VNG: gemeenten 'in onmogelijke positie' door zorgbezuinigingen
DEN HAAG (ANP) - Gemeenten zijn door plannen van het kabinet niet goed in staat om inwoners te helpen gezond te leven, waarschuwt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). "Dit kabinet brengt gemeenten in een onmogelijke positie hun taken goed uit te kunnen voeren", stelt de vereniging, die wil dat gemeenten meer geld krijgen.
Het kabinet wil onder meer bezuinigen op zorg en gezondheid. Zo gaat het budget dat gemeenten krijgen om hun inwoners meer te laten sporten en bewegen met 10 procent omlaag. Dat kan gemeenten meer dan 600 miljoen euro per jaar kosten.
Gemeenten vrezen ook dat er minder geld naar de aanpak van eenzaamheid gaat. Projecten voor de mentale gezondheid van jongeren, waarmee moet worden voorkomen dat ze jeugdzorg nodig hebben, kunnen volgens de gemeenten ook de dupe worden van de plannen van het kabinet.
Stageplaatsen
De VNG sluit zich aan bij een oproep van meer dan honderd organisaties en deskundigen rond zorg en gezondheid aan het kabinet om niet te bezuinigen. Onder de ondertekenaars waren al de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Lingewaard.
Ook de koepel van het middelbaar beroepsonderwijs is tegen de bezuinigingen, en dan vooral tegen het schrappen van het fonds dat stageplaatsen in de zorg mogelijk maakt. "Onbegrijpelijk omdat de zorgsector nu al worstelt met een structureel tekort aan gekwalificeerd personeel. Onwenselijk omdat de minister met deze maatregel de kwaliteit van de zorg in Nederland ernstig onder druk zet", aldus voorzitter Adnan Tekin van de MBO Raad. De organisatie heeft berekend dat het Stagefonds in 2022 geld uitkeerde voor ruim 150.000 stageplaatsen. De zorg kampt met grote personeelstekorten.
Meer uit Politiek
GORINCHEM (ANP) - De inwoners van de gemeente Gorinchem kunnen op woensdag 29 april opnieuw naar de stembus. Het stadsbestuur heeft deze datum vastgesteld, nadat een meerderheid van de gemeenteraad een herstemming wilde. Aanleiding zijn vermoedens van stemfraude bij de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart.
6 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en de NAVO hadden deze week contact met de Verenigde Staten nadat president Donald Trump had gedreigd uit de NAVO te vertrekken. "Daar is contact over. Ook om de Amerikanen te wijzen op dat we juist meer uitgeven aan Defensie", zei premier Rob Jetten tijdens zijn wekelijkse persconferentie.
51 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Rianne Letschert (Cultuur) vindt het "ontzettend goed nieuws" dat de Roemeense kunstschatten die vorig jaar werden geroofd uit het Drents Museum in Assen, waaronder een eeuwenoude gouden helm, weer zijn teruggevonden. "Wat een heugelijke dag", aldus de D66-bewindsvrouw.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het handelen van minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) rond het terugdraaien van bezuinigingen op subsidie voor UNRWA is niet voor herhaling vatbaar, vindt asielminister en vicepremier Bart van den Brink (CDA).
57 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet verlengt de missie van het fregat Zr. Ms. Evertsen in het oosten van de Middellandse Zee "tot in beginsel begin mei". Dat heeft minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) de Tweede Kamer laten weten. Het schip vertrok vorige maand naar de regio om bij te dragen aan de verdediging van NAVO-bondgenoten die bedreigd worden door de oorlog in het Midden-Oosten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Robert van Gasteren geeft zijn zetel niet terug aan de BBB in de Eerste Kamer. Hij gaat verder als zelfstandig senator, bevestigt BBB-fractievoorzitter Ilona Lagas woensdag na berichtgeving van WNL.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PVV, SP en 50PLUS vinden het een slecht idee om een eigen bijdrage te vragen voor wijkverpleging vanwege de nadelige gevolgen. Dat bleek woensdag tijdens een zorgdebat. Coalitiepartij CDA gaf aan niet doof te zijn voor de zorgen, maar desondanks voor het plan te zijn.
19 uur geleden