers is verslaafd

DEN HAAG (ANP) - Bijna 40 procent van 12- tot en met 16-jarigen die vapen zegt daaraan verslaafd te zijn, aldus onderzoekers van Motivaction in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid. Ongeveer een derde van hen vapet dagelijks. Ook heeft 1 op de 10 van alle 12-jarigen al eens gevaped. Het kabinet start een campagne om ouders bewust te maken van de gevaren van vapen.

2 dagen geleden
850 mensen laten gratis hun lever testen bij RAI Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De afgelopen dagen hebben ongeveer 850 mensen gratis hun lever laten testen bij de RAI Amsterdam. Daar vond tot en met zaterdag het artsencongres van de European Association for the Study of the Liver (EASL) plaats.

4 dagen geleden
Toezichthouder: prostaatmiddel kan leiden tot zelfmoordgedachten

UTRECHT (ANP) - Een geneesmiddel dat wordt voorgeschreven aan mensen met kaalheid of prostaatklachten kan leiden tot zelfmoordgedachten. De bijwerking van finasteride is aangetoond en daarom komt er een extra waarschuwingskaart in de verpakkingen. Dat hebben de Europese toezichthouder EMA en het Nederlandse College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) bekendgemaakt.

5 dagen geleden
Longartsen zien vaker levensbedreigende effecten van vapen

GRONINGEN (ANP) - Vapen veroorzaakt soms zeer ernstige acute longproblemen, waardoor gebruikers op de rand van de dood kunnen belanden. Vijf concrete gevallen waarover RTL Nieuws donderdag berichtte, vormen "het topje van de ijsberg", denkt voorzitter Henk Kramer van de Nederlandse Vereniging van Artsen voor Longziekten en Tuberculose (NVALT).

6 dagen geleden
Veel patiënten verkeerd geïnformeerd, artsen starten campagne

DEN HAAG (ANP) - 85 procent van de artsen krijgt te maken met patiënten die verkeerd geïnformeerd zijn. Patiënten twijfelen vaker aan het medisch advies van hun arts of negeren het zelfs, meldt artsenfederatie KNMG.

6 dagen geleden
Gezondheidsminister VS wil nieuwe richtlijnen behandeling mazelen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Volksgezondheid Robert F. Kennedy zal de Centers for Disease Control and Prevention (CDC) vragen nieuwe richtlijnen te ontwikkelen voor de behandeling van mazelen met medicijnen en vitamines. Dit zei een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Volksgezondheid, aldus CBS News.

1 week geleden