VNG wil leidende rol premier bij vergroten bestaanszekerheid
DEN HAAG (ANP) - De nieuwe minister-president moet de leiding nemen in het vergroten van de bestaanszekerheid. Daarvoor pleit Sharon Dijksma, voorzitter van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG). Ze wil dat er een speciaal Deltaplan Bestaanszekerheid komt, waarbij alle relevante partijen met elkaar om tafel gaan. "De premier moet de regie nemen en een stip op de horizon zetten: hier gaan we naartoe."
Dijksma refereert bij haar voorstel aan de methode die gebruikt is bij het opstellen van het nationale Klimaatakkoord. "Het werken met Klimaattafels was een succesvolle methode, waarbij ministers, departementen, uitvoeringsorganisaties en maatschappelijke organisaties samen toegewerkt hebben naar een nationaal akkoord. Deze aanpak hebben we nu ook nodig om naar een plan over bestaanszekerheid toe te werken", zegt ze.
De VNG, uitkeringsinstantie UWV en de Sociale Verzekeringsbank (SVB) vragen het nieuwe kabinet om het onderwerp bestaanszekerheid op de agenda te zetten. In een manifest, dat ze woensdag tijdens de Top Bestaanszeker Nederland aanboden aan enkele Tweede Kamerleden, pleiten zij voor "stevige hervormingen".
Te complex
Dijksma hoopt dat de Kamer "van links tot rechts" aan de slag gaat om de bestaanszekerheid van mensen te vergroten. "Hier zouden we het in ons land over eens moeten zijn. Dit onderwerp leent zich daar goed voor. Als het aan ons ligt, wordt het manifest een op een overgenomen in het regeerakkoord."
In de verklaring zeggen VNG, UWV en SVB dat veel mensen met een laag inkomen momenteel onvoldoende geld hebben om in hun levensonderhoud te voorzien. Ook is het stelsel van inkomensondersteuning met name voor mensen in kwetsbare posities "te complex geworden", vinden zij.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan nog niet zeggen wanneer het maatregelen treft om de economische gevolgen van de oorlog in Iran, vooral op het gebied van energie, te verlichten. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) aan het begin van de beantwoording van het kabinet tijdens een debat daarover.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijen van coalitie en oppositie vallen Kamerlid Ralf Dekker (Forum voor Democratie) aan op zijn houding naar Rusland en Iran. De uiterst rechtse partij stelde in een debat over hoge energieprijzen dat Nederland weer moet beginnen met gas afnemen van Rusland, ondanks de oorlog in Oekraïne.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) gaat binnenkort op handelsmissie naar China. Dat laat hij weten na een gesprek met de Chinese minister Wang Wentao van Handel. Sjoerdsma staat in China op een sanctielijst, waardoor het onduidelijk was of hij welkom was in het land.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) heeft de nabestaanden van een Nederlands bombardement op de Noord-Iraakse stad Mosul in 2016 excuses aangeboden. "Daarnaast heb ik, gelet op de uitzonderlijke omstandigheden van dit specifieke geval, besloten de nabestaanden een vrijwillige financiële tegemoetkoming aan te bieden", schrijft ze aan de Tweede Kamer.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De linkse oppositiepartijen SP en Partij voor de Dieren willen net als GroenLinks-PvdA dat oliebedrijven iets inleveren van de overwinsten die zij behalen door de hoge prijzen van olie en gas. Dat geld moet worden gebruikt om huishoudens te compenseren voor de sterk gestegen prijzen aan de pomp.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens het debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran toonden D66 en het CDA interesse in een plafond voor de prijzen aan de pomp. Partijleider Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) kwam met dat idee en wil grote olie- en gasbedrijven ervoor laten betalen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De minimale leeftijd waarop mensen vuurwerk mogen afsteken, moet naar 18 jaar, vindt het kabinet. Staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur en Waterstaat, CDA) sprak in een debat steun uit voor een voorstel van CDA en de Partij voor de Dieren om dat te regelen. "Ik denk dat het verstandig is om dat te doen."
14 uur geleden