VNG: verbetering positie lagere inkomens binnen tien jaar nodig
DEN HAAG (ANP) - Gemeenten willen dat de financiële positie van mensen met een laag inkomen binnen tien jaar versterkt wordt. Daarvoor schetst de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) in het essay 'Bestaanszekerheid als belofte' een aantal voorwaarden. Zoals een minimumloon dat voldoende is om van te leven, werkzekerheid en een overheid die mensen vertrouwt en betrouwbaar is.
Als dat de komende tien jaar niet lukt dan vreest de VNG voor een nieuwe groep zonder bestaanszekerheid, die kan zorgen voor maatschappelijke verdeeldheid. De afgelopen jaren verdubbelde het aantal huishoudens dat met compensatiemaatregelen geholpen moest worden om te kunnen overleven naar bijna een miljoen. Die crisisaanpak moet nu omgezet worden in de maatregelen voor de lange termijn, vindt de VNG. "Om te voorkomen dat we van crisis naar crisis blijven gaan."
De VNG ziet vijf thema's waarop daarom snel verandering nodig is, zoals de toegang tot woonruimte, zorg, de toegankelijkheid van de arbeidsmarkt voor mensen met een beperking en schuldenproblematiek. Daarbij is volgens de VNG ook een visie op bestaanszekerheid over tien jaar nodig.
De VNG roept maatschappelijke partners zich aan te sluiten bij hun oproep en met hen in gesprek te gaan. Ook willen gemeentes afspraken voor de lange termijn maken met het kabinet over het borgen van bestaanszekerheid. Na de zomer verwacht de VNG te komen met een visie hierop.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Striptekenaar Dick Matena is zondag op 83-jarige leeftijd overleden in zijn woonplaats Amsterdam. Dat laat Rob van Bavel, hoofdredacteur van tijdschrift Eppo en uitgever van Uitgeverij L, waarvoor Matena tekende, maandag weten aan het ANP.
50 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Zowel de steun voor de monarchie als de rapportcijfers voor koning Willem-Alexander, koningin Máxima en prinses Amalia blijven dit jaar gelijk ten opzichte van vorig jaar. Dat staat in de jaarlijkse NOS Koningsdagenquête 2026, uitgevoerd door Ipsos I&O. In de afgelopen jaren namen de steun voor de monarchie en de rapportcijfers nog licht toe.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht roept bezoekers op tijdens Koningsnacht niet meer naar de binnenstad te komen. "Het is te druk op meerdere evenementen en routes in de binnenstad van Utrecht. Toegang tot de pleinen is niet meer mogelijk", meldt de gemeente.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam vraagt op Koningsnacht aandacht voor de veiligheid van vrouwen op straat. Op sociale media steunt Schouten de actie van de politie die zondag in het centrum van Rotterdam oranje armbandjes uitdeelt met de tekst 'Laat vrouwen veilig thuiskomen'.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De antimonarchistische groep Republiek mag geen grote opblaasbare dino langs de looproute van het koninklijk huis neerzetten in Dokkum tijdens Koningsdag. Dat heeft de rechter bepaald nadat de groep een kort geding had aangespannen tegen de gemeente Noardeast-Fryslân.
19 uur geledenRHOON (ANP) - In het Zuid-Hollandse dorp Rhoon is op zondagmorgen een parachutist overleden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van regionale omroep Rijnmond. De persoon werd gevonden aan de Essendijk. Dat is een landingslocatie voor parachutisten in de regio Rotterdam.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten noemt de schietpartij tijdens het Correspondents' Dinner in Washington een "schokkende gebeurtenis". De Amerikaanse president Donald Trump en leden van zijn regering bleven ongedeerd.
21 uur geleden