VN-vredesmacht Libanon meldt dat Israëli's basis binnendrongen
BEIROET (ANP/AFP) - De vredesmacht van de Verenigde Naties in het zuiden van Libanon (UNIFIL) meldt dat "twee Israëlische tanks met geweld een positie van UNIFIL in Zuid-Libanon zijn binnengedrongen". Daarbij zou op het toegangshek van de basis zijn gevuurd. Het hek werd verwoest door twee tanks die er binnendrongen. Ze vertrokken na ongeveer drie kwartier. Door rook na explosies zijn vijftien blauwhelmen onwel geworden volgens UNIFIL.
Het incident zou in een kampement van UNIFIL in Ramyah zijn geweest. Dat dorp ligt circa een halve kilometer van de Israëlische grens. De Verenigde Naties spreken van "schokkende schendingen" van de over UNIFIL gemaakte afspraken. De Israëlische strijdkrachten stellen dat het incident schromelijk wordt overdreven. Een Israëlische tank was bezig met een operatie voor de evacuatie van gewonde soldaten en reed daarbij achteruit per ongeluk enkele meters het terrein van UNIFIL op, zo luidde de verklaring.
De Israëlische premier Benjamin Netanyahu noemde de VN recent nog "een grap", omdat die onevenredig veel resoluties tegen Israël zou aannemen. Dat deed hij in een speech voor de Algemene Vergadering van de VN. Netanyahu zei zondag nog dat de VN-macht zich moet terugtrekken uit gebieden waar Israël tegen de Libanese beweging Hezbollah vecht.
Eerder al drongen de Israëlische strijdkrachten aan op het vertrek van UNIFIL uit de grensregio. De blauwhelmen zouden niet dichter bij de grens met Israël moeten komen dan op 5 kilometer afstand. Het VN-hoofdkwartier aan de kust is in Naqoura op 3 kilometer van de Israëlische grens. De VN-vredesmacht heeft geweigerd zich terug te trekken. Er zijn de afgelopen dagen vijf blauwhelmen gewond geraakt in het zuiden van Libanon.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/DPA) - Volgens het Duitse persbureau dpa proberen Iraniërs in groten getale om de hoofdstad Teheran te ontvluchten. Die stad werd geraakt door de Israëlische en Amerikaanse luchtaanvallen en ooggetuigen zeggen dat er nu lange rijen staan bij de benzinestations, zodat mensen met hun auto ergens anders naartoe kunnen rijden.
2 minuten geledenDOHA (ANP) - Qatar heeft een Iraanse raket onderschept, meldt Al Jazeera op basis van het Qatarese leger. In dat land hebben de Amerikanen een militaire basis. Die viel Iran ook aan na de vorige Amerikaanse aanvallen in de zomer van 2025.
32 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft bevestigd dat er raketten zijn afgevuurd richting Israël. Het Israëlische leger meldde eerder al bezig te zijn met het onderscheppen van die aanvallen. Er zouden inmiddels enkele raketten uit de lucht zijn geschoten, meldt nieuwssite Times of Israel op basis van een legerbron. Niemand zou gewond zijn geraakt.
39 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft gezegd dat de aanvallen die zijn land en de Verenigde Staten op Iran uitvoeren, "de voorwaarden kunnen scheppen voor het moedige Iraanse volk om het lot in eigen hand te nemen".
56 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Iraanse bevolking opgeroepen om in opstand te komen tegen het regime, als de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen op hun land voorbij zijn. "Neem de regering over als wij klaar zijn, het zal aan jullie zijn", zei Trump in een video op Truth Social. "Dit is waarschijnlijk jullie enige kans."
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Iran heeft raketten afgevuurd in de richting van Israël, meldt het Israëlische leger op X. In het noorden van Israël gaat het luchtalarm af en worden mensen opgeroepen om naar schuilkelders te gaan. Volgens het Israëlische leger is de luchtafweer geactiveerd om de raketten te onderscheppen.
1 uur geledenTEHERAN/JERUZALEM (ANP/RTR) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian is ongedeerd en in veiligheid, volgens Iraanse media. Die melden meerdere raketinslagen bij Iraanse regeringsstellingen in de hoofdstad, inclusief ministeries en het presidentieel paleis.
1 uur geleden