Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN: wereldwijde voedselprijzen opnieuw gedaald in december

VN: wereldwijde voedselprijzen opnieuw gedaald in december

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde prijzen van voedsel zijn in december voor de negende maand op rij gedaald, meldt de Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO). De voedselprijsindex van de FAO, die vijf belangrijke basisproducten volgt, zakte in december met 1,9 procent vergeleken met een maand eerder. Door de daling liggen de wereldwijde voedselprijzen 1 procent onder het niveau van eind 2021. Dat is de eerste jaarlijkse daling sinds 2018.

De zwakke vraag naar plantaardige oliën, zoals zonnebloemolie en olijfolie, en rundvlees zorgde ervoor dat de voedselprijsindex in december daalde. Zuivel en suiker werden daarentegen duurder. Ondanks de daling liggen de voedselprijzen nog steeds ruim boven het gemiddelde over de afgelopen tien jaar.

Daarnaast waren de prijzen eind 2021 ook al hoog door tegenvallende oogsten en veel vraag naar landbouwproducten vanuit onder meer China. Voor heel 2022 lag de voedselprijsindex gemiddeld dan ook 14 procent hoger dan het voorgaande jaar. De hoge prijzen voor voeding droegen naast de hogere energierekeningen in het afgelopen jaar bij aan de sterke stijging van de kosten van levensonderhoud en zorgden voor meer honger in de wereld.

Sterke schommelingen

De voedselprijzen lieten afgelopen jaar sterke schommelingen zien. In maart vorig jaar schoten de prijzen omhoog na de Russische inval in Oekraïne. Dat kwam doordat de twee landen grote leveranciers zijn van granen en oliën. Dankzij de zogeheten graandeal tussen Rusland en Oekraïne, die onder leiding van de VN en Turkije werd bereikt, kwam de uitvoer van graan via de Zwarte Zee weer op gang en daalden de prijzen.

De daling van de voedselprijsindex betekent niet dat voedingsproducten in de supermarkt ook goedkoper worden. De graadmeter volgt namelijk de verschuivingen in de grondstofkosten en het duurt even voordat veranderingen doorwerken in de detailhandelsprijzen. De prijzen in de supermarkt worden daarbij opgedreven door stijgende energie- en arbeidskosten. De zogeheten voedselinflatie loopt dan ook hoog op in landen van het Verenigd Koninkrijk tot Pakistan en Brazilië.

De vooruitzichten voor 2023 hangen volgens de FAO vooral af van de weersomstandigheden. Zo kampten grote telers afgelopen jaar met droogte, overstromingen en vorst. De oorlog in Oekraïne, die bijna een jaar duurt, drukt ook op de financiën van de Oekraïense boeren en dwingt hen om stukken land onbewerkt te laten.

Meer uit Financieel

VS en EU willen meer samenwerken voor winning kritieke mineralen

WASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.

49 minuten geleden
Oliedienstverlener Baker Hughes: meer investeringen door oorlog

HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.

50 minuten geleden
Winst voor Amsterdamse AEX-index, Adyen en Besi flink hoger

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst gesloten, na het verlies een dag eerder. Betalingsverwerker Adyen en chiptoeleverancier Besi waren in trek bij beleggers op het Damrak.

3 uur geleden
Consumentenvertrouwen VS op laagste niveau ooit om inflatievrees

ANN ARBOR (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie is deze maand gezakt naar het laagste niveau ooit door zorgen over een sterk stijgende inflatie als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van definitieve cijfers. Door de oorlog zijn de brandstofprijzen flink gestegen en dat raakt de koopkracht van huishoudens in de Verenigde Staten.

3 uur geleden
Justitie VS sluit strafrechtelijk onderzoek naar Fed

WASHINGTON (ANP) - Justitie in de Verenigde Staten sluit het onderzoek naar de Federal Reserve, maakte aanklaagster Jeanine Pirro bekend via X. Formeel ging dat onderzoek over kostenoverschrijdingen bij een verbouwing van het kantoor van de centrale bank. Maar Fed-voorzitter Jerome Powell zei begin dit jaar dat de regering van president Donald Trump via een strafrechtelijk onderzoek druk wilde uitoefenen op het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank.

3 uur geleden
Chipmaker Intel hard omhoog op Wall Street na sterke resultaten

NEW YORK (ANP) - Intel ging vrijdag hard omhoog op de beurzen in New York. De chipfabrikant presteerde afgelopen kwartaal veel beter dan verwacht en gaf ook een sterke omzetverwachting af voor het huidige kwartaal. Het concern profiteerde van de sterke vraag naar processors (CPU's) die nodig zijn om geavanceerde AI-modellen te laten draaien.

5 uur geleden
Bedrijf achter Pampers en Oral-B ziet verkoop toenemen

CINCINNATI (ANP/BLOOMBERG) - Procter & Gamble heeft de verkoop afgelopen kwartaal zien toenemen. Vooral de schoonheidstak van het bedrijf achter Gillette, Head & Shoulders en Oral-B deed het beter dan in dezelfde periode een jaar geleden. Het bedrijf verwacht wel dat de grondstofkosten dit jaar flink oplopen.

6 uur geleden