Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VN-Veiligheidsraad met spoed bijeen over coup Myanmar

VN-Veiligheidsraad met spoed bijeen over coup Myanmar

NEW YORK (ANP/AFP) - De VN-Veiligheidsraad komt dinsdag met spoed in een digitale sessie bijeen om de staatsgreep van het leger in Myanmar te bespreken. Aangezien China een vetorecht in de raad heeft, worden er geen grote stappen verwacht. De Amerikaanse president Joe Biden roept alle landen, ook in de regio, op de junta in Myanmar onder druk te zetten.

Het leger nam zondagnacht de macht over en arresteerde regeringsleider en Nobelprijswinnares Aung San Suu Kyi. De coup werd door onder meer de VS, de EU en de VN veroordeeld.

Biden roept in een verklaring de internationale gemeenschap op "met één stem" het Myanmarese leger ertoe aan te zetten een stap terug te doen, activisten vrij te laten, het telefoon- en internetverkeer te herstellen en af te zien van geweld tegen burgers.

Sancties

De president noemt de staatsgreep een "directe aanval op de overgang naar democratie en de rechtstaat" in het land. Eerder hadden de VS al gedreigd met sancties als de verantwoordelijken de machtsovername niet terugdraaien.

Myanmars buurland China sprak de hoop uit dat de partijen in Myanmar er onderling uitkomen, zodat de "politieke en sociale stabiliteit" beschermd kunnen worden. Peking heeft het leger van Myanmar in het verleden gesteund en is doorgaans tegenstander van wat het bemoeienis met interne aangelegenheden in andere landen noemt.

Aung San Suu Kyi

Het Noorse Nobelprijscomité reageerde met afschuw op de arrestatie van Aung San Suu Kyi, die in 1991 de Nobelprijs voor de Vrede won. Ook het comité riep op tot haar onmiddellijke vrijlating.

De Verenigde Naties vrezen dat de staatsgreep de situatie van de 600.000 Rohingya-moslims die het land nog niet hebben ontvlucht verder zal verslechteren.

Meer uit Buitenland

Mogelijk zwaarste Iraanse raketaanvallen op Israël sinds februari

TEL AVIV (ANP/DPA) - Israëlische media hebben woensdag melding gemaakt van de zwaarste Iraanse raketaanvallen op het land sinds het begin van de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran, eind februari. Het leger (IDF) beaamt dit volgens The Times of Israel.

37 minuten geleden
Buitenlandministers 'Hormuz-coalitie' overleggen voor het eerst

DEN HAAG (ANP) - De buitenlandministers van 35 landen die willen helpen een einde te maken aan de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz spreken elkaar voor het eerst over wat zij kunnen doen. Minister Tom Berendsen en zijn collega's houden donderdag een videovergadering.

47 minuten geleden
Vicepresident Vance spreekt met bemiddelaars over Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft gesproken met bemiddelaars over het einde van de oorlog in Iran, zegt een ingewijde tegen persbureau Reuters. Vance zou hebben doorgegeven dat president Donald Trump openstaat voor een staakt-het-vuren, zolang de Iraniërs aan bepaalde Amerikaanse eisen voldoen.

1 uur geleden
Gestrande walvis voor Duitse kust opgegeven

WISMAR (ANP/DPA) - De Duitse autoriteiten geven een herhaaldelijk voor de Oostzeekust van het land gestrande bultrug op. Er worden geen pogingen meer ondernomen om te proberen het dier naar dieper water te loodsen. Het dier is opnieuw vastgelopen.

1 uur geleden
Trump brengt historisch bezoek aan Hooggerechtshof VS

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een historisch bezoek gebracht aan het Hooggerechtshof. Hij is persoonlijk aanwezig geweest bij de zaak over zijn presidentieel decreet over burgerschap op basis van geboorteplaats. Het was volgens historici de eerste keer dat een zittende president pleidooien in een zaak van het Hooggerechtshof bijwoonde.

1 uur geleden
Frankrijk, Duitsland en Polen stoïcijns na dreigement Trump

ARIJS/WARSCHAU (ANP/RTR/AFP) - Europese landen reageren vooralsnog onderkoeld op het nieuwe dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump dat de VS nadenken over het verlaten van de NAVO. Trump verwijt hen dat ze de VS niet genoeg helpen bij de oorlog met Iran. De Finse president Alexander Stubb heeft naar eigen zeggen inmiddels met Trump gebeld en dat zou "constructief" zijn geweest.

2 uur geleden
Trump claimt dat Iraanse leider om wapenstilstand vroeg

WASHINGTON/TEHERAN/MOSKOU (ANP/RTR/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump claimt op zijn sociaal medium Truth Social dat "de president van het nieuwe regime" in Iran de Verenigde Staten om een wapenstilstand heeft gevraagd. Volgens Trump is de door hem bedoelde leider "veel minder geradicaliseerd en intelligenter dan zijn voorgangers".

3 uur geleden