Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VNG oppert dat Rijk zelf ook zoekt naar opvangplekken Oekraïners

VNG oppert dat Rijk zelf ook zoekt naar opvangplekken Oekraïners

DEN HAAG (ANP) - Als het aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) ligt, zoekt ook het Rijk mee naar opvangplekken voor Oekraïense vluchtelingen. Volgens een woordvoerder heeft het Rijksvastgoedbedrijf nog wel "een aantal leegstaande panden" die gebruikt kunnen worden voor opvang. "Dat lijkt me wel een goede oplossing", zegt de woordvoerder.

Maandag maakte de Veiligheidsregio Utrecht bekend dat de opvanghub in de Jaarbeurs in Utrecht voorlopig geen nieuwe Oekraïense vluchtelingen opneemt. De hub was te vol en er waren te weinig plekken in het land om voor doorstroom te zorgen. Een woordvoerder van de veiligheidsregio gaf toen aan dat de opvang van Oekraïners een "landelijke opgave" is.

Minister Marjolein Faber (Asiel en Migratie) zei woensdag niet in te grijpen bij de problemen rond de opvang van Oekraïners. Dit is het "pakkie-an van de gemeenten", zei Faber. Volgens de bewindsvrouw moeten gemeenten voor opvangplekken zorgen. Ook gaf ze aan gemeenten te hebben geadviseerd Oekraïners zo veel mogelijk hun eigen verblijf te laten regelen.

Grens

In reactie op de uitspraak van Faber herhaalt de VNG dat "gemeenten tegen de grenzen aanlopen". "Gemeenten doen al heel veel. We vangen al 90.000 mensen op en daarbij komen ook nog de gewone asielzoekers."

De woordvoerder voegt daaraan toe dat gemeenten "zullen kijken of er meer gedaan kan worden". "We blijven altijd zoeken naar nieuwe mogelijkheden."

Beschikbare bedden

Cijfers van het ministerie van Asiel en Migratie laten zien dat er op 9 augustus meer dan 114.000 Oekraïners in Nederland geregistreerd staan. Er waren op dat moment 91.090 beschikbare bedden in de noodopvang voor Oekraïense vluchtelingen, waarvan er 90.870 bezet waren. Dat betekent dat er toen nog 220 bedden over waren. Het Rode Kruis waarschuwde woensdag dat als er niet snel meer opvangplekken komen, er straks honderden mensen op straat belanden.

Oekraïners die hun land ontvluchten door de Russische invasie hebben in Nederland recht op onderdak, leefgeld en medische zorg. Als het Oekraïners niet lukt zelf een woonplek te regelen, kunnen ze zich melden bij gemeenten.

Meer uit Politiek

Strenge stikstofregels rond natuur: 1,5 koe per hectare

DEN HAAG (ANP) - In de zones rond kwetsbare natuur mogen boeren op termijn maximaal 1,5 koe per hectare grond houden. Dat is een van de strengere regels die landbouwminister Jaimi van Essen voorstelt om te zorgen voor minder stikstof op gevoelige natuur. Hij benadrukt dat provincies de mogelijkheid krijgen om daarvan af te wijken en met een eigen plan te komen.

11 minuten geleden
Markuszower ziet geen argument om tegen belastingplan te stemmen

DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower wil nog niet hardop zeggen of zijn fractie voor het aangepaste belastingplan van het kabinet gaat stemmen. Maar hij vindt het naar eigen zeggen "moeilijk argumenten te bedenken" om dat niet te doen. "Volgens mij is er heel veel pijn weggehaald."

1 uur geleden
JA21 kan belastingplan nog niet steunen, ziet eisen niet terug

DEN HAAG (ANP) - JA21 kan het belastingplan nu nog niet steunen, maar ziet wel "dat er voorzichtig wat stappen worden gezet". Zo vindt partijleider Joost Eerdmans het bijvoorbeeld positief dat de zogenoemde vrijheidsbijdrage wordt gecompenseerd. Tegelijkertijd mist hij plannen voor ondernemers. Ook ziet hij de eisen van hem en bondgenoten BBB en SGP op niet-financiële thema's niet terug, zoals asiel, abortus of stikstof. "Daar moet op bewogen worden."

2 uur geleden
ChristenUnie positief over aanpassing belastingplan

DEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie is positief over de aanpassingen van het belastingplan waarmee het kabinet dinsdag is gekomen. Wel blijft de oppositiepartij vragen houden over de plannen voor de vermogenswinstbelasting box 3, zegt fractieleider Mirjam Bikker van de ChristenUnie.

2 uur geleden
Meer gemeenten moeten gft-afval scheiden, vindt Van Veldhoven

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat meer gemeenten gft-afval gaan scheiden. Dat is al verplicht, maar minister Stientje van Veldhoven (Klimaat, D66) wil uitzonderingen op die plicht schrappen uit de wet, schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer. Het is een van de maatregelen die ze voorstelt om afvalstromen landelijk meer op elkaar te laten lijken.

3 uur geleden
Kabinet wil tientallen miljoenen voor politie en AI-plannen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet stelt voor om tientallen miljoenen uit te geven aan onder meer politie, OM en plannen rond AI. Daarmee wil het tegemoetkomen aan wensen uit de oppositie. Ministers Eelco Heinen (VVD) en Eelco Eerenberg (D66) van Financiën noemen in hun brief de Groep Markuszower en 50PLUS als het om veiligheid gaat, en Volt als het om AI gaat.

4 uur geleden
Eerenberg: uitstel box 3 kost schatkist miljarden

DEN HAAG (ANP) - Dat de invoering van een nieuw stelsel voor vermogensbelasting met een jaar wordt uitgesteld, kost de schatkist naar verwachting miljarden. Dat verwacht staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën). Hoeveel het exact gaat kosten, wordt later dinsdag bekend.

6 uur geleden