Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN ziet afname ontheemden in de wereld

VN ziet afname ontheemden in de wereld

GENÈVE (ANP/AFP/RTR/DPA) - Voor de eerste keer in tien jaar is het aantal vluchtelingen afgenomen. Wereldwijd waren er eind 2025 bijna 118 miljoen mensen die door bijvoorbeeld conflicten hun huis moesten verlaten, een daling van 5,4 miljoen vergeleken met een jaar eerder. Dat meldt VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR, die het aantal mensen dat moet vluchten nog steeds onacceptabel hoog noemt. "Eén op de zeventig mensen wereldwijd was gedwongen op de vlucht aan het eind van 2025."

Van de ontheemden eind vorig jaar wordt de grootste groep, ruim 67 miljoen mensen, gezien als intern ontheemd. Zij zijn op de vlucht binnen de eigen landsgrenzen. Daarnaast zijn volgens een UNHCR-rapport tientallen miljoenen mensen hun land ontvlucht. Het overgrote deel van de vluchtelingen die terugkeerden, deed dat volgens UNHCR-topman Barham Salih in Afghanistan, Soedan of Syrië. Dat gebeurde volgens hem in veel gevallen onder druk.

Die vluchtelingen keerden terug naar "landen waar onveiligheid heerst, waar de infrastructuur beschadigd is en waar basisvoorzieningen en economische kansen schaars blijven", zegt Salih. De topman benadrukt dat het geen oplossing is om mensen terug te sturen naar landen die niet veilig zijn. "Het risico bestaat dat dit het begin wordt van een nieuwe cyclus van ontheemding."

Het grootste deel van de vluchtelingen in de wereld komt volgens de UNHCR uit een handjevol landen. Het gaat naast Afghanistan, Soedan en Syrië ook om Venezuela, Oekraïne en Zuid-Soedan. De meeste gevluchte mensen worden volgens de vluchtelingenorganisatie in omliggende landen opgevangen. Colombia, Duitsland, Turkije, Oeganda, Iran, Tsjaad en Pakistan herbergen de meeste vluchtelingen.

Meer uit Buitenland

Zweden schrapt plan om 13-jarigen zwaarder te kunnen straffen

STOCKHOLM (ANP/RTR/AFP) - De Zweedse regering trekt een omstreden plan in om kinderen vanaf dertien jaar te kunnen veroordelen tot gevangenisstraffen. Minister van Justitie Gunnar Strömmer erkent dat daar niet genoeg steun voor is in het parlement.

39 minuten geleden
Iran na aanvallen VS: bestand nu vrijwel betekenisloos

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran heeft fel gereageerd op nieuwe aanvallen door de Verenigde Staten. De "illegale en criminele" beschietingen schenden het staakt-het-vuren en maken dat bestand ook "vrijwel betekenisloos", zegt het Iraanse ministerie van Buitenlands Zaken.

1 uur geleden
Rechtse Fujimori neemt leiding over in presidentsverkiezing Peru

LIMA (ANP/RTR) - De conservatieve kandidaat Keiko Fujimori heeft woensdag opnieuw de leiding genomen in de spannende Peruaanse presidentsverkiezingen. Volgens de Peruaanse kiesautoriteit ONPE staat Fujimori met 98,2 procent van de stemmen geteld op 50,001 procent, tegen 49,999 procent voor de linkse kandidaat Roberto Sánchez.

6 uur geleden
Iran sluit Straat van Hormuz geheel af na Amerikaanse aanvallen

TEHERAN (ANP/DPA) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft aangekondigd de Straat van Hormuz volledig te sluiten na recente Amerikaanse aanvallen op doelen in het zuiden van het land. Dit blijkt uit een door Iraanse staatsmedia verspreide verklaring.

10 uur geleden
Franse zanger Patrick Bruel aangeklaagd voor verkrachting

NANTERRE (ANP) - De Franse zanger Patrick Bruel wordt aangeklaagd voor verkrachting, poging tot verkrachting, aanranding en seksuele intimidatie. Dat meldt de rechter in Nanterre.

13 uur geleden
Paus zegent hoogste toren Sagrada Família in Barcelona

BARCELONA (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft woensdagavond de hoogste toren van de Sagrada Família in Barcelona gezegend. Dat deed de kerkelijk leider tijdens een grote mis in de nog niet voltooide basiliek.

13 uur geleden
Voor de tweede dag op rij onlusten in Noord-Ierland

BELFAST (ANP) - Opnieuw zoeken demonstranten in Noord-Ierland de confrontatie met de politie op. Dinsdag vernielden relschoppers daar ook al op verschillende plekken voertuigen en huizen, uit onvrede over het migratiebeleid en een steekincident in Belfast, een dag eerder. Het slachtoffer van die daad raakte een oog kwijt en raakte zwaargewond.

14 uur geleden