VNG: spreidingswet te complex en niet duurzaam genoeg
DEN HAAG (ANP) - De spreidingswet, waarin de verdeling van asielzoekers over gemeenten wordt geregeld, is in de huidige vorm te complex en niet duurzaam genoeg. De wet draagt niet bij aan een stabiel opvanglandschap met voldoende plaatsen. Er moet slagvaardiger beleid komen. Dat vindt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), die het huidige wetsvoorstel heeft getoetst bij meer dan zestig gemeenten.
De VNG sluit zich daarmee aan bij het Veiligheidsberaad van de 25 burgemeesters die voorzitter zijn van een veiligheidsregio. De burgemeesters lieten woensdag weten dat ze twijfels hebben over de effectiviteit van de wet, onder meer ook omdat ze de wet te complex vinden. Volgens de VNG hebben het Interprovinciaal Overleg IPO en de Kring van Commissarissen dezelfde mening. Alle overlegorganen willen zo snel mogelijk praten met staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) om tot een "slagvaardiger wetsvoorstel" te komen.
In de spreidingswet wordt onder andere dwang geregeld voor gemeenten die weigeren plaats te maken voor asielzoekers. Gemeenten die dat wel en op tijd uit zichzelf doen krijgen daarvoor een beloning. De VNG vindt het systeem van die beloning "onnavolgbaar en complex". "Het zorgt voor vertraging en bevordert de evenwichtige spreiding van opvangplekken over gemeenten niet", aldus de vereniging.
De VNG constateert net als de burgemeesters dat het wetsvoorstel niet voorziet in voldoende opvangplekken voor eind 2023. Nu is al bekend is dat er volgend jaar meer plekken nodig zijn. Dat betekent dat er weer een nieuw plan moet komen voor voldoende capaciteit in de tweede helft van 2023, aldus de vereniging. De VNG pleit voor "een overzichtelijke wet, die uitlegbaar en uitvoerbaar is."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het succes van Hart voor Den Haag is volgens campagneleider Coen Bom te danken aan vier jaar lang aanwezig zijn in alle Haagse wijken. De partij van Richard de Mos steeg van 9 naar 16 zetels. Volgens Bom hielp het ook dat De Mos vier jaar geleden werd uitgesloten bij de coalitievorming.
30 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De BBB komt in 19 van de 29 gemeenten waar de partij deelneemt in de raad met een of meer zetels. Dat blijkt uit de voorlopige uitslagen die de ANP Verkiezingsdienst heeft binnengekregen. De BoerBurgerBeweging komt met 3 zetels binnen in Waadhoeke, Venray, Hof van Twente en Berkelland.
33 minuten geledenMOERDIJK (ANP) - In de gemeente Moerdijk, waarvan het gelijknamige dorp dreigt te worden opgeheven, is meer blanco gestemd dan bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen. Het gaat om 0,5 procent woensdag ten opzichte van 0,2 procent in 2022. Dat komt neer op 87 blanco stemmen dit jaar en 31 blanco stemmen vier jaar geleden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse leider van GroenLinks, Zita Pels, is trots op het resultaat dat haar partij heeft behaald bij de gemeenteraadsverkiezingen. De partij werd de grootste met 2 zetels winst, waardoor GroenLinks in de hoofdstad op 10 zetels uitkomt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Van alle kiesgerechtigden heeft woensdag 53,7 procent een stem uitgebracht voor de gemeenteraadsverkiezingen. Dat blijkt uit gegevens van de ANP Verkiezingsdienst. Dat is hoger dan in 2022, toen 51 procent van de kiezers stemde.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - GroenLinks boekt 2 zetels winst in de gemeenteraad van Amsterdam en wordt met een totaal van 10 zetels de grootste partij in de hoofdstad. Ook D66 krijgt er een zetel bij en wordt met 8 zetels de tweede partij, blijkt uit de voorlopige uitslagen die de Verkiezingsdienst van het ANP heeft binnengekregen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het veto van Hongarije tegen de EU-lening van 90 miljard euro voor Oekraïne is onacceptabel, zei premier Rob Jetten voor het begin van de top met EU-regeringsleiders in Brussel. "Die steun voor Oekraïne moet er zo snel mogelijk komen."
2 uur geleden