VNG maakt zich zorgen over explosies in woonwijken
DEN HAAG (ANP) - De Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) maakt zich zorgen over het toenemende aantal explosies in woonwijken. "De omvang en ongrijpbaarheid van dit fenomeen en de onrust in de woonwijken zorgen ervoor dat wij onze leden ondersteunen", zegt een woordvoerster van de VNG.
De koepelorganisatie van Nederlandse gemeenten heeft contact met gemeenten over hun behoeften, om kennis uit te wisselen en "waar mogelijk een handelingsperspectief mee te geven". Ook met de politie, het Openbaar Ministerie en het ministerie van Justitie en Veiligheid is "nauw contact" over de explosies.
De VNG werkt aan een handreiking om gemeenten "op weg te helpen" als zich een explosie voordoet. De VNG onderzoekt welke bevoegdheden burgemeesters kunnen gebruiken. "Tientallen steden zetten diverse burgemeestersbevoegdheden in, zoals het instellen van cameratoezicht, het sluiten van woningen en het aanwijzen van een veiligheidsrisicogebied om preventief fouilleren mogelijk te maken. Dit vraagt echter overal maatwerk en de juiste juridische afweging", stelt de VNG in een schriftelijke reactie.
Kosten
De VNG heeft geen informatie over kosten die gemeenten maken als gevolg van explosies, maar schat wel in dat "deze omvangrijk zullen zijn". Hierbij gaat het om juridische kosten en de kosten van inzet van personeel, zoals het inhuren van een particulier beveiligingsbedrijf, het plaatsen van camera's en het betalen van alternatieve woonruimte voor gedupeerden die hun huis uit moeten vanwege een explosie.
De VNG pleit opnieuw voor Europese regels voor zwaar, illegaal vuurwerk. Dit soort vuurwerk wordt bij veel explosies gebruikt.
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - De politie heeft twintig mensen aangehouden voor de bezetting van een gebouw van de Universiteit Maastricht (UM). Pro-Palestijnse actievoerders drongen donderdagochtend het pand aan de Oxfordlaan binnen. Rond 17.00 uur zijn zij door de politie uit het gebouw gehaald. Ze worden verdacht van huisvredebreuk en een activist ook van bedreiging.
4 uur geledenMOSKOU (ANP) - NOS-correspondent Geert Groot Koerkamp mag in Rusland niet langer zijn werkzaamheden als journalist uitvoeren. Dat heeft de NOS donderdagavond bekendgemaakt. Eerder deze week werd bekend dat een Nederlandse journalist Rusland uit zou worden gezet. Volgens de NOS is de persaccreditatie van Groot Koerkamp ingetrokken, maar mag hij voorlopig wel in Rusland blijven wonen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is bereid om een militaire bijdrage te leveren om de vrije doorvaart in de Straat van Hormuz weer mogelijk te maken na het beëindigen van de vijandelijkheden. Dat zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) donderdag tijdens een videovergadering van veertig landen over de situatie in de zeestraat.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag 4,5 jaar cel geëist tegen Inez Weski. Justitie vervolgt de 71-jarige oud-advocate voor deelname aan de criminele organisatie van haar oud-cliënt Ridouan Taghi.
7 uur geledenASSEN (ANP) - De twee gouden armbanden en de wereldberoemde gouden helm van Cotofenesti, die zijn teruggevonden na de kunstroof uit het Drents Museum in Assen, gaan zo snel mogelijk terug naar Roemenië. De kunstschatten verlieten donderdag na de persbijeenkomst onder gewapende politiebegeleiding het museum.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) van Aruba heeft het dossier over de verdwijningszaak van Natalee Holloway overgedragen aan het OM in Amsterdam. Dit volgt op de aangifte die de moeder van Holloway in Nederland heeft gedaan tegen Joran van der Sloot. Het OM heeft het dossier nodig om die aangifte te kunnen beoordelen.
8 uur geledenASSEN (ANP) - De beroemde gouden helm die in januari vorig jaar werd gestolen uit het Drents Museum in Assen, is een klein beetje ingedeukt. Het gaat niet om een onherstelbare beschadiging. Dit meldde de directeur van het museum, Robert van Langh, donderdag tijdens een persconferentie. Daarin werd bekend dat de helm en twee van de drie gestolen gouden armbanden zijn teruggevonden.
9 uur geleden