Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VNG wil duidelijkheid van Van der Burg over urgentie asielopvang

VNG wil duidelijkheid van Van der Burg over urgentie asielopvang

DEN HAAG (ANP) - De herhaalde oproep van demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) voor extra opvangplekken voor asielzoekers roept volgens de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) "veel vragen" op over de urgentie en de verantwoordelijkheid van gemeenten. In een brief heeft de VNG het kabinet daarom om duidelijkheid gevraagd.

"Gemeenten zijn de afgelopen maanden vaker gevraagd om snel nieuwe opvangplekken beschikbaar te stellen. Deze stapeling van verzoeken leidt tot onduidelijkheid en tot twijfel over het acute karakter van dit nieuwe verzoek", schrijft de VNG. Zo is bijvoorbeeld onduidelijk wie verantwoordelijk is voor de exploitatie en het beheer van zo'n opvanglocatie en de aanpak bij eventuele overlast. Ook wil de vereniging onder meer weten aan welke kwaliteitseisen een locatie moet voldoen en waar gemeenten de gemaakte kosten kunnen declareren. Of de gevraagde opvangplekken per veiligheidsregio van invloed zijn op het aantal plekken dat via de Spreidingswet in een regio gerealiseerd moet worden, is eveneens niet duidelijk.

In de asielopvang zijn met spoed 12.000 extra bedden nodig, schreef Van der Burg maandag in een brief aan de Tweede Kamer. Die plekken zouden er uiterlijk 1 juli moeten zijn. Het kabinet kijkt nu naar locaties waar opvangplekken kunnen komen. Al langere tijd vraagt Van der Burg aan gemeenten meer plekken te realiseren, omdat alle huidige opvanglocaties vol zitten.

Volgens de VNG lopen gemeenten tegen de grenzen aan van wat zij kunnen doen rondom de opvang van asielzoekers en vluchtelingen uit Oekraïne en de huisvesting van statushouders. "In de afgelopen twee jaar hebben gemeenten laten zien bereid en in staat te zijn om bergen te verzetten. Dat geldt niet alleen voor de opvang van asielzoekers, maar ook voor het huisvesten van statushouders en het opvangen van ontheemden uit Oekraïne. Het is echter noodzakelijk dat gemeenten tijdig beschikken over de juiste randvoorwaarden en informatie."

Meer uit Politiek

Nederland werkt met andere landen aan terugkeerhubs asielzoekers

BRUSSEL (ANP) - Nederland gaat met een aantal andere EU-landen samenwerken om zogenoemde terugkeerhubs voor afgewezen asielzoekers buiten de EU te realiseren. Dat zei minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) in Brussel. Het gaat om een kopgroep van Nederland, Oostenrijk, Griekenland, Duitsland en Denemarken, zei de minister na een vergadering met zijn Europese ambtgenoten.

1 dag geleden
Ministers ontwijken vragen over gevolgen zorgbezuinigingen

DEN HAAG (ANP) - De twee zorgministers Sophie Hermans en Mirjam Sterk hebben vragen van alle oppositiepartijen over de gevolgen van de bezuinigingen op de zorg niet beantwoord. De ministers schetsten tijdens het debat over de zorgbegroting steeds weer vergezichten over de noodzaak van de bezuinigingen, die tot 10 miljard euro moeten opleveren.

1 dag geleden
FVD'er Van Meijeren noemt vrijspraak 'belangrijke overwinning'

DEN HAAG (ANP) - FVD-Kamerlid Gideon van Meijeren beschouwt het als "een belangrijke overwinning" dat het gerechtshof in Den Haag hem in hoger beroep heeft vrijgesproken van opruiing. "Niet alleen voor mij, maar voor de vrijheid van meningsuiting van ons allemaal", zegt hij in een video op X.

1 dag geleden
Hermans geeft niet toe aan oppositie over verhoging eigen risico

DEN HAAG (ANP) - Zorgminister Sophie Hermans is nog niet bereid om de verhoging van het eigen risico in de zorg aan te passen. Tijdens het debat over de begroting van haar ministerie wees de VVD-minister "uitgestoken handen" van Tweede Kamerleden af.

1 dag geleden
Van Weel: Nederland alert op Iraanse cyberaanvallen

BRUSSEL (ANP) - Het kabinet is alert op Iraanse cyberaanvallen, zei minister David van Weel (Justitie, VVD) na afloop van een vergadering met EU-ministers van Justitie. Hij wil niet zeggen of Nederland extra maatregelen neemt voor de fysieke beveiliging van Israëlische en Amerikaanse doelen en joodse instellingen.

1 dag geleden
Kamer ziet niets in JA21-voorstel 'noodvoorraad' Gronings gas

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer ziet niets in het voorstel van JA21 om het gasveld in Groningen te gebruiken als noodvoorraad als de import van gas dreigt te stokken. D66, VVD, CDA en GroenLinks-PvdA willen niet tornen aan eerder gemaakte afspraken om het Groningenveld gesloten te houden.

1 dag geleden
Kamer positief over inzet marinefregat in Middellandse Zee

DEN HAAG (ANP) - Hoewel er nog geen besluit is genomen door het kabinet over een defensieve inzet van een marinefregat in de Middellandse Zee, staat een meerderheid van de Tweede Kamer hier positief tegenover. Frankrijk heeft Nederland gevraagd om Zr. Ms. Evertsen als ondersteuning mee te sturen met het vliegdekschip Charles de Gaulle.

1 dag geleden