Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VNG: spreidingswet te complex en niet duurzaam genoeg

VNG: spreidingswet te complex en niet duurzaam genoeg

DEN HAAG (ANP) - De spreidingswet, waarin de verdeling van asielzoekers over gemeenten wordt geregeld, is in de huidige vorm te complex en niet duurzaam genoeg. De wet draagt niet bij aan een stabiel opvanglandschap met voldoende plaatsen. Er moet slagvaardiger beleid komen. Dat vindt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), die het huidige wetsvoorstel heeft getoetst bij meer dan zestig gemeenten.

De VNG sluit zich daarmee aan bij het Veiligheidsberaad van de 25 burgemeesters die voorzitter zijn van een veiligheidsregio. De burgemeesters lieten woensdag weten dat ze twijfels hebben over de effectiviteit van de wet, onder meer ook omdat ze de wet te complex vinden. Volgens de VNG hebben het Interprovinciaal Overleg IPO en de Kring van Commissarissen dezelfde mening. Alle overlegorganen willen zo snel mogelijk praten met staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) om tot een "slagvaardiger wetsvoorstel" te komen.

In de spreidingswet wordt onder andere dwang geregeld voor gemeenten die weigeren plaats te maken voor asielzoekers. Gemeenten die dat wel en op tijd uit zichzelf doen krijgen daarvoor een beloning. De VNG vindt het systeem van die beloning "onnavolgbaar en complex". "Het zorgt voor vertraging en bevordert de evenwichtige spreiding van opvangplekken over gemeenten niet", aldus de vereniging.

De VNG constateert net als de burgemeesters dat het wetsvoorstel niet voorziet in voldoende opvangplekken voor eind 2023. Nu is al bekend is dat er volgend jaar meer plekken nodig zijn. Dat betekent dat er weer een nieuw plan moet komen voor voldoende capaciteit in de tweede helft van 2023, aldus de vereniging. De VNG pleit voor "een overzichtelijke wet, die uitlegbaar en uitvoerbaar is."

Meer uit Politiek

Labour verliest controle parlement Wales, Plaid Cymru wint

CARDIFF (ANP/AFP) - Labour heeft een groot verlies geleden bij de parlementsverkiezingen in Wales, waar het de politiek ruim een eeuw domineerde. De Senedd komt voor het eerst sinds zijn oprichting in 1999 onder controle te staan van een andere partij. De nationalistische Plaid Cymru is nu de grootste partij van Wales.

2 uur geleden
Van den Brink wil stoppen met controles aan de grens

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink wil de regels voor grenscontroles versoepelen. De Koninklijke Marechaussee gaat na september niet meer aan de grens controleren als het aan de CDA-minister ligt, maar gaat gebruikmaken van mobiele controles.

10 uur geleden
Hantavirus 'totaal niet te vergelijken' met corona, zegt Jetten

DEN HAAG (ANP) - De situatie rond de uitbraak van het hantavirus op een Nederlands cruiseschip is "totaal niet te vergelijken" met hoe de coronapandemie zes jaar geleden begon. Dat heeft minister-president Rob Jetten (D66) benadrukt tijdens zijn persconferentie na de wekelijkse ministerraad. Het gaat ditmaal om een bekend virus, "waarvan we weten hoe we het moeten beheersen", zei de premier.

10 uur geleden
Van den Brink werkt nog aan wet strafbaarstelling illegaliteit

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink is nog bezig met een wetsvoorstel om mensen die illegaal in Nederland verblijven, te kunnen straffen. Dat is onderdeel van drie maatregelen die hij snel wil invoeren om de niet aangenomen asielnoodmaatregelenwet te vervangen. Vrijdag is zijn voorstel voor het ongewenst verklaren van bepaalde mensen wel door de ministerraad gekomen.

10 uur geleden
Hermans: alle mensen aan boord KLM-vlucht worden gemonitord

DEN HAAG (ANP) - Alle mensen die aan boord waren van een KLM-vliegtuig uit Johannesburg, waarin een Nederlandse vrouw met het hantavirus kortstondig aanwezig was, worden in de gaten gehouden, zegt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid). "Die mensen zijn in beeld bij de GGD en daar is ook contact mee en er wordt gemonitord of er bij hen klachten ontstaan."

14 uur geleden
Kabinet voelt verantwoordelijkheid alle passagiers te repatriëren

DEN HAAG (ANP) - Nederland is "in principe" alleen verantwoordelijk voor de repatriëring van Nederlandse reizigers van het cruiseschip m/v Hondius, aldus minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). "Maar we voelen wel degelijk de verantwoordelijkheid om ervoor te zorgen dat iedereen uiteindelijk ook veilig thuiskomt", voegt hij eraan toe.

14 uur geleden
Ministerie laat nog niks los over terugkeer opvarenden Hondius

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken kan nog geen informatie geven over het plan dat wordt gemaakt voor de Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius. "We zijn druk aan het kijken wat er precies moet gebeuren", zegt een woordvoerder. "We zullen dat plan eerst richting alle betrokkenen communiceren en daarna publiek. Meer kan ik er nu niet over zeggen."

15 uur geleden