VNO-NCW-baas pleit voor verplicht aankopen Europese producten
AMSTERDAM (ANP) - De voorvrouw van werkgeversorganisatie VNO-NCW doet, met tegenzin, een oproep om het kopen van producten van Europese makelij te verplichten. In een interview met De Telegraaf noemt Ingrid Thijssen zo'n eis onvermijdelijk nu andere grote machtsblokken ook met maatregelen komen die de eigen industrie voortrekken.
"Een zekere mate van 'made in Europe', we ontkomen er niet aan", zegt Thijssen, die als voorzitter van VNO-NCW een belangrijke lobbyist is voor het Nederlandse bedrijfsleven. "De Verenigde Staten doen het ook", verwijst zij naar stimuleringsmaatregelen voor producten die op Amerikaanse bodem zijn geproduceerd. Niet alleen de aanstaande president Donald Trump wil daar meer werk van maken. Ook Joe Biden verwerkte in wetsvoorstellen voor bijvoorbeeld de energietransitie en chipproductie regels die de eigen industrie een voordeel geven.
Het Nederlandse bedrijfsleven is van oudsher wars van protectionistische maatregelen, omdat kleine landen vaak meer baat hebben bij internationale handel. Maar om te voorkomen dat de Nederlandse industrie bij de overstap naar schonere producten wordt weggeconcurreerd door China of de VS, moet volgens Thijssen nu iets gebeuren. "We moeten daarin helaas mee", zegt ze tegen De Telegraaf. "Dit is voor ons wel een hele stap, want dit is protectionisme van onze markt waar we als ondernemers tegen waren. We moeten nu wel, in het belang van de Nederlandse bedrijven."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De hypotheekrentes in Nederland zijn gestegen door de Iranoorlog. Vooral starters en kopers in de grote steden en op de nieuwbouwmarkt kunnen dat merken, meldt ING Research.
30 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met bescheiden winsten gesloten. Optimisme over de mogelijkheden voor een einde aan de oorlog in Iran zorgde ervoor dat beleggers weer geld staken in aandelen. De olieprijzen daalden licht.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - De centrale bank van Frankrijk is pessimistischer geworden over de economische groei van het land door de oorlog in Iran. De sterke stijging van de gas- en olieprijzen door het conflict beperkt de uitgaven van consumenten en investeringen van bedrijven waarschijnlijk.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump bezoekt 14 en 15 mei China voor een topontmoeting met zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. Dat meldde een woordvoerder van het Witte Huis, nadat Trump zijn bezoek aan China onlangs had uitgesteld vanwege de Iranoorlog. Xi en Trump spreken in Beijing waarschijnlijk over de sterk verslechterde handelsrelatie tussen de twee landen.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een nieuwe adviesraad voor technologie opgericht met prominente leden als Facebook-oprichter Mark Zuckerberg en Nvidia-topman Jensen Huang. Trumps voormalige nauwe bondgenoot Elon Musk is een opvallende afwezige.
8 uur geledenLOS ANGELES (ANP/RTR/AFP) - Meta en Google zijn aansprakelijk voor een verslaving die een Amerikaanse vrouw zegt te hebben ontwikkeld voor socialemedia-apps zoals Instagram en YouTube, zo heeft een jury in Los Angeles geoordeeld.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met winst gesloten. Ook op andere Europese beurzen had het optimisme de overhand, terwijl de olieprijzen licht zakten. Beleggers verwerken signalen vanuit de Verenigde Staten en Iran over gesprekken die moeten leiden tot een einde aan de gevechten in de Golfregio. Daarbij lijken ze rekening te houden met vooruitgang in onderhandelingen over vrede of een staakt-het-vuren.
9 uur geleden