VN verlengen vredesmissie in Libanon met een jaar
NEW YORK (ANP/RTR) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft de vredesmissie in het zuiden van Libanon verlengd. Het mandaat voor de blauwhelmen liep zaterdag af, maar nu kunnen ze nog zeker een jaar actief blijven in het land waar Hezbollah opereert en dat regelmatig beschoten wordt door Israël.
Het mandaat van UNIFIL, zoals de missie heet, moet ieder jaar hernieuwd worden. Het besluit komt dit jaar in een zeer gespannen periode. Na het begin van de oorlog in de Gazastrook hebben Israël en Hezbollah elkaar vaak onder vuur genomen, maar de laatste weken lijkt de spanning extra opgelopen. Hezbollah zei zondag meer dan driehonderd raketten op Israël te hebben afgevuurd, een van de grootste aanvallen van de Libanese beweging sinds 7 oktober.
UNIFIL werd in 1978 opgezet om toe te zien op de soevereiniteit van Libanon, dat op dat moment was binnengevallen door Israëlische troepen. In de decennia daarna bleef de vredesmacht bestaan en waren er veel conflicten rond de grens. De afgelopen tien maanden zijn ook onder meer een patrouille en een basis van UNIFIL geraakt bij de beschietingen tussen Israël en Hezbollah.
In Libanon zijn ook twaalf Nederlandse militairen aanwezig, maar zij opereren onder een andere missie (UNTSO). Zij houden toezicht op de afgesproken bestandslijnen tussen Libanon, Syrië en Israël.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/AFP) - De grootschalige stroomstoring in Spanje en Portugal van april vorig jaar kwam door een "noodlottige samenloop van verschillende factoren", concluderen deskundigen in een rapport. "Er was niet één enkele oorzaak", aldus Damian Cortinas, van de netbeheerdersorganisatie ENTSO-E die opdracht gaf tot het onderzoek.
56 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De woordvoerder van de Iraanse Revolutionaire Garde, Ali Mohammad Naini, is gedood bij de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen op Iran, meldt de Garde in een verklaring.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht zegt in de nacht van donderdag op vrijdag infrastructuur van de Syrische regering te hebben aangevallen, als reactie op aanvallen tegen druzen in de provincie Suwayda. Doelwitten waren een commandocentrum en wapens in militaire complexen in Zuid-Syrië.
4 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse kroonprinses Mette-Marit zegt dat zij spijt heeft van haar vriendschap met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dat zegt zij vrijdag in een interview met de Noorse omroep NRK. "Ik ben gemanipuleerd en bedrogen", aldus Mette-Marit.
5 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Iran heeft zijn vergeldingsaanvallen op de Golfstaten in de nacht van donderdag op vrijdag voortgezet. Onder meer de Verenigde Arabische Emiraten, Koeweit en Bahrein meldden luchtaanvallen.
8 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - Het Mexicaanse leger heeft elf mensen gedood in de deelstaat Sinaloa, de bakermat van het gelijknamige kartel. Dat meldt de Mexicaanse regering. De slachtoffers zouden leden zijn van het Sinaloa-kartel.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie kondigt na lang beraad tussen de lidstaten op de EU-top wel maatregelen aan voor schone energie, maar gaat niet direct iets doen om de energiekosten te drukken. Dat bleek na afloop van de EU-top.
10 uur geleden