VN: wederopbouw Gaza kost tientallen miljarden
NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Naties verwachten dat de wederopbouw van de Gazastrook tientallen miljarden dollars gaat kosten. "De verwoestingen zijn enorm en ongekend", zei assistent-secretaris-generaal Abdallah al-Dardari. "De internationale gemeenschap heeft zoiets sinds de Tweede Wereldoorlog niet meer meegemaakt."
Het VN-Ontwikkelingsprogramma (UNDP) denkt volgens de topfunctionaris dat de kosten voor wederopbouw tussen de 30 en 40 miljard dollar kunnen bedragen. Dat komt neer op 28 tot 37 miljard euro.
Israël voert al maanden aanvallen uit op doelen in de Gazastrook om Hamas uit te schakelen. Op satellietbeelden is te zien dat daardoor een enorme ravage is aangericht. Volgens een schatting uit maart is meer dan een derde van de gebouwen verwoest of beschadigd. Uit Palestijnse gegevens komt naar voren dat ongeveer 80.000 woningen zijn vernietigd.
In een UNDP-rapport staat dat verwoeste huizen in het meest optimistische scenario in 2040 zijn hersteld. Bouwmaterialen moeten dan wel veel sneller worden aangeleverd dan na het Israëlisch-Palestijnse conflict van 2021, toen ook aanvallen op de Gazastrook plaatsvonden. Als de reconstructie in een vergelijkbaar tempo verloopt als na eerdere conflicten, kan die tachtig jaar in beslag nemen. Het duurt dan tot de volgende eeuw tot alle schade is hersteld.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky en zijn onderhandelingsteam zitten om tafel met de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner over een einde aan de oorlog in Oekraïne.
1 uur geledenMAAGDENBURG (ANP) - De opkomst bij de verkiezingen in de Duitse deelstaat Saksen-Anhalt is vooralsnog hoger dan bij de vorige stembusgang in 2021. Om 12.00 uur had 34,7 procent van de stemgerechtigden gestemd. Vijf jaar geleden was dat op hetzelfde tijdstip 22,4 procent.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse onderhandelaars Steve Witkoff en Jared Kushner zijn aangekomen in Kyiv. Dat melden internationale persbureaus op basis van verslaggevers ter plaatse. In de nacht van zaterdag op zondag vlogen zij van Moskou naar het Poolse Rzeszów, vanwaaruit ze verder zijn gereisd naar Oekraïne. De onderhandelaars arriveerden op het station in Kyiv, waar zij werden opgewacht door het Oekraïense onderhandelingsteam.
4 uur geledenKATHMANDU/BEIJING (ANP/RTR) - Het dodental na de overstromingen in Nepal en Tibet is opgelopen naar 1384. Door het natuurgeweld zijn zeker 1341 doden gevallen in Nepal en minstens 43 in Tibet, aldus de nieuwste cijfers van de landen.
4 uur geledenCEUTA (ANP) - De regionale regering van Ceuta noemt het een grote fout om de haven van de Spaanse exclave te gebruiken voor tijdelijke migrantenopvang, meldt persbureau EFE. De Spaanse overheid passeerde de lokale regering zaterdag door een deel van de haven tijdelijk over te nemen, tot onvrede van de lokale autoriteiten.
5 uur geledenTANGERMÜNDE (ANP) - De AfD-lijsttrekker in Saksen-Anhalt, Ulrich Siegmund, heeft zondagochtend in Tangermünde zijn stem uitgebracht voor de verkiezingen in zijn deelstaat. Zijn Alternative für Deutschland geldt als goede kanshebber om bij die stembusgang de grootste te worden.
5 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland komt met maatregelen die Russische sabotage en hybride aanvallen tegen het land moeten tegengaan. Dat meldt Bild, dat daartoe een plan van het ministerie van Binnenlandse Zaken inzag.
6 uur geleden