VNO-NCW: Nederland loopt op meerdere fronten vast
DEN HAAG (ANP) - Nederland loopt op meerder fronten vast, zoals bij de verduurzaming, de aanleg van wegen en andere infrastructuur en de bouw van nieuwe woningen. Volgens ondernemersorganisatie VNO-NCW, die vanuit het hele land daarover signalen krijgt vanuit de achterban, komen ambities in gevaar. VNO-NCW-voorzitter Ingrid Thijssen roept minister-president Mark Rutte in een brief op beter samen te werken met het bedrijfsleven om problemen op te lossen.
Volgens Thijssen zijn de problemen waar ondernemers tegenaan lopen in praktisch elke regio in Nederland groot. Regionale afdelingen van VNO-NCW verzamelden ruim honderd voorbeelden van projecten die momenteel niet doorgaan vanwege de stikstofproblematiek, netcongestie, trage vergunningverlening en tekorten aan personeel. Dan gaat het bijvoorbeeld om knooppunten op snel- en vaarwegen die niet aangepakt worden vanwege gebrek aan stikstofruimte of door kostenstijgingen, of een tekort aan capaciteit op het stroomnet bij bedrijfsuitbreidingen.
Bedrijven die juist netcapaciteit willen inleveren lopen tegen juridische rompslomp aan. Daarnaast gaat het om trage vergunningverlening waardoor woningprojecten niet van de grond komen, mogelijk ook met kostenstijgingen tot gevolg. Ook is er door financieringstekorten en gebrekkige afstemming binnen de overheid geen ruimte voor truckparkinglocaties. Een ander probleem dat wordt genoemd is het verplicht plaatsen van zonnepanelen op bedrijfsgebouwen. Daardoor ontstaan problemen met de verzekering in verband met brandgevaar.
Thijssen schrijft dat ondernemers met creatieve oplossingen een deel van de druk zouden kunnen wegnemen. "Met nieuwe vormen van publiek-private samenwerking kunnen we de problemen veel sneller oplossen", aldus de VNO-NCW-voorzitter. Daarvoor zou ze graag met ondernemers en Rutte het gesprek aangaan.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn de eerste handelsdag van de week overwegend hoger geëindigd. Vooral AI-aandelen lieten herstel zien na de scherpe koersdalingen van de afgelopen tijd, geholpen door koopjesjagers die hun kans grepen. De beurshandel kreeg ook wat steun van iets goedkopere olie, hoewel de olieprijzen nog altijd op het hoogste niveau in vijf maanden staan.
6 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse minister voor Digitale Zaken heeft online verkoopplatforms maandag opgeroepen advertenties voor "gestolen producten" te verwijderen. Frankrijk kreeg dit weekend te maken met een van de ergste uitbarstingen van straatgeweld in jaren. Daarbij werden veel winkels geplunderd en liepen volgens de autoriteiten ruim 3000 winkels schade op.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De stemming op de Europese beurzen was maandag negatief na een weekend met gewelddadige demonstraties in met name Frankrijk. De schade in de Amsterdamse AEX-index viel mee met een min van 0,1 procent, geholpen door stevige plussen van de opgeveerde chipbedrijven Besi, ASML en ASMI. Die volgden op het herstel van Amerikaanse AI-aandelen na de scherpe koersdalingen van vorige week.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De voormalige medewerker van OpenAI die ervan wordt verdacht opnameapparatuur te hebben verstopt, kreeg volgens Amerikaanse aanklagers steun van de Saudische overheid. Dat meldt persbureau Reuters op basis van een rechtbankdocument. De medewerker werd ontslagen en gearresteerd nadat een "geavanceerd opnameapparaat" was ontdekt in een vergaderruimte van het management van de ChatGPT-maker.
4 uur geledenZAANDAM (ANP) - Het moederbedrijf van Albert Heijn, Ahold Delhaize, heeft maandag aangifte gedaan bij de politie vanwege het cyberbeveiligingsincident waar het supermarktconcern al ruim een week mee kampt. Dat meldt Ahold Delhaize op zijn website. Het concern meldt dat het verdachte activiteit in zijn IT-infrastructuur heeft opgemerkt en dat het cyberbeveiligingsexperts heeft ingeschakeld om onderzoek te doen. Uit het onderzoek is gebleken dat de verdachte activiteit het gevolg was van "kwaadwillende acties van derden".
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-landen hebben een pakket aangepaste regels aangenomen om werknemers beter te beschermen tegen gevaarlijke stoffen die ziekten als kanker of astma kunnen veroorzaken. Zo heeft Brussel grenswaarden vastgesteld voor de beroepsmatige blootstelling aan onder meer kobalt en PAK's (polycyclische aromatische koolwaterstoffen). Dat is een groep organische stoffen die vrijkomen bij bijvoorbeeld het verbranden van hout.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag overwegend met winsten begonnen. De aandelen in de AI-sector toonden herstel na de scherpe koersdalingen van vorige week. Beleggers maakten zich op voor een drukke week waarin grote techbedrijven hun kwartaalcijfers zullen presenteren. Daarbij wordt vooral gelet of de grote investeringen van de techbedrijven in kunstmatige intelligentie geld beginnen op te leveren.
6 uur geleden