VN willen Taliban 6 miljoen dollar betalen voor beveiliging
NEW YORK (ANP) - De Verenigde Naties stellen voor volgend jaar bijna 6 miljoen dollar (5,3 miljoen euro) te betalen aan de Taliban voor bescherming van VN-personeel in Afghanistan. Het geld dient als loon voor Talibanstrijders van het ministerie van Binnenlandse Zaken die VN-faciliteiten in het land bewaken, blijkt volgens persbureau Reuters uit een VN-document en een anonieme bron.
Sinds de Taliban in augustus dit jaar het land overnamen na terugtrekking van Amerikaanse en internationale troepen blijft het onveilig in Afghanistan. Bovendien heeft de Talibanregering een nijpend tekort aan middelen vanwege het stopzetten van internationale financiële hulp. "De Verenigde Naties hebben als werkgever de plicht de capaciteit van gaststaten te versterken en waar nodig aan te vullen in omstandigheden waarin VN-personeel in onveilige gebieden werkt", schrijft VN-woordvoerder Farhan Haq in antwoord op vragen van Reuters over de voorgestelde betalingen. Hij betwistte de inhoud van het document niet.
Experts vragen zich af of de betalingen niet ingaan tegen sancties die zijn opgelegd door de VN en de Verenigde Staten. Het hoofd van het Afghaanse ministerie van Binnenlandse Zaken is namelijk Sirajuddin Haqqani. Hij is de tweede man van de Taliban en runt het Haqqani-netwerk dat gedurende de oorlog in het land vele bloedige aanslagen pleegde. De VS hebben een beloning van 10 miljoen dollar uitgeloofd voor informatie die leidt tot zijn aanhouding.
In Afghanistan is ongeveer 3500 man VN-personeel aanwezig.
Meer uit Buitenland
SOHMOR (ANP/AFP) - Israël heeft met aanvallen met gevechtsvliegtuigen twee vlak bij elkaar gelegen bruggen over de rivier de Litani in het oosten van Libanon verwoest. Israël zegt dat de bruggen gebruikt worden voor het verplaatsen van wapens van de beweging Hezbollah.
1 uur geledenPENONOMÉ (ANP) - Bij een kruiswegprocessie in een Panamese plaats circa 100 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Panama zijn zeker 150 mensen ernstig door bijensteken getroffen. De grote zwermen bijen vielen de processie aan terwijl de religieuze plechtigheid in Penonomé gaande was. De gelovigen beklommen een berg met een kapel aan de zuidrand van de plaats.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een tweede gevechtsvliegtuig van de VS is vrijdag neergestort in de buurt van Iran, ditmaal in de Perzische Golf. De piloot zou zijn gered, meldden Amerikaanse functionarissen aan The New York Times. Het zou om een A-10 Thunderbolt II vliegtuig gaan, ook wel Warthog genoemd. Eerder op vrijdag werd gemeld dat een Amerikaanse F-15 was neergehaald boven Iran.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een bemanningslid van het neergehaalde Amerikaanse gevechtsvliegtuig in Iran is gered, meldden Amerikaanse functionarissen aan CBS News. Het toestel zou een F-15 zijn, waarbij twee personen aan boord zitten. De zoek- en reddingsoperatie is nog steeds bezig.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil volgend jaar 1,5 biljoen dollar uitgeven aan defensie. Het Witte Huis heeft zijn begrotingsvoorstel gepubliceerd. Hiermee zouden de militaire uitgaven met ongeveer 40 procent worden verhoogd tot het hoogste niveau in de moderne geschiedenis.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Amerikaanse functionarissen bevestigen dat een Amerikaans gevechtsvliegtuig is neergehaald in Iran, meldt The New York Times. De VS proberen de bemanning op te sporen en te redden voordat Iran ze te pakken krijgt, zeggen ingewijden tegen de krant.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat zijn land "met iets meer tijd makkelijk de Straat van Hormuz kan heropenen." Door een Iraanse blokkade varen nauwelijks nog schepen door de zeestraat, die van groot belang is voor de internationale handel.
8 uur geleden