Voederbedrijven uit belangenclub na dreigement boeren
DEN HAAG (ANP) - Veevoerbedrijven ForFarmers en De Heus hebben zich teruggetrokken uit de belangenclub AgriNL. Deze week ontstond er grote ophef bij boeren over een nieuw plan van AgriNL voor het leveren van een "grote bijdrage" aan het terugdringen van de stikstofuitstoot in Nederland. Boerenorganisatie Farmers Defence Force (FDF) dreigde de ondertekenaars te komen bezoeken met tractoren als ze geen afstand zouden nemen van het plan.
ForFarmers en De Heus schrijven in een vergelijkbaar persbericht dat boerenbelangenbehartigers "heftig en stevig" hebben gereageerd op het actieplan. Ze willen de discussie over het toekomstperspectief voor de agrarische sector voortaan "overlaten aan de boeren en hun organisaties".
In het plan van AgriNL staat verder dat er de komende tien jaar ruimte moet worden gecreëerd voor het bouwen van 1 miljoen woningen. Die ruimte zou volgens AgriNL ontstaan omdat jaarlijks "3 procent van de agrarische bedrijven stopt vanwege het ontbreken van natuurlijke bedrijfsopvolging". Ook zou volgens de lobbyclub 1 procent van de bedrijven "als piekbelaster" van stikstofuitstoot moeten worden uitgekocht. AgriNL, dat niet bereikbaar is voor commentaar, heeft de samenvatting van het plan inmiddels verwijderd van de website.
Blokkades
Farmers Defence Force, bekend van protesten en blokkades wegens de stikstofproblematiek, kwam na de lancering van het plan van AgriNL snel met kritiek. "Het is verwonderlijk dat een club bedrijven gaat vertellen hoe de boeren moeten boeren", zegt voorzitter Mark van den Oever van FDF in een video op YouTube. Hij gaf de "hele club" een week te tijd om "het onzalige plan" in te trekken. Van den Oever dreigde anders "flink op te komen toeren".
Bij AgriNL zijn onder meer ook boerenorganisatie LTO Nederland en bedrijven als FrieslandCampina en Rabobank aangesloten. LTO Nederland heeft al aangegeven afstand te nemen van het actieplan, maar heeft zich niet teruggetrokken. Een woordvoerder van vleesverwerker Vion, ook lid, was nog niet bereikbaar voor commentaar.
Geen formele status
Rabobank zegt in een reactie, gelet op het belang van deze sector voor Nederland, zich achter de advertentietekst van AgriNL te scharen. "Wij staan voor het doel van de samenwerking: gezamenlijk optrekken voor een toekomstbestendige land- en tuinbouw", aldus de bank. De huidige stikstofproblematiek vraagt volgens de bank om oplossingen die goed zijn voor iedereen in Nederland. "Die bedenken we bij voorkeur samen", zo klinkt het.
Zuivelcoöperatie FrieslandCampina laat ook weten afstand te nemen van de samenvatting van het actieplan van AgriNL. Dat stuk wordt volgens een woordvoerder niet gedragen door de leden van AgriNL en heeft "geen formele status". FrieslandCampina blijft wel lid van de belangenclub. "Wij geloven niet dat het bijdraagt aan een oplossing om ons per direct en zonder overleg met de andere partijen terug te trekken uit AgriNL."
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De autoverkopen in China zijn in de eerste negen maanden van dit jaar hard gedaald door verslechterende marktomstandigheden. In totaal werden er 1,7 miljoen voertuigen verkocht in China, 's werelds grootste automarkt. Dat is een daling van 21 procent vergeleken met dezelfde periode vorig jaar, maakte branchevereniging China Passenger Car Association bekend.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechter heeft de verzoeken van de Vereniging Effectenbezitters (VEB) en een grote groep beleggers voor een diepgaand onderzoek naar Philips afgewezen. In 2021 vond een wereldwijde terugroepactie plaats van beademings- en slaapapneu-apparaten van een Amerikaanse dochteronderneming van Philips.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP/DPA) - Tesla heeft de naam van zijn rijassistentiesysteem in Europa veranderd, na jarenlange kritiek dat het Amerikaanse bedrijf het systeem te veel zou hebben aangeprezen als volledig zelfrijdend. Op de websites van de fabrikant van elektrische auto's in Nederland en andere Europese landen heet het systeem nu 'Tesla Assisted Driving'. Daarmee wordt direct duidelijk dat het slechts om een rijassistentiesysteem gaat.
19 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De benzineprijs in Nederland bereikte zaterdag een nieuw record en is nu even hoog als die van diesel, volgt uit cijfers van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers. De adviesprijs voor Euro95 ging omhoog, van 2,728 euro vrijdag, tot 2,732 euro zaterdag. De hoogste adviesprijs tot nu toe dateert van eind september en bedroeg 2,730 euro per liter.
22 uur geledenBRASÍLIA (ANP/BELGA) - Braziliaanse aanklagers zijn een rechtszaak begonnen tegen een dochteronderneming van olieconcern Shell in het land. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 100 miljoen dollar na de dodelijke overstromingen in het zuiden van Brazilië in 2024.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de afgelopen tien jaar zijn er in Nederland ruim 4000 nieuwe loodgietersbedrijven bijgekomen. Dat blijkt uit een ANP-analyse van gegevens van de Kamer van Koophandel (KVK). In het derde kwartaal van dit jaar waren 11.500 loodgieters geregistreerd, bijna 60 procent meer dan in dezelfde periode in 2016.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met koerswinsten gesloten. SpaceX kon op aandacht van beleggers rekenen. Het tech- en ruimtevaartbedrijf van Elon Musk heeft een overeenkomst gesloten voor de overname van landelijke licenties voor laagbandspectrum. Daarnaast werd uitgekeken naar de kwartaalcijfers van de grote Amerikaanse banken die volgende week naar buiten komen.
1 dag geleden