VN-vluchtelingenorganisatie: zorgen om geweld aan grenzen Europa
GENÈVE (ANP) - UNHCR, de vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties, waarschuwt voor het grote aantal geweldsincidenten en ernstige mensenrechtenschendingen tegen vluchtelingen aan de grenzen van Europa. Ondanks meerdere oproepen van UNHCR en andere (VN-)organisaties worden dit soort incidenten nog steeds met regelmaat gemeld.
De berichten zijn onder meer afkomstig vanaf het grensgebied tussen Griekenland en Turkije. Sinds begin 2020 zijn daar 540 incidenten geregistreerd. Ook aan de grenzen van andere EU-lidstaten in Midden- en Zuidoost-Europa zijn veel meldingen. Bovendien worden veel incidenten niet gemeld.
UNHCR zegt in totaal duizenden vluchtelingen te hebben gesproken die melding maakten van bedreigingen, intimidatie, geweld of vernedering, wanneer ze bij de grens werden teruggestuurd. Sommige vluchtelingen werden met hun reddingsvlotten op zee losgelaten of ze werden in het water geduwd. In de Egeïsche Zee kwamen de afgelopen vijf maanden zeker drie mensen om het leven bij dit soort incidenten. Veel vluchtelingen meldden bovendien dat hun kleren of schoenen werden afgenomen, voordat ze werden teruggestuurd.
Moreel onaanvaardbaar
Volgens de VN-organisatie hebben de Europese lidstaten in de meeste gevallen nagelaten de incidenten te onderzoeken, terwijl er vaak wel bewijs is.
"Wat er aan de Europese grenzen gebeurt, is juridisch en moreel onaanvaardbaar en moet stoppen. Het beschermen van mensenlevens, mensenrechten en waardigheid moet onze gedeelde prioriteit blijven", zegt UNHCR in een verklaring. De organisatie vreest voor de normalisatie van dit soort praktijken en pleit voor nationale controlemechanismen aan de grenzen, die ervoor kunnen zorgen dat meldingen onafhankelijk onderzocht worden.
"Landen moeten hun verplichtingen nakomen en de fundamentele mensenrechten respecteren, waaronder het recht op leven en het recht op asiel. Hoe Europa ervoor kiest om asielzoekers en vluchtelingen te beschermen, is van belang en schept niet alleen in de regio maar ook wereldwijd een precedent", aldus UNHCR.
Meer uit Buitenland
DAVOS (ANP) - Niet alleen de Verenigde Staten, maar de NAVO-landen "gezamenlijk" gaan Groenland en het Noordpoolgebied verdedigen. Daarop zijn de besprekingen die de Verenigde Staten en Denemarken nu aanknopen gericht, zegt NAVO-topman Mark Rutte. De Amerikaanse president Donald Trump hield tot dusver vol dat hij Groenland, dat bij het koninkrijk Denemarken hoort, wilde annexeren.
1 uur geledenDAVOS (ANP) - De overeenkomst tussen de Verenigde Staten en Denemarken die volgens de Amerikaanse president Donald Trump op tafel ligt, is "voor altijd". "Het is het soort deal dat ik wilde", zei Trump na een gesprek met NAVO-chef Mark Rutte.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ingelaste EU-top over de Groenlandcrisis gaat door, laat een woordvoerder van de voorzitter van de EU-leiders António Costa weten. De EU-leiders komen donderdagavond alsnog bij elkaar, ook nu de Amerikaanse president Donald Trump afziet van importheffingen voor Europese landen die meededen aan een verkenningsmissie in Groenland.
2 uur geledenHASAKAH (ANP/AFP) - Het Syrische leger is naar eigen zeggen het grote gevangenenkamp Al-Hol, niet ver van de Iraakse grens, binnengetrokken. Dat kamp werd jarenlang gecontroleerd door de Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF).
3 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse waarnemend president Delcy Rodríguez heeft bijna dertig topfiguren in de strijdkrachten en verwante veiligheidsorganen vervangen. Zo zijn de bevelhebbers van de voornaamste luchtmachtbases vervangen, meldden lokale media. Rodríguez is de plaatsvervanger van de door de VS begin dit jaar in een nachtelijke militaire operatie gevangengenomen president Nicolás Maduro. De luchtmachtbases waren doelwit bij de Amerikaanse operatie.
3 uur geledenLÜNEBURG (ANP) - Twee Duitse ambulancebroeders zijn veroordeeld tot lange celstraffen, omdat ze ongelukken veroorzaakten om de slachtoffers daarna te kunnen helpen. Het duo gooide vanaf bruggen onder meer betonplaten en een boomstam op Duitse snelwegen. Ze krijgen elf en twaalf jaar gevangenisstraf voor poging tot moord en gevaarlijk gedrag in het verkeer.
4 uur geledenRIYAD (ANP) - Een achttal overwegend islamitische landen zegt in een gezamenlijke verklaring te zullen deelnemen aan de Amerikaanse vredesraad. Die moet toezien op Gaza na een mogelijk bestand. Het gaat om Pakistan, Egypte, Jordanië, Qatar, Indonesië, Turkije, Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten. In de verklaring spreken de landen hun steun uit voor de Amerikaanse inzet voor vrede in het gebied.
4 uur geleden