VN zien hoge voedselprijzen nog verder stijgen
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Etenswaren kunnen komende tijd nog duurder worden in bijvoorbeeld de supermarkt. Een belangrijke index voor de kosten van voedsel van de Verenigde Naties (VN) is afgelopen maand namelijk verder opgelopen, nadat in september al het hoogste niveau werd bereikt in tien jaar.
De graadmeter, die basisproducten van tarwe tot plantaardige oliën volgt, dikte in oktober met 3 procent aan. Tekorten drijven de prijzen van verschillende grondstoffen op, terwijl de tarweoogsten zijn getroffen door slecht weer. De stijgende energiekosten zorgen daarnaast voor problemen in de wereldwijde tuinbouw. Voor ondernemers met groentekassen is het in sommige gevallen simpelweg te duur om bijvoorbeeld de lichten aan te houden. Ook is kunstmest duurder geworden voor boeren.
De prijsstijgingen roepen bij deskundigen herinneringen op aan prijspieken in 2008 en 2011. Die zorgden destijds voor wereldwijde voedselcrises, met honger en maatschappelijke onrust in tal van landen. Sommige regio's zullen nu waarschijnlijk ook te maken krijgen met uitdagingen op het gebied van voedselzekerheid, zo is de vrees.
Prijsstabilisatie
Toch zijn er nu ook tekenen van prijsstabilisatie voor sommige voedingsmiddelen. De prijzen van vlees en suiker liepen afgelopen maand iets terug en de wereldwijde voorraad aan graan lijkt voorlopig voldoende om aan de vraag te voldoen. Ook bij rijst, een van 's werelds meest vitale basisproducten, vallen de prijzen momenteel nog mee.
Dat het leven in rap tempo duurder wordt, is ook in Nederland te merken. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bereikte de inflatie hier afgelopen maand het hoogste niveau sinds 2002. Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) heeft al aangegeven dat Nederlanders de hogere prijzen gaan merken in hun portemonnee. Nibud-directeur Arjan Vliegenthart maakt zich daarom zorgen om mensen die het al langer niet breed hebben. Voor hen kunnen "enkele tientjes meer per maand" aan bestedingen al gauw problemen opleveren.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van consumenten is in september opnieuw iets verder verbeterd ten opzichte van een maand eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het vertrouwen stond sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten, die eind februari begon, flink onder druk. Sinds juni is weer een verbetering te zien.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overzeese aanvoer van gekoelde groente en fruit nam tussen 2015 en 2025 sterk toe, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De aanvoer van groente verdubbelde in deze periode en die van fruit nam met bijna de helft toe, terwijl er minder vis en vlees werd aangevoerd. Vooral bananen en avocado's waren vorig jaar meer in trek dan tien jaar geleden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen van bestaande koopwoningen zijn in augustus voor het eerst sinds december 2025 op maandbasis gedaald. Vergeleken met juli waren koopwoningen 0,1 procent goedkoper, melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Unie en de Filipijnen zijn het eens over een handelsakkoord, meldt Ursula von der Leyen, de voorzitter van de Europese Commissie. Von der Leyen spreekt in een verklaring in de nacht van maandag op dinsdag van een vrijhandelsovereenkomst die voor beide partijen tastbare voordelen moet opleveren, waaronder nieuwe kansen voor bedrijven, meer investeringen en meer banen.
1 uur geledenVEENENDAAL (ANP) - Nederlanders hebben in de eerste zes maanden van dit jaar minder besteed per onlineaankoop. Het gemiddelde bestelbedrag ging voor het eerst sinds de coronaperiode omlaag en kwam uit op 100 euro. Dat is 3 procent lager dan een jaar eerder, volgens nieuwe cijfers die belangenvereniging voor webwinkels Thuiswinkel.org dinsdag presenteert.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is de eerste handelsdag van de week met overtuigende winsten gesloten, waarbij de Nasdaq een nieuw record bereikte. Vooral aandelen van AI-bedrijven waren gewild bij beleggers, na de koersval in de sector vorige week door sombere uitspraken van AI-topbestuurders over de gevaren van de technologie. Beurshandelaren lieten zich maandag echter weer leiden door de groeivooruitzichten van de techsector. Ook een aanhoudende daling van de olieprijzen verminderde de vrees dat de energieprijzen de inflatie verder zullen aanjagen.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump heeft voorgesteld om 5 miljard dollar te investeren in een nieuw fonds dat landen in het Midden-Oosten moet helpen bij de wederopbouw van energie-infrastructuur die tijdens de Iranoorlog is beschadigd. Dat meldt de Wall Street Journal maandag.
9 uur geleden