VN voorzien scherpe stijging natuurbranden door opwarming
NAIROBI (ANP) - De opwarming van de aarde zorgt de komende decennia voor een scherpe toename van het aantal natuurbranden en overheden zijn daar onvoldoende op voorbereid. Het milieubureau van de Verenigde Naties (UNEP) stelt dat in een rapport waaraan ook milieuorganisatie GRID-Arendal meewerkte.
Het bureau voorziet een stijging van 14 procent tegen 2030, 30 procent aan het eind van de jaren 50 en 50 procent aan het eind van de eeuw. Ook op de toendra’s in poolgebieden en andere regio’s waar natuurbranden voorheen niet voorkwamen loopt het risico op verwoestend vuur op.
Overheden zouden heel anders om moeten gaan met deze dreiging door veel meer te doen aan preventie. Twee derde van de uitgaven zou moeten gaan naar planning, preventie, voorbereiding en herstel en de rest naar bestrijding. Nu gaat gemiddeld meer dan de helft van het budget naar brandbestrijding en minder dan 1 procent naar preventie.
Ecosystemen
Natuurbranden en klimaatverandering versterken elkaar volgens de onderzoekers. Grote branden verwoesten ecosystemen zoals veengebieden en regenwouden, waardoor landschappen tot "tondeldozen" worden omgevormd. Dat maakt het weer moeilijker opwarming van de aarde tegen te gaan. Alleen al in de Verenigde Staten kan de economische schade door natuurbranden oplopen tot jaarlijks ruim 300 miljoen euro, aldus het rapport.
Het UNEP pleit voor het gebruik van wetenschappelijke modellen en monitoring en meer regionale en internationale samenwerking. Eind deze maand begint in Nairobi een grote VN-bijeenkomst in Nairobi in Kenia.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw bondgenoten opgeroepen zich te melden voor de bescherming van de Straat van Hormuz. De aan Iran grenzende zeestraat is door dat land grotendeels afgesloten, wat al leidde tot aanvallen op containerschepen. Dat heeft grote gevolgen voor de wereldwijde oliemarkt, de Straat van Hormuz is goed voor circa een vijfde van het wereldwijde olietransport.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De BBC wil de zaak die de Amerikaanse president Donald Trump tegen de Britse omroep heeft aangespannen laten verwerpen. Trump klaagde de BBC eind vorig jaar aan vanwege de montage van een van zijn toespraken in een documentaire en eiste 10 miljard dollar.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben maandag nog eens zestien Iraniërs en drie Iraanse bedrijven op de EU-sanctielijst gezet. Zij speelden een sleutelrol in de onderdrukking van de straatprotesten in januari 2026, aldus de EU. Daarbij vielen duizenden burgerslachtoffers. Het gaat onder meer om de Iraanse viceminister van Binnenlandse Zaken.
2 uur geledenMINAB (ANP) - Amnesty International wil dat degenen die verantwoordelijk zijn voor de luchtaanval op een school in Iran ter verantwoording worden geroepen. De mensenrechtenorganisatie zegt uitgebreid onderzoek te hebben gedaan en stelt dat het Amerikaanse leger waarschijnlijk niet genoeg voorzorgsmaatregelen heeft genomen om burgerslachtoffers te voorkomen. In de school werden zeker 168 mensen gedood, onder wie meer dan honderd kinderen.
3 uur geledenMADRID (ANP) - Spanje doet niet mee aan een militaire missie in de Straat van Hormuz, zegt defensieminister Margarita Robles. Spanje noemt de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran al langer illegaal. Het peinst er volgens haar niet over om mee te gaan in pogingen om die oorlog te ondersteunen.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft met Kenia afgesproken dat er geen Kenianen meer zullen worden ingezet in de oorlog met Oekraïne. De Keniaanse minister van Buitenlandse Zaken Musalia Mudavadi zei die toezegging te hebben gekregen in een gesprek met zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov in Moskou.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt dit jaar 458 miljoen euro vrij van het humanitaire budget voor hulp in het Midden-Oosten. Het grootste deel van het budget gaat naar Syrië (210 miljoen) en naar de Palestijnen (124 miljoen). Ook gaat er geld voor humanitaire hulp naar Libanon (100 miljoen), Jordanië (15,5 miljoen) en Egypte (8 miljoen).
5 uur geleden