Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Voedingscentrum waarschuwt: ei hobbykip kan te veel PFAS bevatten

Voedingscentrum waarschuwt: ei hobbykip kan te veel PFAS bevatten

UTRECHT (ANP) - Eieren van hobbykippen kunnen zoveel PFAS bevatten, dat het gezondheidsschade kan opleveren als mensen ze langere tijd vaak eten. Daarvoor waarschuwt het Voedingscentrum. Volgens het centrum zijn eieren uit de supermarkt, van speciaalzaken of van de markt "de meest veilige keuze". "Hierin zijn geen hoge waarden gevonden."

Wie er toch voor kiest om eieren van eigen kippen te eten, doet er volgens het Voedingscentrum verstandig aan die af te wisselen met gekochte eieren.

PFAS staat voor per- en polyfluoralkylstoffen. Onder die noemer vallen duizenden chemische stoffen. Van een deel van die stoffen is bekend dat ze kankerverwekkend zijn. Ook kunnen ze schade veroorzaken aan het immuunsysteem, de voortplanting belemmeren en de ontwikkeling van ongeboren kinderen schaden.

Risico

Gemiddeld worden Nederlanders via voedsel en water al aan hogere doses blootgesteld dan veilig wordt geacht, stelde het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) eerder vast. Het instituut gaat nader onderzoek doen naar de PFAS-vervuiling van de eieren van hobbykippen. Het is nog onduidelijk hoe de chemische stoffen precies in de eieren terechtkomen. "Je kunt helaas niet zien of een ei een te hoog gehalte aan PFAS bevat", legt het Voedingscentrum uit. "Ook weten we niet wat de bron van de aangetroffen PFAS is. Onder andere daarom is het moeilijk om een algemeen advies te geven."

Aan de basis van het advies van het Voedingscentrum ligt een risicobeoordeling. Die is opgesteld door het Bureau Risicobeoordeling & Onderzoek (BuRO) van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). Het bureau baseert zich op data uit eerder verschenen onderzoeken, waaronder een studie uit 2016. Toen bleek al dat eieren van particulieren PFAS-waarden bevatten die de gezondheidskundige grenswaarde overschrijden. Blootstelling tot aan die grenswaarde wordt als veilig beschouwd.

De NVWA houdt normaal geen toezicht op eieren van hobbykippen. De instantie ging zich er in dit geval mee bezighouden na een publicatie van NRC. De krant liet eieren uit de omgeving van de chemische fabriek van Chemours in Dordrecht onderzoeken door de Vrije Universiteit. De uitkomst was dat er te hoge doses PFAS in zaten. Later bleek uit onderzoek in opdracht van de NOS dat ook elders in het land te veel chemicaliën in eieren van particulieren zaten.

Meer uit Gezond

Experts: leg gezondheidsdoelen vast in afspraken met Tata Steel

DEN HAAG (ANP) - In de afspraken over verduurzaming die het kabinet maakt met staalfabrikant Tata Steel moeten ook concrete gezondheidsdoelen voor omwonenden worden vastgelegd, vindt de Expertgroep Gezondheid IJmond. Daarnaast moet het meetsysteem voor schadelijke stoffen worden verbeterd en fijnmaziger worden en de gegevens over de uitstoot moeten openbaar worden gemaakt.

17 uur geleden
Veel mensen gingen vorige week naar huisarts door hittegolf

UTRECHT (ANP) - Veel mensen zijn vorige week naar de huisarts gegaan omdat ze tijdens de hittegolf last hadden gekregen van de extreme warmte. Volgens het instituut Nivel lag het aantal huisartsbezoeken hoger dan tijdens de zomerpieken van de afgelopen jaren.

17 uur geleden
Maasstad Ziekenhuis schrapt meeste afspraken door ict-storing

ROTTERDAM (ANP) - Het Maasstad Ziekenhuis in Rotterdam kampt met een ingrijpende ict-storing en heeft daarom het merendeel van de afspraken voor woensdag afgezegd. Ook de Spoedeisende Hulp is dicht. Voor kankerbehandelingen en nierdialyses blijft het ziekenhuis wel open.

21 uur geleden
RIVM waarschuwt voor nieuwe grote dreigingen voor volksgezondheid

DEN HAAG (ANP) - Een toenemende druk op internationale samenwerking en des- en misinformatie vormen "nieuwe grote dreigingen" voor de volksgezondheid in Nederland. Dat stelt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) in een risicoscan van de invloed van globale ontwikkelingen op de gezondheid. De ondervraagde experts maken zich onder meer zorgen over de "afnemende slagkracht" van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) en een dalend aantal mensen dat zich wil laten vaccineren.

1 dag geleden
Halsema: politie Amsterdam moest escaleren door landelijk beleid

DEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse politie kwam tijdens corona vaak in de positie dat er geëscaleerd moest worden, omdat de lokale driehoek landelijk beleid volgde. Dat zei burgemeester Femke Halsema tegen de parlementaire enquêtecommissie corona. Zij legde uit dat hoe meer beperkingen demonstranten krijgen, hoe eerder de politie moet optreden.

2 dagen geleden
Halsema moest avondklok uitvoeren, 'hoe ingewikkeld ook'

DEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema moest de avondklok tijdens corona uitvoeren, aangezien het een landelijke maatregel was. "Hoe ingewikkeld ook", zei Halsema tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.

2 dagen geleden
Coronabeleid werd te repressief, vindt burgemeester Halsema

DEN HAAG (ANP) - De nadruk in het coronabeleid kwam gaandeweg te veel op repressie en handhaving te liggen, vindt burgemeester Femke Halsema van Amsterdam. "Het plaatste de overheid op een veel te harde manier tegenover een bevolking die de moed aan het verliezen was", zei zij tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.

2 dagen geleden