VN-Veiligheidsraad roept op tot onmiddellijk staakt-het-vuren Gaza
NEW YORK (ANP/RTR/DPA) - Bijna zes maanden na het begin van de bloedige oorlog in de Gazastrook heeft de VN-Veiligheidsraad voor de eerste keer opgeroepen tot een onmiddellijk staakt-het-vuren tussen Israël en de Palestijnse organisatie Hamas. Ook moeten alle gijzelaars in handen van Hamas direct en onvoorwaardelijk worden vrijgelaten, staat in een resolutie. De Verenigde Staten onthielden zich van stemming, de rest was voor.
Tot nu toe lukte het de vijftienkoppige raad als machtigste VN-orgaan niet tot een oproep te komen omdat leden met een vetorecht, zoals de VS, Rusland en China, dwarslagen. Het besluit, dat bindend is volgens het internationaal recht, vergroot de internationale druk op de conflictpartijen Israël en Hamas. Het is echter de vraag of en in welke mate de oproep enige invloed zal hebben op beslissingen van de Israëlische regering van premier Benjamin Netanyahu of Hamas over het verdere verloop van de oorlog.
Direct voor de stemming had Netanyahu nog gedreigd dat hij de geplande reis van twee gezanten naar Washington op korte termijn zou annuleren als de VS hun vetorecht niet zouden gebruiken. Washington, de sterkste bondgenoot van Israël, verzette zich driemaal tegen de oproep voor een staakt-het-vuren met een veto.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering heeft de eerste documenten vrijgegeven rond de benoeming van Peter Mandelson, de gewezen Britse ambassadeur voor de Verenigde Staten. Mandelson werd ontheven uit zijn functie nadat duidelijk was geworden hoe nauw de banden van de Britse diplomaat waren met de overleden Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein.
26 minuten geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse en Israëlische aanvallen tegen Iran zullen doorgaan "zolang als nodig is, totdat alle doelstellingen zijn bereikt", verklaarde de Israëlische defensieminister Israel Katz. Het is niet duidelijk welke doelen hij bedoelt. Katz benadrukte dat de aanvallen zware verliezen hebben toegebracht aan de Iraanse strijdkrachten en dat de Iraanse leiding is gevlucht, "als muizen de tunnels in".
2 uur geledenPOLEN (ANP/AFP/RTR) - Het Poolse OM onderzoekt of er banden zijn tussen een internationale groep criminelen die wordt verdacht van mensenhandel en gedwongen prostitutie en de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein.
2 uur geledenCANNES (ANP) - Barbra Streisand krijgt dit jaar op het Filmfestival van Cannes een Gouden Palm voor haar volledige oeuvre en betekenis voor de filmwereld. Dat heeft het festival woensdag bekendgemaakt. De ereprijs wordt op 23 mei uitgereikt, op de slotavond van het evenement. Het is de eerste keer dat de 83-jarige Streisand te gast is op het festival.
3 uur geledenROME (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Iran mag volgens de Italiaanse premier Giorgia Meloni niet beschikken over kernwapens, omdat dit ernstige gevolgen voor de internationale veiligheid zal hebben. Dat zei ze tegenover de Italiaanse senaat. Samen met de raketten die het land bezit en ontwikkelt, kan Iran volgens Meloni in de toekomst een bedreiging vormen voor Europa en daarmee Italië. Ze riep de oppositie daarom op haar regering te steunen wat betreft Iran, en zich achter de belangen van Italië te scharen.
3 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Meerdere partijgroepen in het Europees Parlement hebben in een debat over de oorlog in het Midden-Oosten opgeroepen dat het belangrijk is om met één stem te spreken in de EU. "Met 27 verschillende stemmen worden we niet serieus genomen", zei Jeroen Lenaers, die met het CDA is aangesloten bij de grootste partij EVP.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin beschuldigt het Verenigd Koninkrijk van betrokkenheid bij een Oekraïense aanval op Brjansk, een stad circa 350 kilometer ten zuidwesten van Moskou. Daarbij vielen dinsdag zeker zes doden en raakten tientallen mensen gewond.
4 uur geleden