Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN zien scherpe stijging in behoefte aan noodhulp door corona

VN zien scherpe stijging in behoefte aan noodhulp door corona

NEW YORK (ANP/AFP) - De Verenigde Naties schatten dat komend jaar zo'n 235 miljoen mensen een vorm van noodhulp nodig hebben, een toename van ongeveer 40 procent ten opzichte van het voorgaande jaar. De VN hebben 35 miljard dollar (ongeveer 29,3 miljard euro) nodig om komend jaar hulp te bieden. Op sommige plekken dreigt hongersnood, waarschuwt VN-noodhulpcoördinator Mark Lowcock.

"De toename komt vrijwel geheel voor de rekening van Covid-19", aldus Lowcock. Het jaarlijkse overzicht van de VN-hulporganisaties, dat normaal gesproken aangeeft waar de noden het hoogst zijn als gevolg van onder meer conflicten, natuurrampen en klimaatverandering, laat dit jaar zien dat de coronapandemie vooral de mensen treft die het al het slechtst hebben. "Het beeld dat we geven is het somberste en grauwste perspectief op humanitaire nood voor de komende tijd dat we ooit hebben gegeven", aldus Lowcock.

Voor het eerst sinds de jaren negentig zal extreme armoede naar verwachting weer toenemen. Ook daalt de levensverwachting, en het jaarlijkse dodental als gevolg van hiv, tuberculose en malaria kan verdubbelen. "Mogelijk het meest alarmerend is de dreiging van de terugkeer van hongersnood, mogelijk op meerdere plekken", aldus Lowcock, die daaraan toevoegde dat hongersnoden tot het verleden leken te behoren na vrijwel een decennium zonder. "De zwaailichten staan aan en de alarmbellen rinkelen", aldus de noodhulpcoördinator. Het aantal mensen in acute voedselnood kan eind dit jaar stijgen tot 270 miljoen, een toename van 82 procent ten opzichte van voor de coronapandemie.

De door oorlog verscheurde landen Syrië en Jemen hebben het hardst hulp nodig, aldus de VN. Ook in de Democratische Republiek Congo, Afghanistan en Ethiopië zijn crisissen gaande die extra geld vereisen voor de VN-hulporganisaties. Als het de VN lukt om de benodigde 35 miljard dollar op te halen, zou dat meer dan een verdubbeling zijn van de 17 miljard dollar die dit jaar werd ingezameld. "Samen moeten we de middelen inzamelen en solidair zijn met de mensen in hun donkerste uur van nood", aldus VN-chef Antonio Guterres in een verklaring.

Meer uit Buitenland

Trump: gebeld met Israël en Hezbollah, aanvallen gaan stoppen

WASHINGTON (ANP) - Donald Trump heeft gebeld met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en met afgevaardigden van Hezbollah, schrijft hij op Truth Social. Hij zegt dat er geen Israëlische troepen naar Beiroet gaan en dat Hezbollah heeft ingestemd om geen aanvallen op Israël uit te voeren.

1 uur geleden
Iraanse garde dreigt met 'nieuwe fronten' vanwege strijd Libanon

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde dreigt "nieuwe fronten" te openen vanwege het Israëlische offensief in Libanon. "Iran beschouwt het overschrijden van de rode lijnen in Libanon en Gaza als een directe oorlogsverklaring", citeert de Iraanse staatstelevisie uit een verklaring.

2 uur geleden
Trump: Iran informeerde ons niet over stilleggen overleg

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran niet had laten weten dat het diplomatieke overleg wordt opgeschort. "Het betekent niet dat we daar overal bommen gaan gooien", zei hij tegen het Amerikaanse NBC News. "We houden de blokkade in stand."

2 uur geleden
Merz wil met Europese leiders betere band met Trump opbouwen

BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz wil met andere Europese leiders werken aan een betere relatie met Donald Trump, in aanloop naar de NAVO-top in juli. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat hij later deze maand een overleg heeft gepland in Berlijn.

3 uur geleden
Kenianen demonstreren tegen Amerikaans ebolacentrum

NAIROBI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Inwoners van de Keniaanse plaats Nanyuki zijn de straat opgegaan om te protesteren tegen de geplande komst van een quarantainecentrum voor Amerikanen die zijn blootgesteld aan het dodelijke ebolavirus. Op beelden is te zien dat zich een honderdtal demonstranten heeft verzameld, maar omwonenden zeggen dat veel meer mensen hebben meegedaan aan het protest.

3 uur geleden
Inwoners ontvluchten Beiroet uit angst voor Israëlische aanvallen

BEIROET (ANP/DPA/RTR) - Inwoners van de zuidelijke buitenwijken van de Libanese hoofdstad Beiroet ontvluchten hun woonplaats uit angst voor Israëlische aanvallen. Het Libanese leger heeft troepen ingezet om het verkeer in goede banen te leiden.

4 uur geleden
Britse overheid geeft nieuwe 'Mandelson Files' vrij

LONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Britse regering heeft opnieuw documenten vrijgegeven over de benoeming van Peter Mandelson tot ambassadeur in de Verenigde Staten. Het gaat onder meer om e-mails en andere tekstberichten die binnen de overheid circuleerden.

5 uur geleden