VN-waarnemers niet toegelaten tot Pools-Belarussische grens
WARSCHAU/GENÈVE (ANP) - Waarnemers van de Verenigde Naties zijn niet toegelaten tot het gebied rond de grens tussen Polen en Belarus. Beide landen gaven de waarnemers geen toestemming om de situatie van migranten in het gebied zelf te bekijken.
In een verklaring van de mensenrechtenorganisatie van de VN staat dat de waarnemers wel werden ontvangen door politici en bestuurders en dat er met 31 mensen werd gesproken die de grens zijn overgestoken. Uit die gesprekken kwam naar voren dat de migranten aan beide kanten van de grens in slechte omstandigheden zitten. Vaak zonder eten, drinken of sanitaire voorzieningen.
Belarus begon dit jaar met het ophalen van migranten uit onder meer Irak, Syrië en Afghanistan om die vervolgens de grens met EU-landen over te sturen. Dit doet het land als vergelding voor sancties die werden ingevoerd na het hardhandig neerslaan van protesten.
Veel migranten zeiden dat ze in Belarus waren mishandeld en bedreigd door de veiligheidsdiensten. Daarna werden ze door die diensten naar het grensgebied gebracht en werd aangewezen waar ze de grens over konden. De Belarussen voorkwamen dat mensen dat gebied wilden verlaten om terug te keren naar Minsk, aldus de migranten.
Het VN-team heeft ook meerdere verhalen gehoord van mensen die vanuit Polen direct werden teruggestuurd naar Belarus. De mensen die niet worden teruggestuurd, worden vastgezet. De VN roept beide landen op om hiermee te stoppen en om humanitaire organisaties en journalisten toe te laten tot het grensgebied.
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft de Amerikaanse president Donald Trump bedankt voor zijn bereidheid het bestand met Iran te verlengen. "Ik hoop oprecht dat beide partijen het staakt-het-vuren zullen blijven respecteren en tijdens de tweede gespreksronde die gepland staat in Islamabad een alomvattend 'vredesakkoord' kunnen sluiten om definitief een einde te maken aan het conflict", schreef hij op X.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Britse parlement heeft ingestemd met een levenslang rookverbod voor jongere generaties. Dat betekent dat iedereen die na 2008 is geboren nooit meer tabaksproducten zoals sigaretten mag kopen, schrijven Britse media.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verlengt het bestand met Iran tot het overleg met het land is afgerond. Dat schrijft hij op zijn platform Truth Social.
6 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araqchi heeft kort voor het aflopen van het staakt-het-vuren uitgehaald naar de VS. "Het blokkeren van Iraanse havens is een oorlogsdaad en dus een schending van het bestand. Het aanvallen van een koopvaardijschip en het gijzelen van de bemanning is een nog ernstigere schending", schrijft hij op X.
6 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - Libanon zegt een half miljard euro nodig te hebben om de humanitaire crisis in het land te bestrijden. Dat verklaarde premier Nawaf Salam tijdens een persconferentie in Parijs met de Franse president Emmanuel Macron.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Justitie in Iran ontkent dat acht vrouwen op het punt staan geëxecuteerd te worden, nadat de Amerikaanse president Donald Trump om hun vrijlating had gevraagd. "Trump is opnieuw misleid door nepnieuws", staat op de site van de Iraanse rechtspraak, Mizan Online.
8 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Ierland, Slovenië en Spanje vonden bij een vergadering tussen EU-buitenlandministers niet genoeg medestanders om het associatieverdrag tussen de EU en Israël gedeeltelijk op te schorten. Daarvoor is een zogenaamde 'gekwalificeerde meerderheid' van de lidstaten nodig. Die kon als verwacht niet worden gevonden, meldde EU-buitenlandchef Kaja Kallas na de bespreking in Luxemburg.
8 uur geleden