VN-Veiligheidsraad roept Myanmar op Suu Kyi vrij te laten
NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties roept het militaire regime van Myanmar op de afgezette leider Aung San Suu Kyi en andere politieke gevangenen vrij te laten. Het machtige VN-orgaan eist dat ook dat het geweld in het geïsoleerde Zuidoost-Aziatische land onmiddellijk stopt.
Het is de eerste keer in 74 jaar dat de Veiligheidsraad, waar China als permanent lid een vetorecht heeft, een vermanende resolutie over Myanmar aanneemt. Twaalf leden stemden voor de door Britse diplomaten opgestelde tekst; China, India en Rusland onthielden zich van stemming.
Myanmar is verwikkeld in een bloedig conflict sinds het leger begin vorig jaar de macht overnam van de burgerregering van Nobelprijswinnaar Aung San Suu Kyi. Duizenden mensen zijn om het leven gekomen en critici worden monddood gemaakt of opgesloten.
Op een regionale ASEAN-top werden vorige maand tevergeefse pogingen gedaan het militaire regime in Myanmar tot inkeer te dwingen. VN-topman António Guterres riep de junta op terug te keren naar de democratie om een einde te maken aan de "oneindige nachtmerrie" die het land overspoelt.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De prioriteit van de Europese Commissie en de EU ligt bij dialoog en de-escalatie van het conflict over Groenland tussen de EU en de VS, benadrukte een woordvoerder van de Europese Commissie maandag. De gesprekken die sinds zaterdag op alle niveaus worden gevoerd, zijn gericht op het van tafel krijgen van de extra importtarieven die de Amerikaanse president Donald Trump oplegt aan acht Europese landen, waaronder Nederland, zei de woordvoerder.
11 minuten geledenDAVOS (ANP/BLOOMBERG) - Deense regeringsfunctionarissen hebben besloten niet aanwezig te zijn in Davos deze week, te midden van een escalerend conflict over Groenland. Dat bevestigt het World Economic Forum.
14 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse staatstelevisie lijkt gehackt te zijn. Er waren zondag korte tijd toespraken te zien van de Amerikaanse president Donald Trump en Reza Pahlavi, de zoon van de laatste Iraanse vorst.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer denkt niet dat de Amerikaanse president Donald Trump echt militaire actie tegen Groenland overweegt. Dat zei hij bij een persconferentie over de hogere importheffingen waarmee Trump dreigt. Die zouden gelden voor de landen die vorige week een klein aantal militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder ook Nederland.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is uitgenodigd om toe te treden tot de vredesraad voor Gaza van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat maakte het Kremlin bekend. Rusland zou het voorstel nog bestuderen.
3 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Het dodental door de treinbotsing in het zuiden van Spanje is nog niet definitief. Dat liet minister van Transport Óscar Puente weten via X.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump koppelt zijn uitlatingen over Groenland aan het niet winnen van de Nobelprijs voor de Vrede. Dat blijkt uit een brief aan de Noorse premier Jonas Gahr Støre die persbureau Bloomberg in handen heeft. "Gezien het feit dat uw land heeft besloten mij de Nobelprijs voor de Vrede niet toe te kennen voor het beëindigen van 8 oorlogen PLUS, voel ik me niet langer verplicht om puur aan vrede te denken."
4 uur geleden