VN willen 5 miljard dollar voor noodhulp Afghanistan dit jaar
GENÈVE (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Naties willen ruim 5 miljard dollar (ruim 4,4 miljard euro) ophalen om de humanitaire crisis in Afghanistan dit jaar te bestrijden. Het is het hoogste bedrag ooit dat de volkerenorganisatie vraagt voor noodsteun aan een land.
Sinds de machtsovername van de Taliban dreigt een grote humanitaire crisis in Afghanistan. Volgens de VN kampt een groot deel van de bevolking met honger, hebben boeren te maken met droogte en kunnen miljoenen kinderen niet naar school. Ruim 1,1 miljoen kinderen lijdt aan acute ondervoeding.
Ongeveer 22 miljoen mensen in Afghanistan hebben hulp nodig. Veel Afghanen zijn gevlucht of willen het land ontvluchten. In vijf buurlanden zitten ongeveer 5,7 miljoen kwetsbare mensen uit Afghanistan. De VN willen ook hen helpen, maar daarvoor is nog eens 623 miljoen dollar voor nodig.
Het geld is bestemd voor tientallen NGO's en VN-organisaties. Zij kunnen het gebruiken voor bijvoorbeeld voedsel, zorg, noodopvang, onderwijs en de middelen om de noodhulp bij de juiste mensen te krijgen. Het is niet de bedoeling dat de Taliban het geld in handen krijgen. Die zeggen overigens dat steun hoognodig is.
De Verenigde Staten hebben dinsdag ruim 308 miljoen dollar (ongeveer 272 miljoen euro) toegezegd. "De VS blijven toegewijd aan het helpen van de mensen in Afghanistan", aldus de Amerikaanse organisatie voor internationale ontwikkeling USAID.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse autoriteiten vervolgen een agent voor een incident waarbij een scholier gewond raakte. De politieman zou vorige week van dichtbij een traangasgranaat op de jongen hebben afgevuurd tijdens de scholierenprotesten.
51 minuten geledenTEHERAN/WASHINGTON (ANP/AFP) - De Iraanse regering heeft de Franse ambassadeur in Teheran, Pierre Cochard, om opheldering gevraagd over het optreden van de oproerpolitie tegen demonstrerende middelbare scholieren.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - De Israëlische Nationale Veiligheidsraad (NSC) heeft gewaarschuwd voor aanslagen op Israëliërs en Joden over de hele wereld komende woensdag. Het is dan drie jaar sinds de Hamas-aanslagen van 7 oktober op Israël. "Terroristische organisaties, aangevoerd door Iran en zijn bondgenoten, Hamas en wereldwijde jihadistische groeperingen, zien de datum als een belangrijke mijlpaal", aldus de raad.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse premier Sébastien Lecornu heeft in het parlement gezegd dat de lessen op middelbare scholen deze week worden geschrapt om tijd te maken voor intern overleg in de onderwijsinstellingen. Hij sprak van "een periode voor interne democratie" waar de minister van Onderwijs Édouard Geffray tijd voor wil.
3 uur geledenBAMAKO (ANP/RTR) - Separatisten in Mali hebben hun terugtrekking gemeld uit de strategisch belangrijke plaats Kidal. Dat is volgens het Azawad Liberation Front (FLA) een reactie op luchtaanvallen van de strijdkrachten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Republikeinen hebben sinds 1 september meer dan 700 miljoen dollar (622 miljoen euro) uitgegeven aan extra advertenties rond de midterms, de tussentijdse verkiezingen in de VS. Volgens NBC News is het geld bedoeld om te voorkomen dat Democraten er op onverwachte plekken met de winst vandoor gaan.
3 uur geledenLYON (ANP) - Bij de middelbare scholierenbetoging in Lyon zijn volgens Franse media de betogers vergezeld van leraren, ouders en vakbondsmensen. Ouders zijn niet alleen verontwaardigd over misstanden in het onderwijs, maar ook bezorgd over de veiligheid van hun kinderen tijdens de demonstraties.
3 uur geleden