VN-Veiligheidsraad bezorgd over opgelaaid geweld Nagorno-Karabach
NEW YORK (ANP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft dinsdag zijn bezorgdheid uitgesproken over het geweld tussen Armenië en Azerbeidzjan in de regio Nagorno-Karabach. Het oude conflict laaide zondag opnieuw op en dreigt uit te monden in een oorlog tussen de twee voormalige Sovjetrepublieken in de zuidelijke Kaukasus.
Na een sessie achter gesloten deuren kwamen de vijftien leden van de VN-Veiligheidsraad naar buiten met een verklaring waarin zij "bezorgdheid uiten over berichten van grootschalige militaire acties aan de frontlinie in Nagorno-Karabach". De Veiligheidsraad zei het geweld sterk te veroordelen.
"Leden van de Veiligheidsraad steunen de oproep van de Secretaris-Generaal aan beide zijden om onmiddellijk te stoppen met vechten, de spanningen te de-escaleren en onverwijld betekenisvolle onderhandelingen te hervatten", luidde de verklaring.
De speciale zitting werd ingelast op verzoek van Duitsland en Frankrijk, met steun van Estland, België en het Verenigd Koninkrijk.
Sinds de strijd tussen Armenië en Azerbeidzjan over het omstreden gebied opnieuw oplaaide, hebben beide partijen zware artillerie tegen elkaar ingezet. Er zijn tientallen doden gemeld. Veel landen hebben al aangedrongen op een staakt-het-vuren. Onder meer permanent Veiligheidsraadslid Rusland, traditioneel op de hand van Armenië, riep Jerevan op alle militaire activiteiten te stoppen.
Meer uit Buitenland
CAÏRO (ANP/RTR) - De Syrische regering en de door Washington gesteunde, door Koerden geleide Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF) zijn een staakt-het-vuren overeengekomen. Volgens Syrische staatsmedia geldt het bestand onmiddellijk. De wapenstilstand volgt op dagen van gevechten, waarbij het leger oprukte naar door Koerden bezette gebieden in het noordoosten van Syrië.
9 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/DPA) - De Deense premier Mette Frederiksen heeft scherpe kritiek geuit op de dreiging van de Amerikaanse president Donald Trump om invoerheffingen op te leggen in het geschil over Groenland, dat deel is van het Deense koninkrijk. Ze zei dat Europa niet zal toegeven aan druk.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De VS moeten ophouden met het intimideren van bondgenoten, stelt de centrumrechtse EVP, de grootste partij in het Europees Parlement. De relatie tussen de VS en EU moet gebaseerd zijn op wederzijds respect, zegt Europarlementariër Andrzej Halicki, vicevoorzitter van de EVP-fractie voor Buitenlandse Zaken. "Chantage is een onaanvaardbaar politiek instrument."
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Een groep van vijftien Duitse militairen op Groenland vertrekt alweer na minder dan 48 uur op het eiland, dat deel uitmaakt van het Deense koninkrijk. Een woordvoerder van de strijdkrachten bevestigde het bericht van de Duitse krant Bild, die spreekt over een "stille en heimelijke" bliksemsnelle aftocht. De Duitsers maakten deel uit van een verkenningsmissie van Europese landen om te kijken hoe Groenland beter kan worden verdedigd.
3 uur geledenTEHERAN (ANP) - Bij de demonstraties in Iran zijn zeker 16.500 tot 18.000 mensen gedood en 330.000 tot 360.000 anderen gewond geraakt, meldt The Sunday Times. De Britse krant baseert zich op acht grote oogklinieken en zestien spoedeisende hulpafdelingen in Iran. Onder de slachtoffers zouden ook kinderen en zwangere vrouwen zijn.
3 uur geledenBERLIJN (ANP) - Een groep van vijftien Duitse militairen op Groenland vertrekt alweer na minder dan 48 uur op het eiland, dat deel uitmaakt van het Deense koninkrijk. Dat meldt de Duitse krant Bild, die spreekt over een "stille en heimelijke" bliksemsnelle aftocht. De Duitsers zouden deel uitmaken van een verkenningsmissie van Europese landen om te kijken hoe Groenland beter kan worden verdedigd.
4 uur geledenLJUBLJANA (ANP/DPA/BELGA) - Ook Slovenië gaat meedoen aan de missie van Europese landen op Groenland, deel van het Deense koninkrijk. De mededeling komt na dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump tegen deelnemers zoals Nederland.
5 uur geleden