Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN voorzien scherpe stijging natuurbranden door opwarming

VN voorzien scherpe stijging natuurbranden door opwarming

NAIROBI (ANP) - De opwarming van de aarde zorgt de komende decennia voor een scherpe toename van het aantal natuurbranden en overheden zijn daar onvoldoende op voorbereid. Het milieubureau van de Verenigde Naties (UNEP) stelt dat in een rapport waaraan ook milieuorganisatie GRID-Arendal meewerkte.

Het bureau voorziet een stijging van 14 procent tegen 2030, 30 procent aan het eind van de jaren 50 en 50 procent aan het eind van de eeuw. Ook op de toendra’s in poolgebieden en andere regio’s waar natuurbranden voorheen niet voorkwamen loopt het risico op verwoestend vuur op.

Overheden zouden heel anders om moeten gaan met deze dreiging door veel meer te doen aan preventie. Twee derde van de uitgaven zou moeten gaan naar planning, preventie, voorbereiding en herstel en de rest naar bestrijding. Nu gaat gemiddeld meer dan de helft van het budget naar brandbestrijding en minder dan 1 procent naar preventie.

Ecosystemen

Natuurbranden en klimaatverandering versterken elkaar volgens de onderzoekers. Grote branden verwoesten ecosystemen zoals veengebieden en regenwouden, waardoor landschappen tot "tondeldozen" worden omgevormd. Dat maakt het weer moeilijker opwarming van de aarde tegen te gaan. Alleen al in de Verenigde Staten kan de economische schade door natuurbranden oplopen tot jaarlijks ruim 300 miljoen euro, aldus het rapport.

Het UNEP pleit voor het gebruik van wetenschappelijke modellen en monitoring en meer regionale en internationale samenwerking. Eind deze maand begint in Nairobi een grote VN-bijeenkomst in Nairobi in Kenia.

Meer uit Buitenland

Nog geen besluit Iran over volgende gespreksronde met VS

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse leiding heeft nog niet besloten of Iran deelneemt aan een nieuwe gespreksronde met de VS, meldden lokale media zondag. Persbureau Tasnim meldde op basis van een anonieme bron zelfs dat er geen verdere onderhandelingen plaatsvinden zolang de Amerikaanse marine de Straat van Hormuz blijft blokkeren.

37 minuten geleden
Spanje wil dat EU associatieverdrag met Israël beëindigt

MADRID (ANP/AFP) - Spanje gaat de Europese Unie dinsdag vragen het associatieverdrag met Israël te beëindigen vanwege schendingen van het internationaal recht. Dat heeft premier Pedro Sánchez gezegd tijdens een bijeenkomst in Andalusië.

1 uur geleden
Iran pakt buitenlanders op voor importeren Starlink-apparatuur

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft twee buitenlanders opgepakt wegens betrokkenheid bij het importeren van Starlink-apparatuur, berichten Iraanse media. Internetdiensten via satellieten, zoals die van Starlink, zijn in het land verboden.

3 uur geleden
Trump: Amerikaanse onderhandelaars maandag in Pakistan

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Iran hard aan te pakken als het land niet akkoord gaat met een nieuwe deal. In een bericht op Truth Social schrijft hij dat Amerikaanse vertegenwoordigers maandagavond in Pakistan zijn voor onderhandelingen. Een functionaris van het Witte Huis bevestigde dit later.

3 uur geleden
Nog acht personen in ziekenhuis na schietpartij Kyiv

KYIV (ANP/RTR) - Acht personen, onder wie een kind, liggen nog in het ziekenhuis nadat ze gewond waren geraakt bij een schietpartij in de Oekraïense hoofdstad Kyiv, meldt burgemeester Vitali Klytsjko. Hierbij kwamen zes mensen om het leven.

3 uur geleden
Regering en rebellen Congo maken afspraken over humanitaire hulp

KINSHASA (ANP/AFP) - De regering van de Democratische Republiek Congo en rebellengroep M23 hebben afspraken gemaakt over het vergemakkelijken van humanitaire hulpverlening aan de bevolking. Ook zullen beide partijen binnen tien dagen gevangenen vrijlaten.

4 uur geleden
Zelensky: Patriot-raketten kunnen elke week opraken

HILVERSUM (ANP) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky kunnen de belangrijke Patriot-raketten elke week opraken. Dat zei de president in het televisieprogramma Buitenhof. "Het ligt eraan of de aanvallen zwaar zijn of niet. En of we elke dag worden aangevallen, of dag en nacht."

4 uur geleden