VN-wereldvoedselprogramma staakt werkzaamheden in Soedan
KHARTOUM (ANP/RTR) - Het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties staakt tijdelijk alle werkzaamheden in Soedan, nadat drie medewerkers om het leven zijn gekomen tijdens gevechten tussen het leger en paramilitairen. Dat meldt de organisatie zondag in een verklaring.
"Het Wereldvoedselprogramma zet zich in om de Soedanese bevolking te helpen die met ernstige voedselonzekerheid wordt geconfronteerd, maar we kunnen ons levensreddende werk niet doen als de veiligheid en beveiliging van onze teams en partners niet gegarandeerd is", staat in de verklaring.
De medewerkers van het VN-Wereldvoedselprogramma werden gedood bij een vuurgevecht tussen de strijdende partijen op een vliegveld in de regio Darfur, in het westen van het land. Twee andere stafleden raakten ernstig gewond. Ook werden voertuigen van het VN-agentschap geplunderd.
Levensreddende taken
De VN hebben de dodelijke aanval op de medewerkers veroordeeld. Volgens Volker Perthes, de speciale gezant van de secretaris-generaal van de VN in Soedan, zijn de drie gestorven tijdens het uitvoeren van hun "levensreddende" taken. "Ik ben ook buitengewoon geschrokken door meldingen van projectielen die VN- en andere humanitaire gebouwen raken, evenals door meldingen van plunderingen van deze gebouwen op verschillende locaties in Darfur", aldus Perthes.
Soedan werd zaterdag opgeschrikt door geweld tussen de paramilitaire groep Rapid Support Forces (RSF) en het leger, onder leiding van Abdel Fattah al-Burhan. Onder meer bij het internationale vliegveld van de hoofdstad Khartoum, het presidentieel paleis en bij de Soedanese staatsomroep vonden gevechten plaats. Ook zondag zijn er nog explosies en beschietingen. Volgens artsen zijn al tientallen strijders en 56 burgers om het leven gekomen door het geweld. Honderden anderen zijn gewond geraakt.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer vindt dat de bondgenoten van Oekraïne meer langeafstandswapens moeten leveren. Dat zei hij vrijdag toen hij de Oekraïense president Volodymyr Zelensky ontving op Downing Street. Zelensky is in Londen voor overleg met de zogenoemde 'Coalition of the Willing'.
9 minuten geledenROME (ANP/BLOOMBERG) - Italië komt mogelijk nog eind dit jaar met een twaalfde militair steunpakket voor Oekraïne. Volgens Bloomberg, dat zich baseert op ingewijden, zou het pakket bijna rond zijn. Waar het pakket uit bestaat, is niet bekendgemaakt; de inhoud van de leveringen is staatsgeheim. Volgens Bloomberg zou het gaan om munitie en luchtverdedigingsraketten voor de twee SAMP/T-lanceerinstallaties die het land Oekraïne eerder stuurde.
12 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Russische gezant Kirill Dmitriev is op bezoek in de Verenigde Staten, melden Russische en Amerikaanse media. Volgens staatspersbureau RIA Novosti is hij daar om te praten over economische samenwerking tussen beide landen, maar nieuwssite Axios meldt dat hij ook een afspraak heeft met Steve Witkoff, de speciale gezant van president Donald Trump.
32 minuten geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio stelt dat Gaza zal worden gedemilitariseerd en dat Hamas geen deel zal uitmaken van het toekomstige bestuur van het gebied. Ook ziet hij geen rol in Gaza voor de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA).
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Franse OM heeft levenslang geëist tegen een 27-jarige vrouw die in 2022 in Parijs de 12-jarige Lola Daviet verkrachtte, martelde en vermoordde. Volgens de openbaar aanklager is die straf gerechtvaardigd vanwege de "extreme aard" van de daden en het lijden dat deze het meisje en haar familie hebben bezorgd. Als Dahbia Benkired inderdaad levenslang krijgt, komt ze niet in aanmerking voor strafvermindering of verlof.
2 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse politie heeft een bende kunstvervalsers opgerold die onder meer werken van Rembrandt en Pablo Picasso hadden nagemaakt. Ze vroegen miljoenen euro's voor de nepschilderijen en probeerden kopers er bijvoorbeeld van te overtuigen dat zij de originele versie van De Staalmeesters in handen hadden. Het schilderij in het Rijksmuseum zou volgens hen juist een vervalsing zijn.
2 uur geledenDILLINGEN AN DER DONAU (ANP/DPA) - De Duitse politie heeft een 21-jarige man opgepakt die ervan wordt verdacht dat hij probeerde om mensen te doden door te schieten op auto's. Hij zou een aanhanger zijn van terreurgroep Islamitische Staat (IS) en wordt beschuldigd van 22 pogingen tot moord.
2 uur geleden