VN: verlies biodiversiteit is directe bedreiging voor de armsten
ROME (ANP) - Als het wereldwijde verlies van biodiversiteit doorzet, zal dat de meest kwetsbare mensen op verschillende manieren hard raken, waarschuwt VN-organisatie IFAD. Achteruitgaande soortenrijkdom vormt niet alleen een gevaar voor hun landbouwopbrengsten, en daarmee voor de voedselvoorziening. Het maakt het ook steeds moeilijker om de gevolgen van klimaatverandering het hoofd te bieden.
De organisatie, die is gespecialiseerd in landbouwontwikkeling in arme landen, wijst er in een rapport op dat juist de natuur vaak een goede bescherming kan bieden. Bijvoorbeeld tegen overstromingen. "Mangroves en koraalriffen vormen natuurlijke barrières die het risico op rampen verminderen." Als deze natuur verloren gaat, betalen juist arme boeren in ontwikkelingslanden daar volgens IFAD een hoge prijs voor.
Omgekeerd ziet de organisatie veel kansen om behoud van biodiversiteit hand in hand te laten gaan met een goede landbouwopbrengst. Zo is een gezonde bodem niet alleen productiever, maar houdt die ook meer koolstof vast, wat belangrijk is om klimaatverandering tegen te gaan.
Biodiversiteit-top
"We staan op een kritiek punt", zegt vicepresident Jyotsna Puri van de kennisafdeling van IFAD. "We weten dat grootschalige landbouw de biodiversiteit bedreigt. Aan de andere kant kunnen kleinschalige boeren helpen onze natuur te beschermen."
Concreet zet IFAD in het rapport een aantal succesverhalen uiteen. Zo hielp de organisatie boeren én de natuur in Kenia door aangetaste bosgebieden te herstellen. De opgeknapte natuurgebieden hielden weer meer water vast, dat de boeren in de buurt op hun beurt konden gebruiken op hun akkers. Zulke initiatieven kunnen volgens IFAD veel verschil maken.
De VN-organisatie komt met het rapport in aanloop naar een internationale top over biodiversiteit. Het eerste deel van die conferentie begint maandag en wordt online gehouden. In april en mei volgend jaar volgt een tweede gedeelte in de Chinese stad Kunming. Doel daarvan is om tot afspraken te komen over natuurbehoud. De uiteindelijke ambitie is dat de mensheid rond 2050 "in harmonie met de natuur" zal leven. Dat is nu nog zeker niet het geval. IFAD wijst erop dat 1 miljoen planten- en diersoorten worden bedreigd met uitsterven.
Meer uit Buitenland
SAO PAULO (ANP/AFP/DPA) - De zoon van de voormalige president Jair Bolsonaro doet in Brazilië mee aan de presidentsverkiezingen. Flávio Bolsonaro neemt het in oktober op tegen de linkse president Inácio Lula da Silva.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron belooft wederopbouw en herstel van de gebieden waar momenteel grote natuurbranden woeden. In een post op X zegt hij: "Overal waar de vlammen toeslaan, zijn duizenden hectares verwoest, zijn woningen vernield, zijn activiteiten onderbroken, zijn levens ontwricht. Wij zullen herbouwen, wij zullen herstellen en wij zullen aanwezig zijn zolang als nodig is."
1 uur geledenMANISES (ANP/AFP/RTR/DPA) - Door een brand in een ravijn in de buurt van de Spaanse stad Valencia is een man om het leven gekomen. Het slachtoffer is aangetroffen in een auto, melden de autoriteiten.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Honderdduizenden mensen hebben in Berlijn meegedaan aan de jaarlijkse Pride-parade, die lokaal bekendstaat als Christopher Street Day. De politie meldt dat er geen grote incidenten waren.
2 uur geledenPARENTIS-EN-BORN (ANP) - De brandweer in de streek bij de badplaats Biscarrosse in Zuidwest-Frankrijk meldt succes in de bestrijding van een hevige bosbrand ruim 50 kilometer ten zuidwesten van Bordeaux. De brand is tot staan gebracht "dankzij een uitzonderlijke mobilisatie en het inzetten van vele middelen". De bosbrand is bij twee wegen in de streek gestopt volgens de burgemeester van het dorp Parentis-en-Born.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse krijgsmacht gaat nog eens 500 militairen extra inzetten om "mensen en eigendommen te beschermen" tijdens de natuurbranden die het land teisteren. Dat betekent dat in totaal 1500 militairen zijn gemobiliseerd om hulp te bieden.
3 uur geledenOMSK (ANP/AFP) - De president van Kazachstan heeft er in een gesprek met zijn Russische collega Vladimir Poetin op aangedrongen de vijandelijkheden in Oekraïne te stoppen. De gevechten moeten ophouden volgens de leider van Kazachstan, Kassym-Jomart Tokajev, want het is een schande dat jonge mensen aan het front sterven.
4 uur geleden