VN-Veiligheidsraad roept Myanmar op Suu Kyi vrij te laten
NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties roept het militaire regime van Myanmar op de afgezette leider Aung San Suu Kyi en andere politieke gevangenen vrij te laten. Het machtige VN-orgaan eist dat ook dat het geweld in het geïsoleerde Zuidoost-Aziatische land onmiddellijk stopt.
Het is de eerste keer in 74 jaar dat de Veiligheidsraad, waar China als permanent lid een vetorecht heeft, een vermanende resolutie over Myanmar aanneemt. Twaalf leden stemden voor de door Britse diplomaten opgestelde tekst; China, India en Rusland onthielden zich van stemming.
Myanmar is verwikkeld in een bloedig conflict sinds het leger begin vorig jaar de macht overnam van de burgerregering van Nobelprijswinnaar Aung San Suu Kyi. Duizenden mensen zijn om het leven gekomen en critici worden monddood gemaakt of opgesloten.
Op een regionale ASEAN-top werden vorige maand tevergeefse pogingen gedaan het militaire regime in Myanmar tot inkeer te dwingen. VN-topman António Guterres riep de junta op terug te keren naar de democratie om een einde te maken aan de "oneindige nachtmerrie" die het land overspoelt.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse publieke omroep gaat de komende jaren flink bezuinigen. De BBC maakte donderdag bekend de kosten over de komende drie jaar met ongeveer 10 procent te verlagen.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar zegt onderdeel te zijn geworden van een lastercampagne in aanloop naar de verkiezingen in april. In een video op sociale media zegt hij dat personen met regeringsbanden voorbereidingen treffen om een sekstape van hem online te zetten. Magyar geldt als de belangrijkste tegenstander van Viktor Orbán en loopt in de meeste peilingen voorop.
2 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse oud-premier Thorbjørn Jagland is aangeklaagd voor "grootschalige corruptie" wegens zijn banden met de Amerikaanse investeerder Jeffrey Epstein. Dat melden onder meer de Noorse publieke omroep en de BBC. Eerder op de dag werden al huiszoekingen verricht in een woning en vakantiewoningen van de oud-premier.
2 uur geledenDHAKA (ANP/RTR/AFP) - De Bangladesh Nationalist Party (BNP) heeft de verkiezingen gewonnen. De partij is bij het tellen van de stemmen niet meer in te halen. Het waren de eerste verkiezingen in Bangladesh sinds premier Sheikh Hasina in 2024 vluchtte na grootschalige protesten in het land.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De regering-Trump heeft bepalend klimaatbeleid teruggedraaid dat onder meer juridische grond gaf aan welke broeikasgassen een gevaar vormen voor mensen en hun leefomgeving. Onder andere methaan en koolstofdioxide werden daarin benoemd als schadelijk voor mensen. Tegelijkertijd wordt wetgeving rond de uitstootregulering van wegvoertuigen ingetrokken.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Op de bijeenkomst van de Defensiecontactgroep voor Oekraïne (UDCG) is donderdag 35 miljard dollar (bijna 30 miljard euro) aan nieuwe militaire hulp voor Oekraïne toegezegd. Dat maakte de Britse minister van Defensie John Healey na afloop bekend. De UDCG is bedoeld om hulp voor Oekraïne in te zamelen en onderling af te stemmen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan om volgende week een miljardenplan aan te kondigen voor de wederopbouw van de Gazastrook, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Dat zou Trump gaan doen tijdens de eerste formele vergadering van zijn nieuw opgerichte Vredesraad.
4 uur geleden