
Voederbedrijven uit belangenclub na dreigement boeren
DEN HAAG (ANP) - Veevoerbedrijven ForFarmers en De Heus hebben zich teruggetrokken uit de belangenclub AgriNL. Deze week ontstond er grote ophef bij boeren over een nieuw plan van AgriNL voor het leveren van een "grote bijdrage" aan het terugdringen van de stikstofuitstoot in Nederland. Boerenorganisatie Farmers Defence Force (FDF) dreigde de ondertekenaars te komen bezoeken met tractoren als ze geen afstand zouden nemen van het plan.
ForFarmers en De Heus schrijven in een vergelijkbaar persbericht dat boerenbelangenbehartigers "heftig en stevig" hebben gereageerd op het actieplan. Ze willen de discussie over het toekomstperspectief voor de agrarische sector voortaan "overlaten aan de boeren en hun organisaties".
In het plan van AgriNL staat verder dat er de komende tien jaar ruimte moet worden gecreëerd voor het bouwen van 1 miljoen woningen. Die ruimte zou volgens AgriNL ontstaan omdat jaarlijks "3 procent van de agrarische bedrijven stopt vanwege het ontbreken van natuurlijke bedrijfsopvolging". Ook zou volgens de lobbyclub 1 procent van de bedrijven "als piekbelaster" van stikstofuitstoot moeten worden uitgekocht. AgriNL, dat niet bereikbaar is voor commentaar, heeft de samenvatting van het plan inmiddels verwijderd van de website.
Blokkades
Farmers Defence Force, bekend van protesten en blokkades wegens de stikstofproblematiek, kwam na de lancering van het plan van AgriNL snel met kritiek. "Het is verwonderlijk dat een club bedrijven gaat vertellen hoe de boeren moeten boeren", zegt voorzitter Mark van den Oever van FDF in een video op YouTube. Hij gaf de "hele club" een week te tijd om "het onzalige plan" in te trekken. Van den Oever dreigde anders "flink op te komen toeren".
Bij AgriNL zijn onder meer ook boerenorganisatie LTO Nederland en bedrijven als FrieslandCampina en Rabobank aangesloten. LTO Nederland heeft al aangegeven afstand te nemen van het actieplan, maar heeft zich niet teruggetrokken. Een woordvoerder van vleesverwerker Vion, ook lid, was nog niet bereikbaar voor commentaar.
Geen formele status
Rabobank zegt in een reactie, gelet op het belang van deze sector voor Nederland, zich achter de advertentietekst van AgriNL te scharen. "Wij staan voor het doel van de samenwerking: gezamenlijk optrekken voor een toekomstbestendige land- en tuinbouw", aldus de bank. De huidige stikstofproblematiek vraagt volgens de bank om oplossingen die goed zijn voor iedereen in Nederland. "Die bedenken we bij voorkeur samen", zo klinkt het.
Zuivelcoöperatie FrieslandCampina laat ook weten afstand te nemen van de samenvatting van het actieplan van AgriNL. Dat stuk wordt volgens een woordvoerder niet gedragen door de leden van AgriNL en heeft "geen formele status". FrieslandCampina blijft wel lid van de belangenclub. "Wij geloven niet dat het bijdraagt aan een oplossing om ons per direct en zonder overleg met de andere partijen terug te trekken uit AgriNL."
Meer uit Financieel
DEARBORN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Ford Motor verwacht dit jaar een klap van ongeveer 1,5 miljard dollar (zo'n 1,3 miljard euro) door de importheffingen van president Donald Trump. De Amerikaanse autofabrikant heeft daarnaast zijn financiële verwachtingen voor het hele jaar opgeschort.
2 uur geledenDEARBORN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Ford Motor verwacht dit jaar een klap van ongeveer 1,5 miljard dollar (zo'n 1,3 miljard euro) door de importheffingen van president Donald Trump. De Amerikaanse autofabrikant heeft daarnaast zijn financiële verwachtingen voor het hele jaar opgeschort.
6 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI, het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT, komt terug op plannen om een commercieel bedrijf met een winstoogmerk te worden. Het bedrijf meldt in een verklaring dat zijn non-profittak de controle blijft houden over OpenAI, terwijl de winstgevende divisie wordt omgevormd tot een maatschappelijke onderneming.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street sloot maandag met kleine verliezen, na de opmars vorige week. Beleggers verwerkten de aankondiging van president Donald Trump om een heffing van 100 procent in te voeren op films die buiten de Verenigde Staten zijn geproduceerd. Entertainmentconcerns daalden op de aandelenbeurzen in New York.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump heeft nog geen definitieve beslissingen genomen over de heffing van 100 procent op films die buiten de Verenigde Staten zijn geproduceerd. Dit heeft een woordvoerder van het Witte Huis maandag gezegd over de maatregel die Trump zondag aankondigde.
10 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Het Amerikaanse sportschoenenmerk Skechers wordt overgenomen door investeringsfonds 3G Capital. De deal wordt naar verwachting in het derde kwartaal van dit jaar afgerond, waarna het schoenenmerk van de beurs in New York verdwijnt.
10 uur geledenDEURNE (ANP) - De faillissementsaanvraag die een toeleverancier van Ebusco voor het bedrijf heeft ingediend, is ingetrokken. Dit meldt de elektrische bussenbouwer maandag. De rechtszaak hierover, die dinsdag zou plaatsvinden, gaat niet meer door.
11 uur geleden