VNG schat kosten nieuwe verkiezingen op zeker 105 miljoen euro
DEN HAAG (ANP) - Het organiseren van nieuwe Tweede Kamerverkiezingen kost de gemeenten naar schatting 105 miljoen euro. Dat heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) berekend.
Per kiesgerechtigde hebben gemeenten 7,79 euro nodig. Vermenigvuldigd met het aantal kiesgerechtigden op 1 oktober 2023 (13.473.750) komt de VNG uit op een totaalbedrag van 104.960.512 euro.
Het precieze bedrag kan nog anders uitvallen. Sinds de vorige keer kan het aantal kiesgerechtigden zijn gestegen of gedaald en er moet nog worden geïndexeerd. Maar dat wordt pas na de verkiezingen duidelijk, zegt een woordvoerder van de VNG.
Vergoeding
Nieuwe Tweede Kamerverkiezingen zijn aan de orde sinds PVV-leider Wilders eerder deze week uit de coalitie stapte en het kabinet-Schoof viel. Als datum wordt 29 oktober genoemd.
Gemeenten krijgen elk jaar van het kabinet een bedrag voor het organiseren van verkiezingen, ongeacht het aantal verkiezingen. Ze moeten er zelf geregeld geld bijleggen. De vorige Kamerverkiezingen in 2023 werden niet vergoed, omdat het idee was dat de gemeenten genoeg geld in kas zouden hebben en er in 2025 geen verkiezingen zouden zijn. Nu die er dit jaar wel komen, gaat de VNG ervan uit dat het kabinet de kosten hiervan zal vergoeden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) heeft geen begrip voor de bezetting van een deel van de A12 nabij Utrecht. Het stuk snelweg is zaterdag bezet door klimaatactivisten van XR.
2 dagen geledenNICOSIA (ANP) - Het is voor alle EU-leiders "heel helder dat Spanje gewoon volwaardig lid is van de NAVO. En dat blijft ook zo", zei premier Rob Jetten vrijdag na de EU-top in Cyprus. In uitgelekte Amerikaanse plannen staat dat de VS dwarse NAVO-bondgenoten wil straffen, door hen bijvoorbeeld te schorsen. In die mails wordt Spanje genoemd.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet neemt ondanks een verzoek uit de Tweede Kamer geen maatregelen om te voorkomen dat vechthonden naar Israël worden geëxporteerd. Ministers Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Sjoerd Sjoerdsma (Handel, D66) schrijven dat zij het "zeer onwenselijk" vinden dat Israël Nederlandse vechthonden "onrechtmatig" inzet tegen Palestijnen. Maar voor een exportstop is volgens hen in de EU geen draagvlak en een nationaal verbod zou niet uitvoerbaar zijn.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Onderzoekers kijken de komende maanden hoe de wet onderscheid kan maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen. De resultaten zijn er na de zomer, belooft minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) vrijdag in een brief aan de Tweede Kamer. Verder somt hij vooral plannen op die al bekend waren.
3 dagen geledenNICOSIA (ANP) - De standpunten van de EU-leiders over de nieuwe EU-meerjarenbegroting 2028-2034 liggen volgens premier Rob Jetten nog ver uiteen. "We hebben vandaag een hele uitvoerige en soms ook verhitte discussie gehad over de meerjarenbegroting", zei Jetten voor vertrek uit Cyprus, waar de EU-leiders donderdag en vrijdag bijeen waren voor een informele top.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet draait een voorgenomen bezuiniging op de bijstand terug. Het gaat om het actief benaderen van mensen die recht hebben op een uitkering, maar daar nog geen gebruik van maken. Die regeling zou versoberd worden, dat zou zo'n 30 miljoen euro per jaar besparen.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat het Europese steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne eindelijk is aangenomen. Hij noemt het "een heel belangrijke stap".
4 dagen geleden